Emeryci nadal płacą podatki w Polsce, ale płacą podatki niższe (…).Wszyscy płacimy niższe podatki, bo spadł poziom PIT-u z 18 proc. do 17 proc. ” – stwierdził w Porannej rozmowie w RMF FM Radosław Fogiel pytany o realizację obietnicy Andrzeja Dudy dotyczącej zwolnienia emerytów i rencistów z obowiązku płacenia podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Niestety nie możemy jednostronnie znieść tego VAT-u, bo to jest decyzja Unii Europejskiej - mówił w RMF FM Radosław Fogiel pytany o realizację obietnicy wyborczej Andrzeja Dudy z 2015 roku, która zakładała obniżenie podatku VAT na ubranka dziecięce.
Dopytywany o ostatnie działania polskiego rządu w tej sprawie stwierdził: Do tego trzeba zbudować ogólną zgodę europejską. Można wyjąć VAT na ubranka dziecięce, który rzeczywiście jest na poziomie niezmiennym od 2015 roku tylko, że ja jestem jednak przekonany, że na każdy przykład jestem w stanie dać dwa przykłady zrealizowanych obietnic. Zdecydowana większość programu Andrzeja Dudy została zrealizowana. Nikt nie jest idealny.
W tym momencie wyliczeń nie znam, więc nie podam kwoty - tak na pytanie o koszty propozycji Andrzeja Dudy, który chce, by w każdej gminie powstał żłobek, odpowiedział poseł PiS.
Wicerzecznik Prawa i Sprawiedliwości dopytywany o to, czy prezydent odpowiada za budowę żłobków przyznał: Bezpośrednio organizuje to oczywiście samorząd, no ale tak mamy skonstruowane państwo. Są samorządy i my nie będziemy ich ‘bajpasować’, ale możemy stworzyć program, który przeznacza pieniądze budżetowe, dodatkowe, na budowę żłobków.
Dodał: Generalnie większość działań z Planu Dudy, czy przynajmniej znaczna ich część, będzie finansowania z tzw. europejskiego funduszu odbudowy (...) Musimy mieć jakiś plan, musimy wiedzieć na co je wydamy, a nie jak te pieniądze przyjdą zajmować się przez rok zastanawianiem się na co te kwotę wydać.
Nie przyniosłem tego projektu ustawy - przyznał w Porannej rozmowie w RMF FM Radosław Fogiel pytany o szczegóły prezydenckiej propozycji bonu 500 plus na każde dziecko na wakacje. To jest element programu, który jest uzgodniony z premierem - przekonywał wicerzecznik PiS. Poprzednią propozycją rządu było 1000 złotych na wakacje dla osób pracujących na umowach o pracę. Dopytywany o powody zmiany planów, Fogiel stwierdził, że był to "cały czas program nieskończony".
Ten program, który ogłosił Andrzej Duda, jest programem skończonym. Kiedy przekuje się go na ustawy, wejdzie już wtedy w życie - zadeklarował poseł PiS. Kiedy przepisy wejdą w życie? "Liczę na to, że jeszcze na te (wakacje - przyp. RMF FM)".
Robert Mazurek, RMF FM: Ostatnie trzy tygodnie kampanii, nawet niespełna trzy tygodnie kampanii przed nami. Rozumiem że waszym głównym spinem będzie plan Dudy, który ogłosiliście w czasie ostatniego weekendu.
Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS: Nie wiem, czy bym to nazwał spinem, bo spin to jednak kojarzy się z opowieściami z mchu i paproci, które sztabowcy próbują wrzucać wyborcom...
Wypisz, wymaluj kampania. Lepiej bym tego nie określił.
A jednak Plan Dudy, to jest cały zestaw realnych działań i realnych propozycji.
To porozmawiajmy o realiach przez chwileczkę, dobrze. Bo tak, brzmi to znakomicie - żłobek w każdej gminie. Jakkolwiek tu muszę spytać, przepraszam bardzo, ale będziecie się chwalić tym, co zrobił Trzaskowski na przykład? Bo to samorządy prowadzą żłobki, więc rozumiem, że Rafał Trzaskowski będzie się chwalił żłobkami w gminie Warszawa i Andrzej Duda będzie się chwalił żłobkami w gminie Warszawa. Szymon Hołownia pewnie też i Władysław Kosiniak-Kamysz.
