Niespełna miesiąc dzieli nas od startu jubileuszowego 10. Wyścigu Górskiego Limanowa! W ostatnich dniach lipca w Beskidzie Niskim znowu pojawią się bolidy najszybszych kierowców Europy! "Zagwarantujemy emocje sportowe na najwyższym poziomie. To właśnie u nas (…) poznacie smak adrenaliny" - obiecuje starosta limanowski Jan Puchała. 10. Wyścig Górski Limanowa będzie 9. rundą FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich (FIA EHC) oraz 5. i 6. rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP).

Niespełna miesiąc dzieli nas od startu jubileuszowego 10. Wyścigu Górskiego Limanowa! W ostatnich dniach lipca w Beskidzie Niskim znowu pojawią się bolidy najszybszych kierowców Europy! "Zagwarantujemy emocje sportowe na najwyższym poziomie. To właśnie u nas (…) poznacie smak adrenaliny" - obiecuje starosta limanowski Jan Puchała. 10. Wyścig Górski Limanowa będzie 9. rundą FIA Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich (FIA EHC) oraz 5. i 6. rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski (GSMP).
10. Wyścig Górski Limanowa zbliża się wielkimi krokami! /Agnieszka Wołkowicz / Agencja UMA /Materiały prasowe

W piątek 27 lipca organizatorzy zawodów zaplanowali odbiór administracyjny i badanie kontrolne. Dwa kolejne dni to już podjazdy treningowe i wyścigowe!

Obecnie na liczącej 5493 metry trasie wyścigu trwają prace przygotowawcze. Malowane są sędziowskie punkty obserwacyjne czy tzw. tralki na zakrętach. O zabezpieczenie trasy zadbał Auto Moto Klub Limanowa, który zgromadził niezbędne elementy ochronne: 37 bali słomy, 36 kilometrów taśmy ochronnej i 300 słupków z opon. Ponad 300 ludzi będzie natomiast czuwać nad przebiegiem wyścigów: to sędziowie, przedstawiciele służb medycznych i porządkowych, strażacy-ochotnicy i policjanci.

Jak co roku limanowska impreza nie rozczaruje kibiców - nie tylko, jeśli chodzi o rywalizację sportową.

W sobotę i niedzielę (28 i 29 lipca) na Rynek w Limanowej wróci "PIT-STOP": akcja bezpłatnych badań technicznych samochodów.

W trakcie wyścigowego weekendu - jeśli figla nie spłata pogoda - chętni będą mogli wybrać się na lot śmigłowcem nad Beskidami, a także obserwować pokazy paralotniarzy. Szczęśliwcy zaś poznają trasę wyścigu, siedząc na... prawym fotelu elektrycznego rajdowego Fiata 500 e!

Będzie również coś dla ucha - poza, oczywiście, rykiem silników. W sobotę na wyścigowej estradzie w Starej Wsi pojawi się zespół Bajersi.

Pomiędzy podjazdami kibice będą mogli korzystać z krążących po trasie zawodów busów. Dla zmotoryzowanych przygotowano zaś nowy parking z wygodnym dojazdem od strony Słopnic.

Przed nami kolejna już: dziesiąta, jubileuszowa edycja Mistrzostw Europy w Wyścigach Górskich Limanowa - Przełęcz pod Ostrą, która zapowiada się rekordowo pod każdym względem. To największa w regionie impreza motoryzacyjna, która (...) ściąga corocznie tysiące kibiców nie tyko z kraju, ale z całej Europy - podkreśla starosta limanowski Jan Puchała i - zapraszając na zawody - obiecuje: Podczas ostatniego weekendu lipcowego zagwarantujemy emocje sportowe na najwyższym poziomie. To właśnie u nas przeżyjecie państwo niezapomniane chwile i poznacie smak adrenaliny.

Samochodowe wyścigi górskie mają na Starym Kontynencie bogatą historię. FIA Mistrzostwa Europy w Wyścigach Górskich są najstarszym czempionatem rozgrywanym przez Międzynarodową Federację Samochodową do dnia dzisiejszego. Odbywają się od 1930 roku.

1. Wyścig Górski na Przełęcz pod Ostrą zorganizowany został natomiast w 2009 roku, był rundą Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski.

Mieliśmy marzenia i determinację całej ekipy AMK Limanowa - wspomina ten czas szef Auto Moto Klubu Limanowa Jerzy Budacz.

Podczas rozgrywanego w październiku wyścigu na poboczach leżał śnieg... Zwyciężyli wtedy Paweł Dytko i Maciej Dominiak, pierwszy rekordzista liczącej wtedy 6031 metrów trasy. W następnych latach rekordy trasy bili Marcin Bełtowski, Mariusz Stec, Tomasz Nagórski - przypomina.

W 2014 w związku z naszym debiutem w FIA Mistrzostwach Europy w Wyścigach Górskich trasa została skrócona od strony mety do 5493 metrów: dotychczas na mecie zawodnicy osiągali zbyt duże prędkości, przekraczające 260 km/h. Nowy rekord ustanowił (Czech) Miloš Beneš. Kolejne rekordy, w tym aktualny, należą do (Włocha) Christiana Merliego, dla którego Limanowa na pewno jest szczęśliwym miejscem - mówi Budacz.

Obecny rekord limanowskiej trasy - ustanowiony przez Merliego, który triumfował w kategorii bolidów, w ubiegłym roku - wynosi 1:53,546.

Włoch doskonale spisuje się również w trwającym sezonie: po 7 rundach FIA EHC przewodzi stawce w swojej kategorii, wyprzedzając także znanych z limanowskich tras swojego rodaka Andreasa Bormoliniego i Czecha Vladimira Vitvera.

Również w kategorii aut produkcyjnych liderem klasyfikacji mistrzostw Europy jest w tej chwili kierowca znany kibicom z Limanowej: Czech Lukas Vojacek.

O zbliżającej się 10. edycji Wyścigu Górskiego Limanowa szef Auto Moto Klubu Jerzy Budacz mówi: Przed nami kolejne wyzwanie.

Po bardzo wysokich ocenach FIA i PZM poprzednich zawodów wciąż musimy podnosić poprzeczkę - zaznacza.

Harmonogram 10. Wyścigu Górskiego Limanowa:

PIĄTEK 27 lipca, Limanowa:

11:30 - 17:30 Badanie kontrolne

SOBOTA 28 lipca, Stara Wieś:

06:00 - 21:00 Zamknięcie drogi
09:00 Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC (free practice)
11:30 Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC
14:00 Pierwszy podjazd wyścigowy GSMP, podjazd treningowy FIA EHC
Zaraz po nich: drugi podjazd wyścigowy GSMP, podjazd treningowy FIA EHC (free practice)
30 minut po 2. podjeździe wyścigowym: ceremonia otwarcia i wręczenie nagród 5. rundy GSMP

NIEDZIELA 29 lipca, Stara Wieś:

07:00 - 21:00 Zamknięcie drogi
09:00 Podjazd treningowy GSMP, FIA EHC
11:30 Pierwszy podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC
Zaraz po nim: drugi podjazd wyścigowy GSMP, FIA EHC
45 minut po 2. podjeździe wyścigowym: ceremonia wręczenia nagród 9. rundy FIA EHC i 6. rundy GSMP

Szczegółowe informacje nt. 10. Wyścigu Górskiego Limanowa możecie znaleźć na stronach: wysciggorski.pl i gsmp.pzm.pl!


Na podstawie informacji prasowej.