Plaga produktów fatalnej jakości? W Czechach mają na to sposób. Tamtejsze ministerstwo rolnictwa oraz Państwowa Inspekcja Rolniczo-Żywnościowa (SZPI) uruchomiły stronę internetową, na której informują konsumentów o złej jakości artykułach spożywczych. Na liście, która już liczy ponad 300 produktów, pojawiają się także te artykuły, które są niezgodne z opisem na etykiecie.
Kontrole w Czechach wykazują, że w handlu detalicznym pojawia się coraz większa liczba nieodpowiednich produktów żywnościowych. Dlatego też resort rolnictwa i SZPI zdecydowały się otworzyć stronę http://www.potravinynapranyri.cz/, gdzie prezentują wyniki prac inspektorów.
Witryna dzieli produkty spożywcze na trzy grupy: złej jakości, fałszowane i niebezpieczne. Przedstawia m.in. miejsce pochodzenia, pełną nazwę, kategorię wyrobu, datę i miejsce przeprowadzenia kontroli oraz producenta lub dystrybutora. Opis uzupełniają fotografie opakowań, a także szczegóły dotyczące zgodności albo niezgodności z etykietą.
Na stronie internetowej szczegółowo opisano około 350 produktów. Głównie jest to żywność producentów czeskich, ale znalazła się i ta importowana z Polski.
Strona internetowa to m.in. echo tzw. afery solnej w Polsce. Czeskie urzędy, zaniepokojone jakością żywności importowanej z Polski, zwróciły się do władz w Warszawie o szczegółową listę producentów, którzy w miejscu soli spożywczej mogli wykorzystać sól techniczną. Gdy jej nie otrzymały, rozpoczęły masowe kontrole polskich i innych produktów spożywczych w sklepach.