W przeddzień Światowego Dnia Udaru Mózgu gościem Porannej rozmowy w RMF FM była neurolog dr Aleksandra Golenia. W Polsce z powodu udaru mózgu umiera co roku 30 tys. osób, Robert Mazurek zapytał swojego gościa o to, czym jest udar, jak możemy mu zapobiegać, a jeśli już do niego dojdzie, jak pomóc choremu.
Jak wyjaśniła dr Golenia, udar jest wtedy, kiedy do krwi przestaje płynąć krew lub płynie jej za dużo. W tym drugim przypadku mówimy o udarze krwotocznym, potocznie zwanym wylewem. Do wylewu dochodzi, kiedy tętnica mózgowa zostaje zatkana lub pęka. 80 proc. udarów to udary niedokrwienne, do których dochodzi w sytuacji zwężenia lub zatkania tętnicy.
Przyczyn może być kilka. Jedną z nich są przyczyny sercowo-zatorowe. Zaburzenia rytmu serca, najczęstszym rodzajem zaburzenia rytmu serca u osób starszych jest migotanie przedsionków, które zwiększa ryzyko udaru nawet 4-5 krotnie. Stąd tak ważne jest, żeby szybko zostało wykryte - mówiła dr Golenia.
Robert Mazurek zapytał swojego gościa o to, w jaki sposób możemy uchronić się przed udarem niedokrwiennym.
Zmiana trybu życia, na tryb większej aktywności fizycznej. Trzeba też wyeliminować inne czynniki, które sprzyjają wystąpieniu udaru. Do takich chorób należy cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Nieleczone lub niedostatecznie leczone nadciśnienie tętnicze jest jedną z głównych przyczyn udaru krwotocznego - mówił gość Porannej rozmowy w RMF FM.