Siatkarki Serbii wygrały XII Memoriał Agaty Mróz-Olszewskiej, rozegrany w Mielcu. W ostatnim meczu pokonały Polskę 3:1 (17:25, 25:21, 25:15, 25:19). Biało-czerwone zajęły drugie miejsce. Wcześniej Dominikana pokonała Francję 3:0 (25:16, 25:15, 25:23) i wywalczyła trzecią lokatę.

W pierwszym dniu Memoriału Polska pokonała Dominikanę 3:0, a Serbia Francję 3:0, natomiast w drugim Polki wygrały z Francją 3:0, a Dominikana z Serbią 3:2.

Żelazna szóstka

Trener Stefano Lavarini w konfrontacji z Serbią postawił na żelazną wyjściową szóstkę znaną z występów w Lidze Narodów, a ta zagrało koncertowo w pierwszym secie.

Od samego początku Polki zdecydowanie dyktowały warunki, świetnie spisując się w ataku (54 proc. skuteczności) i bloku. Biało-Czerwone oddały rywalkom tylko jeden punkt po własnym błędzie w ataku. Z kolei w reprezentacji Serbii słabo spisywała się uznawana za najlepszą atakującą świata Tijana Boskovic (skończyła zaledwie jeden atak na sześć).

Serbki wróciły do gry

Role się odwróciły w secie numer dwa, kiedy to Serbia od połowy zaczęła przejmować inicjatywę. Boskovic rozkręciła się na dobre (63 proc. skuteczności ataku). Polki miały duże problemy ze skończeniem ataków, które świetnie broniły rywalki i wyprowadzały skuteczne kontry.

Jeszcze gorzej gra Polek wyglądała w trzeciej partii. Serbki raz za razem mocno dawały się we znaki zagrywką i systematycznie budowały przewagę. Znów w ataku nie do zatrzymania była Boskovic, która dodatkowo raziła w polu serwisowym. Serbki w połowie seta osiągnęły już osiem punktów przewagi (14:6). Na nic zdawały się zmiany dokonywane przez trenera Lavariniego, jego zespół nie był w stanie skutecznie przeciwstawić się rozpędzonym aktualnym mistrzyniom świata.

Serbki również zdominowały początek seta czwartego, odskakując na dystans sześciu punktów. Polki ruszyły w pogoń i zbliżyły się na trzy. Jednak rywalki nie pozwoliły odebrać sobie zwycięstwa i wygrały memoriał.

Turniej w Mielcu był ostatnim sprawdzianem przed igrzyskami olimpijskimi. Polki po krótkim wolnym, w niedzielę o godz. 13 spotkają się w Spale, a we wtorek czeka ich ślubowanie w Warszawie, po którym odlecą do Paryża.

Pamięci Agaty Mróz-Olszewskiej

Agata Mróz-Olszewska była środkową reprezentacji Polski, dwukrotnie sięgnęła z kadrą po złoto mistrzostw Europy seniorek (2003, 2005), w barwach narodowych rozegrała łącznie 138 meczów. Zmarła w 2008 roku w wieku 26 lat po walce z chorobą nowotworową.

Polska: Joanna Wołosz, Natalia Mędrzyk, Agnieszka Korneluk, Magdalena Stysiak, Martyna Łukasik, Magdalena Jurczyk oraz Aleksandra Szczygłowska (libero), Maria Stenzel, Katarzyna Wenerska, Malwina Smarzek, Martyna Czyrniańska, Klaudia Alagierska.

Serbia: Maja Ognjenovic, Bianka Busa, Hena Kurtagic, Tijana Boskovic, Sara Lozo, Maja Aleksic oraz Silvija Popovic (libero), Bojana Drca, Aleksandra Uzelac, Bojana Milenkovic, Katarina Lazovic.