W przeddzień 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odwiedziliśmy w ramach cyklu Twoje Miasto w Faktach RMF FM miejsce niezwykłe: mazowiecki Sulejówek, który nazywany bywa "Miastem Marszałka"! Właśnie tam bowiem, w Dworku Milusin, Józef Piłsudski zamieszkał w 1923 roku. Naszym Słuchaczom i Internautom opowiedzieliśmy o Dworku, Willi Bzów, powstającym Muzeum Józefa Piłsudskiego czy Parku Glinianki - a tych, którzy w Sulejówku odwiedzili nasze żółto-niebieskie miasteczko przy pomniku Marszałka, częstowaliśmy biało-czerwonymi ciastkami: "niepodległościówkami" z nadzieniem z polskich jabłek!

Symboliczne zawieszenie wiechy

Właśnie 10 listopada, w setną rocznicę powrotu Józefa Piłsudskiego z Magdeburga do Warszawy, w Sulejówku miała miejsce niecodzienna uroczystość: zawieszenie wiechy na budynku nowoczesnego Muzeum Józefa Piłsudskiego, oznaczające symboliczne zakończenie prac konstrukcyjnych!

Operację zawieszenia wiechy na wysokości 13 metrów, na szczycie budynku powstającego Muzeum, obserwowało kilkuset gości.

Pod ziemią znajduje się wielka hala wystawiennicza - mówił nam prof. Grzegorz Nowik, historyk z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku i Polskiej Akademii Nauk.

Jak wyjaśniał, halę umiejscowiono pod ziemią, by "nie zdominowała takiej enklawy historycznej z Dworkiem Milusin Józefa Piłsudskiego, który jest najcenniejszym eksponatem".

Pod ziemią znajdą się zatem trzy kondygnacje, a na nich pięć wystaw: każda związana z innym etapem życia Józefa Piłsudskiego.

Goście sobotniej uroczystości weszli na teren kompleksu historyczną ścieżką biegnącą przez zrewitalizowany ogród historyczny otaczający Dworek Milusin i mogli zobaczyć parter Dworku wyposażony w zabytkowe umeblowanie, w tym odzyskane w 2015 roku meble pochodzące z salonu rodziny Piłsudskich. Mieli również okazję obejrzeć wyremontowany zabytkowy budynek Willi Bzów.

A jest to miejsce wyjątkowe: w Willi zgromadzono bowiem ponad 8 tysięcy pamiątek i darów związanych z Józefem Piłsudskim!

Jest wśród nich mundur Marszałka - z Krzyżem Walecznych. Obok kolekcja szabel. Prof. Nowik zwracał zaś uwagę na eksponat absolutnie unikatowy: buławę - symbol władzy...

Możemy zobaczyć tu między innymi buławę pierwszego marszałka Polski. Gdy uświadomimy sobie, że jest to pierwsza buława zwycięskiego wodza naczelnego od czasów odsieczy wiedeńskiej i czasów Jana III Sobieskiego, to dopiero daje skalę i umiejscowienie w historii. Tu jest mnóstwo darów i przedmiotów, które ludzie z serca ofiarowywali, choćby komplet orderów - podkreślał prof. Nowik.

Muzyczna niespodzianka dla RMF FM od uczniów z Wileńszczyzny

Razem z reporterem RMF FM Michałem Dobrołowiczem eksponaty z Willi Bzów obejrzeli uczniowie z okolic Wilna, z miejscowości Podbrzezie. Marszałek był związany z tym regionem.

Niedaleko naszej miejscowości Podbrzezie jest taka miejscowość Pikieliszki: jest tam dworek Piłsudskiego, w którym przebywał ze swoją rodziną. A na Cmentarzu na Rossie pochowane jest jego serce i spoczywa jego matka - podkreślała w rozmowie z Michałem Dobrołowiczem uczennica z Wileńszczyzny.

Ona i jej koledzy przygotowali - specjalnie dla RMF FM - muzyczną niespodziankę! Zobaczcie:


Stawy otoczone sosnowymi lasami

W Sulejówku znajduje się jeden z największych parków na Mazowszu: ponad 20-hektarowy Park Glinianki.

Jego nazwa pochodzi od wyrobiska gliny, które działało tam jeszcze na początku XX wieku.

Dookoła stawy, dookoła nich - sosnowy las. Właśnie w tej okolicy wypoczywał Marszałek Józef Piłsudski z rodziną. Teraz Park Glinianki jest rozbudowywany.

Wspaniałe 20 hektarów parku, dwa duże zbiorniki rekreacyjne dla mieszkańców i wszystkich odwiedzających Sulejówek, miejsce unikalne: 20 km od centrum Warszawy - nie ma bliżej tak wspaniałego miejsca, gdzie będzie można wypocząć, popływać na kajakach - podkreślał w rozmowie z naszym reporterem miejscowy historyk Remigiusz Górniak.

"Sborna" w Sulejówku: "Duch marszałka czuwał"

Obok parku mieści się stadion piłkarski mogący pomieścić 1240 widzów. Przed Euro 2012 obiekt ten wybrała na swoją bazę treningową reprezentacja Rosji.

Ale duch marszałka czuwał: nie udało im się wyjść z grupy - żartował Górniak.

Sulejówek, czyli "miasto Marszałka"

Sulejówek jako miasto odegrał szczególną rolę w okresie międzywojennym, kiedy swoje losy związali z nim twórcy odrodzonego w 1918 roku państwa polskiego: Marszałek Józef Piłsudski, Jędrzej Moraczewski, Ignacy Jan Paderewski, Maciej Rataj, Stanisław Grabski.

Bywa nazywany "Miastem Marszałka" ze względu na to, że właśnie tam, w Dworku Milusin, mieszkał Józef Piłsudski. 

W pobliżu Dworku znajduje się natomiast Kopiec Współtwórców Niepodległej i oryginalny pomnik Marszałka o charakterze rodzinnym.

Sulejówek należy do aglomeracji warszawskiej. Ma ponad 19 tysięcy mieszkańców.


(nm, ug, e)