​Wiemy, jak śpiewają wieloryby i jakie odgłosy wydają foki. Tajemnicą były natomiast dźwięki wydawane przez rekiny. Do teraz. Nowozelandzkim uczonym udało się je nagrać po raz pierwszy.

Te odgłosy do złudzenia przypominają kliknięcia myszki komputerowej. Wydają je jednak rekiny, a dokładniej gatunek o nazwie Mustelus Lenticulatus zamieszkujący ujścia rzek w Nowej Zelandii.

Wiadomo, że ryby i morskie ssaki wydają różne dźwięki w różnych kontekstach, takich jak godowe zaloty czy obrona przed drapieżnikami. Teraz do tej konwersacji dołączyły rekiny.

Nagrania sugerują, że produkują te dźwięki, z siłą zatrzaskując swoje spłaszczone zęby. Zazwyczaj jest to reakcja na zaskoczenie. Badanie opublikowane w czasopiśmie "Royal Society Open Science" potwierdza, że te małe, osiągające do 1,5 m długości ssaki wydają ostre kliknięcia o stosunkowo wysokich częstotliwościach.

Uczeni oszacowali liczbę kliknięć w przedziale czasowym - średnio 9 co 20 sekund, przy czym większość dźwięków była wydawana wraz z ruchami ciała, takimi jak przemieszczanie się z prawej na lewą stronę, co sugeruje, że prawdopodobnie była to reakcja na zaskoczenie.

Nie jest natomiast jasne, czy rekiny słyszą kliknięcia innych osobników i czy używają ich do komunikowania się ze sobą. Naukowcy wzywają do dalszych badań w celu potwierdzenia mechanizmu i określenia innych zastosowań tych dźwięków oraz ich biologicznego znaczenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:
Opracowanie: