„Najważniejsze, że ma już postawione zarzuty, ale kluczem będzie skierowanie aktu oskarżenia, co powinno się stać jak najszybciej” – tak o sprawie Piotra Wawrzyka, byłego wiceministra spraw zagranicznych mówi wiceminister aktywów państwowych Robert Kropiwnicki. Gość Rozmowy o 7.00 w RMF FM i internetowym Radiu RMF24 był też pytany o sprawę polityków Kamińskiego i Wąsika, uchylenie immunitetu posłowi Grzegorzowi Braunowi, komisję ds. Pegasusa i raport po kontroli NIK, do której nie dopuścił m.in. Orlen.
Zarzuty można było mu już postawić kilka miesięcy temu i dopiero, kiedy ruszyła komisja śledcza w tej sprawie, nagle nastąpiło przyspieszenie - mówi Robert Kropiwnicki - Opinia publiczna ma prawo wiedzieć, jak wyglądał ten proces, kto za tym stał, bo na pewno nie robił tego sam pan Wawrzyk. Musiał o tym wiedzieć premier, minister.
Nasz dziennikarz pytał też o brak chęci polityków PiS do bronienia Wawrzyka.
Nawet Jarosław Kaczyński uznawał, że nie zna pana Wawrzyka, a ten jego słynny Tik-Tok robiony sobie wspólnie, więc myślę, że panowie się znają i to całkiem blisko - mówił Kropiwnicki.
Tomasz Weryński pytał też o list przewodniczącego KEP, arcybiskupa Gądeckiego do przebywających w więzieniu panów z propozycją podjęcia w ich sprawie interwencji humanitarnej u ministra sprawiedliwości.
To jakaś przedziwna rola księdza biskupa, jest naprawdę wielu osadzonych i w ich sprawie się ksiądz biskup nie odzywa. Jeśli panowie będą chcieli, będą mogli sami sobie poradzić. Myślę, że może chodzić o spłatę zobowiązań zaciągniętych wcześniej. Chodzi o podkreślanie silnego związku PiS z Kościołem, co nie służy głównie Kościołowi - podkreślał Kropiwnicki.
Krzysztof Bosak zachował miejsce w Prezydium Sejmu i stanowisko wicemarszałka. Robert Kropiwnicki podkreśla, że szanuje tę decyzję.
Lepiej, żeby Konfederacja była w nurcie demokratycznym i miała swojego przedstawiciela w prezydium, niż była poza - mówi nam wiceminister Kropiwnicki - Za to Sejm bardzo wyraźnie pozbawił immunitetu pana Brauna, więc to też taki sygnał dla wyborców Konfederacji, że jest miejsce dla tego klubu, kiedy szanują demokrację.
Tomasz Weryński pytał też o nową komisję ds. Pegasusa i o to, kto jako pierwszy powinien przed nią stanąć?
Myślę, że pan Wąsik i Kamiński mają bardzo dużo do powiedzenia. Ale też pan Ziobro, który patronował zakupowi Pegasusa z Funduszu Sprawiedliwości - mówi nam Robert Kropiwnicki - Zbigniew Ziobro musiał o tym wiedzieć.
Nasz gość był też pytany o porażający dla spółek Skarbu Państwa raport NIK. Izba złożyła dziesięć zawiadomień do prokuratury w sprawie uzasadnionego podejrzenia popełnienia przestępstwa przez sześć spółek z udziałem Skarbu Państwa i cztery fundacje. Kontrolerów nie wpuścił Orlen.
Myślę, że obawiano się, w jaki sposób i na co wydatkowano pieniądze. Na 6 lutego jest zwołane walne zgromadzenie, w którym na wniosek ministerstwa jest wpisany punkt zmian w radzie nadzorczej. Może sam Daniel Obajtek podejmie decyzję, że jednak odejdzie - powiedział Kropiwnicki.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że przedstawiona zostanie skala nadużyć finansowych najwyższych funkcjonariuszy PiS, szczególnie w spółkach skarbu państwa. O kim mowa?
Byłych posłów w zarządach spółek jest sporo, ale poczekajmy kilka tygodni. Jest bardzo dużo rzeczy do sprawdzenia - usłyszeliśmy.
Nasz Gość był też pytany o przyszłość polskiego atomu i planowaną nową lokalizacje pierwszej elektrowni jądrowej.
Nie ma żadnych decyzji w tej sprawie, przeprowadzamy audyt tych decyzji, które zostały podjęte i będziemy wydawali rekomendacje w przyszłości - mówi nam wiceminister Kropiwnicki.