Jak utrzymać przyjemną temperaturę w mieszkaniu, nie przepłacić i nie marnować energii? Zapytaliśmy o to eksperta - Piotra Laskowskiego z miesięcznika "Murator".
Krzysztof Berenda, RMF FM: Jakie są podstawowe zasady, o których należy pamiętać, żeby oszczędzać ciepło, które mamy w domu?
Piotr Laskowski, "Murator": Podstawowa zasada jest taka, żeby nie grzać za dużo, czyli dostosowywać temperaturę w pomieszczeniach do naszych potrzeb. Przede wszystkim nie należy otwierać okien na zbyt długi czas przy włączonych grzejnikach. Jeżeli otwieramy okno, żeby przewietrzyć mieszkanie, to powinniśmy zakręcić zawory przy grzejnikach, żeby ciepło od razu nie uciekało.
Jak wietrzyć, jeżeli ogrzewamy mieszkanie? Otworzyć okno, żeby ono przez kilka godzin było lekko uchylone, czy po prostu tak na oścież na jakiś krótki czas?
W mieszkaniach w tej chwili najczęściej mamy nawiewniki, które wpuszczają tylko tyle powietrza, ile potrzeba, żebyśmy mieli czym oddychać, żeby działały urządzenia spalające paliwo. Te nawiewniki powinny być otwarte cały czas, ale one dopuszczają tylko minimalną ilość powietrza. Jeżeli poczujemy, że jest nam zbyt duszno, chcemy przewietrzyć mieszkanie, to najlepiej otworzyć szeroko okno na jakieś 5 minut i w tym czasie zakręcić zawory przy grzejnikach. Takie wietrzenie jest najbardziej efektywne i jednocześnie w ten sposób nie tracimy niepotrzebnie energii.
Czy jeżeli ja mamy kaloryfer, firanki, zasłony i dopiero mieszkanie to tracimy energię? Czy lepiej, żeby kaloryfery były zawsze odsłonięte?
Grzejniki powinny być odsłonięte. Jeżeli zasłonimy grzejnik, to on będzie grzał tylko tę przestrzeń za zasłoną, nie będziemy odczuwać ciepła, które dostarcza.
Jeżeli mamy w domu piece, palimy np. węglem - możemy próbować wykorzystywać sadzę do ogrzewania?
Jeżeli ogrzewamy dom paliwem stałym to nie powinniśmy dusić tego płomienia. Najlepiej, kiedy to jest spalane intensywnie, dopływa dużo tlenu do paleniska. Wtedy wszystkie te cząstki, właśnie sadza, się dopalają. Jeżeli nie będziemy dopuszczać powietrza do kotła, to te cząstki będą wylatywały przez komin razem z dymem niedopalone i w ten sposób spalanie nie będzie efektywne.
Mógłby pan podsunąć takie dwie, trzy podstawowe zasady, o których zawsze trzeba pamiętać przy ogrzewaniu mieszkania?
Nie dopuszczać do tego, żeby w pomieszczeniach było 25 stopni, bo to jest zbyt ciepło. Dobrze jest też obniżać temperaturę na noc. Kiedy śpimy pod kołdrą, nie jest nam potrzebne 22 stopnie, wystarczy, jeżeli jest 18, 19. Jeżeli wychodzimy z domu też dobrze jest obniżyć temperaturę o kilka stopni.