Andrzej Duda w ramach tej propozycji chce rozwiązywać problem całościowo, bo rzeczywiście akurat tutaj można powiedzieć, że Rafał Trzaskowski miał łatwo. Wybudować jeden żłobek na tak dużą gminę, jaką jest Warszawa, nie jest wielkim osiągnięciem. Pytanie czy warszawiacy uznają to za wystarczające.
Ale jaki konkret? Co ma prezydent do żłobka, przepraszam bardzo?
Bezpośrednio organizuje to oczywiście samorząd. Ale cały plan...
No właśnie.
No tak mamy skonstruowane państwo. Są samorządy i my nie będziemy ich "bajpasować", ale możemy stworzyć program, który przeznacza pieniądze budżetowe dodatkowe, poza tym, co dostają samorządy, na budowę właśnie m.in żłobków. A z drugiej strony...
"Stworzyć program". Stworzycie?
Stworzymy. A z drugiej strony zrobimy wymóg, żeby jednak te żłobki w samorządach, w gminach, powstawały.
Przepraszam, bo jak mówicie o dotacji dla klubów sportowych - tam dwa tysiące złotych na sekcję itd., wszystko super. Jak mówicie o oczkach wodnych - jakkolwiek śmiesznie to brzmi - to wszyscy już to ważne itd. Natomiast w sprawie tych żłobków, to ja bym spytał jednak o pieniądze. Pan mówi o tym, że stworzymy program. Gdzie są założenia do tego programu? Ile to będzie kosztowało? Panie pośle.
W tym momencie jeszcze wyliczeń całościowych nie znam, więc nie podam kwoty.
Czyli nie wiem, ale dobrze nam się tak powiedziało - w każdej gminie.
Nie, nie panie redaktorze. Bo generalnie większość tych działań z Planu Dudy, czy przynajmniej ich znacząca część, będzie finansowana z tego tak zwanego funduszu odbudowy europejskiego. Czekamy na ostateczną decyzję...
A, czyli jak przyjdą pieniądze z Unii, to my je wydamy na żłobki nie bacząc na to, czy Unia się na to zgadza czy nie.
Nie tylko na żłobki, bo w ramach chociażby tego filaru lokalnego jest wiele innych propozycji. Fundusz Inwestycji Samorządowych na wkłady własne, poszerzenie tych finansów przeznaczonych na drogi lokalne, itd. Panie redaktorze, my musimy mieć jakiś plan, wiemy że ten fundusz powstanie, musimy wiedzieć na co go wydamy, a nie jak te pieniądze przyjdą, zajmować się przez rok zastanawianiem się, na tę kwotę wydać.
Czyli na razie nie mamy pieniędzy, nie mamy konkretów, ale wiemy, że jak przyjdą to wydamy je na żłobki. Dobrze.
Ja bym tylko jednym słowem do tego oczka wodnego - bo pan redaktor tak... Zdawał sobie lekceważyć.
Nie, zdecydowanie wręcz przeciwnie. Wręcz przeciwnie, uważam że tak zwana mała retencja, co brzmi bardzo technicznie, jest hiper ważna.
No więc właśnie, bo jest hiper ważna, tylko w pewnym obiegu medialnym skrzywdzono ten program, bo rzeczywiście można łatwo sobie wyśmiać hasło oczko wodne i to robili nasi konkurenci. Ale tak, to chodzi właśnie, o przydomowe zbiorniki, które pozwalają walczyć z suszą. I rzeczywiście taki zbiornik wygląda ładniej, kiedy rosną na nim lilie i nazwiemy go oczkiem wodnym, niż gdy jest po prostu dziurą w ziemi. Ale funkcja jest ta sama.
Dobrze, bo to są nowe obietnice, a ja mam jeszcze przed sobą taką listę tych... Bo czy wy o czymś nie zapomnieliście, panie pośle? Czy pan wie, ile wynosi w tej chwili VAT na ubranka dziecięce?
Jest 23-procentowy.
A wie pan, co obiecywał w kampanii wyborczej 2015 roku Andrzej Duda?
Że będzie robił wszystko, żeby ten VAT był niższy. No niestety my nie możemy jednostronnie znieść tego VAT-u, bo to jest decyzja Unii Europejskiej.
