Popularny ogólnodostępny szlak turystyczny na Gubałówkę w Zakopanem, który został wytyczony dwa lata temu na terenach Polskich Kolei Linowych (PKL), został w środę zagrodzony przez rodzinę, która twierdzi że to ich teren. PKL zapowiada pozew sądowy o nielegalne przegradzanie swojego terenu.

Prywatny właściciel znów pobiera opłaty za wejście na Gubałówkę. Dwa lata temu Polskie Koleje Linowe wyznaczyły bezpłatny szlak wzdłuż trasy kolejki na wzniesienie, ale teraz w jej poprzek stanął płot i za przejście trzeba zapłacić pięć złotych. Kobieta pobierająca opłaty twierdzi, że PKL poprowadził ścieżkę po jej własności i nie chce się z nią dogadać. 

Ja szukam sprawiedliwości. Szlak został poprowadzony przez nasz teren. Chcemy pobierać bilety po 5 zł od osoby. PKL nie liczą się z nami i nie chcą rozmawiać, nie chcą się dogadać. Jesteśmy zmuszeni do takich działań, aby w końcu zareagowali. Oczekujemy, że zaczną z nami rozmawiać. To są nasze działki i musimy sprzątać śmieci za turystami. Jesteśmy otwarci na propozycje, ale nie chcą z nami rozmawiać – mówi Wojciech Walczak-Wójciak właściciel jednej z działek.

Zdaniem PKL samowolne i nielegalne stawianie ogrodzenia w poprzek ogólnodostępnego szlaku podważa własność spółki PKL i Skarbu Państwa. Władze PKL zawiadomiły policję i wystąpiły z żądaniem zaprzestania naruszania prawa własności oraz działań uderzających bezpośrednio w turystów.

Celem zabezpieczenia prawa własności, PKL wystąpi na drogę sądową oraz posiłkować się będzie agencją ochrony, która zabezpieczy nieuprawnione wejście na teren nieruchomości stanowiącej własność PKL oraz umożliwiając w tym miejscu swobodne przejście turystów szlakiem pieszym na Gubałówkę, który od roku 2021 jest udostępniony na nieruchomościach PKL bez konieczności ponoszenia opłat przez turystów – powiedziała rzeczniczka PKL Marta Grzywacz. 

Bezpłatny i ogólnodostępny szlak na Gubałówkę przebiegający bezpośrednio wzdłuż trasy kolei linowo-terenowej, został wytyczony w 2021r. By udostępnić nieodpłatną ścieżkę, PKL przesunął ogrodzenie zabezpieczające trasę kolei tak, by poprowadzić cały szlak po swoim terenie. 

Jest to jeden z trzech szlaków wiodących na wzgórze. Jest też zarazem najbardziej popularnym szlakiem łączącym centrum Zakopanego z tym popularnym miejscem widokowym. 

Opracowanie: