Od 1 lipca policjanci dostaną podwyżki po około 300 złotych brutto. Taką decyzję podjął dzisiaj rząd. Na wzrost pensji dla około 100 tysięcy policjantów zarezerwowano w budżecie MSW 202 miliony złotych.
Przeciętne uposażenie policjantów wyliczane jest na podstawie wielokrotności tzw. kwoty bazowej. Teraz, zgodnie z rozporządzeniem ministra spraw wewnętrznych Jacka Cichockiego, wielokrotność kwoty bazowej wzrośnie z 2,65 do 2,87 punktu. "W efekcie od 1 lipca 2012 r. przeciętne uposażenia policjantów zwiększą się o ok. 300 zł miesięcznie - do poziomu 4 372 zł" - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Podniesienie wskaźnika wielokrotności kwoty bazowej spowoduje także wzrost - od 1 stycznia 2013 roku - nagrody rocznej wypłacanej funkcjonariuszom.
Podwyżki dla policjantów i żołnierzy zapowiedział w listopadowym exposé premier Donald Tusk. Wywołało to zresztą protesty związkowców zrzeszonych w Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych, która obok policjantów zrzesza także strażaków, strażników granicznych i funkcjonariuszy więziennictwa. A ci poczuli się przez rząd pominięci.
W ramach protestu w grudniu ubiegłego roku oflagowane zostały jednostki i posterunki poszczególnych formacji. Miesiąc później w wielu miejscach w kraju w samo południe na kilka minut włączono syreny i sygnalizację świetlną w pojazdach służbowych. Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzili także strajk włoski na warszawskim Okęciu i na przejściach granicznych z Ukrainą w Dorohusku i w Medyce. W Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku, miastach-gospodarzach Euro 2012 - odbyły się pikiety.
Po tych protestach, w połowie lutego MSW poinformowało, że podwyżki dla pograniczników, strażaków, więzienników i funkcjonariuszy BOR zostaną wypłacone od 1 października - pod warunkiem, że do 30 września w rezerwie celowej na przeciwdziałanie i usuwanie skutków klęsk żywiołowych pozostanie co najmniej 76 milionów złotych.