Tak, ale obiecaliście to w 2015 roku wiedząc, że tak jest. Bo od 2012 roku Unia Europejska nie pozwala na zmniejszenie tego VAT-u. Zdaje się, że dwa państwa mają ten VAT zeroprocentowy. To jest Luksemburg i Irlandia, ale mogę się mylić.
Ale to nie jest...
To była obietnica prezydenta Dudy, którą składał wiedząc, że jej nie spełni.
Ale panie redaktorze, ale to nie jest coś w sprawie czego poddaliśmy się. A poza tym...
Jak to, nie poddaliśmy się? To proszę mi powiedzieć, jakie są ostatnie inicjatywy polskiego rządu w tej sprawie.
Do tego trzeba zbudować ogólną zgodę europejską...
Jakie są ostatnie inicjatywy?
Panie redaktorze...
Panie pośle.
Bo możemy... oczywiście, pan redaktor może wyjąć VAT na ubranka dziecięce, które rzeczywiście jest na poziomie niezmiennym od 2015 roku. Ja jednak jestem przekonany, że jestem w stanie na każdy przykład pański dać dwa przykłady zrealizowanych obietnic.
Zgoda, ale...
Zdecydowana większość programu Andrzeja Dudy została zrealizowana. Nikt nie jest idealny.
Nikt nie jest idealny, toteż ja nie skupiam się na tych obietnicach, które uznałem za mniej istotne. Skupiam się na tych, które np. dotyczą bardzo wielu ludzi. Emerytura bez podatku. To był postulat Andrzeja Dudy w roku 2015. W roku 2020 emeryci płacą podatki w Polsce.
Emeryci nadal płacą podatki w Polsce, ale płacą te podatki niższe, bo z jednej strony...
Słucham?
Wszyscy płacimy niższe podatki...
Tak, a w jaki sposób?
Spadł poziom PIT-u z 18 do 17 proc.
Tak. I przepraszam bardzo, to jest to spełnienie... To jest emerytura bez podatku? Jeden punkt procentowy?
Panie redaktorze, powtarzam. Podatek obowiązuje, ale obniżka PIT, to zwiększenie emerytur, 13. i 14. emerytura.
Ale nie, panie pośle, 13. i 14. emerytura nie były waszą obietnicą. Daliście to, super. 500 plus było waszą obietnicą. Zrealizowaliście, super. Tylko już mówiliście o tym przez trzy ostatnie kampanie wyborcze.
Ale panie redaktorze, ja nie mówię o 500 plus. Jednak zdecydowanie mniejsza liczba emerytów otrzymuje 500 plus niż ich nie otrzymuje.
Politycy bardzo nie lubią, kiedy się rozmawia o personaliach. Mówią: porozmawiajmy o programie. To ja teraz chciałbym o programie. O programie Andrzeja Dudy 2015. Ostatnie pytanie z tej dziedziny, to jest pomoc frankowiczom. Proszę o skupienie, bo padną liczby. 700 tysięcy frankowiczów jest w Polsce. Andrzej Duda zgłosił dwukrotnie pewną inicjatywę pomocy. Otóż uwaga, niech mi pan powie. Z tej inicjatywy z 2015 roku czy pan wie, ile osób skorzystało z pomocy? Ile osób skorzystało z tzw. Funduszu Wsparcia Kredytobiorców?
Nie znam liczb.
Ja panu powiem - to jest mniej niż 50 osób w ciągu dwóch lat. Ja to nawet policzyłem. To jest 0,14 promila frankowiczów. Jakby pan sobie tyle wypił, to nadal mógłby pan prowadzić auto. 0,14 promila. Nawet nie jeden na tysiąc.
No dobrze, ale o czym to świadczy...
O tym świadczy, że ten pomysł był pożal się Boże. Że nie spełnił obietnicy pan Andrzej Duda.
O, to przepraszam. Próbuje pan redaktor udowodnić, że prezydent Andrzej Duda nie dotrzymał słowa ws. frankowiczów. Prezydent Andrzej Duda w sprawie kredytów we frankach miał dwie inicjatywy ustawodawcze, jedną dotyczącą spreadu, czyli związaną z przewalutowaniem. I ona została przyjęta. I drugą, tę ustawę o pomocy osobom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej. Ja rozumiem, że być może oczekiwania były większe.