Cassius Marcellus Clay, Jr. pięściarz znany jako Muhamad Ali nie żyje. W czwartek "Najwspanialszy" trafił do szpitala w Phoenix. Miał 74 lata. Ali cierpiał na chorobę Parkinsona. "Bóg przyszedł po swojego mistrza" - napisał na Twitterze Mike Tyson. "Spoczywaj w pokoju" - tak z ikoną boksu żegna się Władimir Kliczko.

Powodem hospitalizacji były problemy z układem oddechowym.

Muhamad Ali to pięściarz, który trzykrotnie zdobył tytuł mistrza świata wszechwag i skutecznie bronił go dziewiętnaście razy.

Stoczył 61 walk, wygrał 56 pojedynków (z czego 37 przez nokaut). Poniósł tylko 5 porażek. W 1984 roku zdiagnozowano u niego chorobę Parkinsona.

Po trwającej od 32 lat walce z chorobą Parkinsona Muhammad Ali zmarł w wieku 74 lat - powiedział rzecznik Alego Bob Gunnell.

Cassius Marcellus Clay, Jr. urodził się 17 stycznia 1942 roku w Louisville. Przeszedł i islam i znany był ze swoich poglądów antywojennych. Odmówił służby w amerykańskiej armii.

Zdobył złoty medal w kategorii półciężkiej na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1960 roku w Rzymie.

Podczas Igrzysk Clay pokonał w finale polskiego zawodnika Zbigniewa Pietrzykowskiego.

Do legendy przeszły pojedynki Amerykanina m.in. z Georgem Foremanem i Joe Frazierem.

Frazier był pierwszym bokserem, który pokonał Muhammada Alego. 8 marca 1971 r. w nowojorskiej hali Madison Square Garden jednogłośną decyzją sędziów zdobył pas mistrzowski. Do teraz wielu komentatorów uważa tamtą walkę za "pojedynek stulecia".Potem Frazier dwukrotnie przegrał z Alim - w 1974 i 1975 roku. Ta druga potyczka, stoczona na Filipinach, przeszła do historii jako "Thrilla in Manila", a sam Ali uznał ją za najtrudniejszą w swojej karierze.

W pierwszej walce udowodnił sobie, że jest wspaniałym facetem i jeszcze lepszym wojownikiem. Z kolei ich trzecie starcie było najwspanialszą walką w historii boksu. To nie ulega dyskusji. Wciąż pamiętam, kiedy opuszczałem koloseum w Manili. Słońce było wówczas bardzo wysoko i świeciło prosto w nas. To było niesamowite. Widok był wręcz nieziemski, bowiem dwóch mężczyzn stoczyło wspaniałą wojnę. Nie zapomnę tego do końca swoich dni - wspominał potem promotor bokserski Bob Arum.

Król jest jeden

Cassius Marcellus Clay, Jr. zaczynał na olimpijskim ringu w Rzymie (1960), zwyciężając w finale wagi półciężkiej Zbigniewa Pietrzykowskiego. Szybko zaczął odnosić sukcesy w gronie zawodowców. Pierwszy tytuł mistrza świata wszechwag zdobył w 1964 roku, w wieku 22 lat po zwycięstwie nad inną sławą - Sonnym Listonem. Potem przyszły słynne pojedynki z George'em Foremanem i Joe Frazierem. Do 1981 roku stoczył 61 profesjonalnych walk. Wygrał 56, z czego 37 przez nokaut.

"Pojedynek gigantów":

Choroba Parkinsona - zdaniem lekarzy - mogła być spowodowana stylem walki. Często prowokował przeciwnika do uderzenia, a potem kontrował. Przeszedł do historii boksu jako jeden z najszybszych pięściarzy. Zasłynął również specyficznym tańcem na ringu, który potrafił wyprowadzić z równowagi wielu przeciwników.

Po przejściu na islam zaangażował się w protest przeciwko amerykańskiej interwencji w Wietnamie. W 1967 roku Muhammad Ali został skazany na karę więzienia w zawieszeniu za odmowę służby wojskowej. Amerykańskie władze odebrały mu paszport, tytuł mistrza świata oraz licencję profesjonalnego boksera.

Przez trzy lata pięściarz nie mógł walczyć ani wyjechać z USA. Zarabiał na życie występując w reklamach oraz w sztukach teatralnych m.in. na Broadwayu. W roku 1970, gubernator stanu Georgia pozwolił Alemu na udział w walce. Wrócił na ring wygrywając z Jerrym Quarrym w 3. rundzie przez KO. W tym samym roku walczył jeszcze z Oscarem Bonaveną, którego również znokautował.

W 2014 roku na ekrany kin wszedł film I Am Ali. To historia życia i kariery słynnego boksera. Twórcy obrazu wykorzystali nieznane wcześniej materiały z prywatnego archiwum boksera.

Bokserski świat w żałobie

"Jakaś część mnie umarła razem z Alim" - napisał na Twitterze jego przeciwnik z ringu George Foreman.

"Bóg przyszedł po swojego mistrza"

"Straciliśmy giganta"

"Spoczywaj w pokoju"

(ug)