Historyk sztuki, konserwator zabytków Michał Murzyn został nowym dyrektorem Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem. Dotychczas pełnił on funkcję wicedyrektora tej placówki, będąc odpowiedzialnym m.in. za powstanie muzeum II wojny światowej w budynku dawnej siedziby gestapo w Zakopanem.
W konkursie na stanowisko dyrektora zakopiańskiego muzeum ogłoszonym przez marszałka woj. małopolskiego, Murzyn pokonał lokalnego polityka Andrzeja Skupnia - byłego wicestarostę tatrzańskiego.
Dziesięcioosobowa komisja konkursowa, w skład której wchodzili m.in.: przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Andrzej Szczerski oraz dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu dr hab. Andrzej Betlej, a także dwóch reprezentantów Sejmiku Województwa Małopolskiego, wskazała zdecydowaną liczbą ośmiu głosów kandydaturę Michała Murzyna. Dwóch członków komisji zagłosowało na Andrzeja Skupnia.
35-letni Michał Murzyn jest absolwentem historii sztuki na Uniwersytecie Papieskim im. Jana Pawła II w Krakowie. Ukończył także zarządzanie kulturą i mediami na Uniwersytecie Jagiellońskim, podyplomowe studium z konserwacji zabytków architektury i urbanistyki na Politechnice Krakowskiej oraz studia doktoranckie na Wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Michał Murzyn wcześniej pracował w Urzędzie Miasta Zakopane - najpierw w Wydziale Kultury i popularyzacji Zakopanego, a następnie w Biurze Miejskiego Konserwatora Zabytków. Od 2016 r. pracuje w Muzeum Tatrzańskim, gdzie pełni funkcję wicedyrektora i Głównego Inwentaryzatora.
Jak powiedział PAP w czwartek nowy dyrektor Muzeum Tatrzańskiego, wyzwaniami na najbliższy czas będzie z pewnością ukończenie Muzeum Palace poświęconego czasom II wojny światowej na Podtatrzu oraz stworzenie kolejnej placówki - wyczekiwanego na Podhalu Muzeum Taternictwa i Narciarstwa.
Koncepcja programowa dla Muzeum Tatrzańskiego im. Dr. Tytusa Chałubińskiego, którą przedstawiłem w trakcie konkursu na stanowisko dyrektora, zakłada dalszy, wielokierunkowy rozwój tej instytucji. Chciałbym, żeby Muzeum Tatrzańskie stało się jeszcze bliższe mieszkańcom Podtatrza, aby każdy mógł powiedzieć o nim nasze Muzeum. Wyznaję ideę muzeów otwartych, wychodzących w przestrzeń, nawiązujących współpracę z rożnymi interesariuszami dziedzictwa, w tym instytucjami, organizacjami pozarządowymi, inicjatywami społecznymi i samorządami - powiedział Michał Murzyn.
Zaznaczył, że Muzeum Tatrzańskie, jako instytucja współprowadzona przez marszałka województwa małopolskiego i ministra kultury i dziedzictwa narodowego, powinna także realizować ambitne plany merytoryczne, ciekawe wystawy, wydarzenia kulturalne, a także innowacyjnie i kreatywnie działać na polu edukacji.
Będzie to możliwe tylko przy wsparciu profesjonalnej i zaangażowanej kadry muzealnej, z którą mam przyjemność pracować już od kilku lat - mówił nowo wybrany dyrektor.
Dotychczasowa dyrektor Muzeum Tatrzańskiego Anna Wende-Surmiak po dziesięciu latach pracy na tym stanowisku odchodzi na emeryturę. Za jej kadencji odbyły się gruntowne remonty wszystkich placówek muzealnych, w tym gmachu głównego przy Krupówkach, czy witkiewiczowskich willi: "Koliby" oraz "Okszy", a także rozpoczęto budowę nowego oddziału poświęconemu II wojnie światowej.
Muzeum Tatrzańskie im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem jest instytucją kultury o ponad 130-letniej historii. Gromadzi zbiory z m. in. z dziedziny przyrody, etnografii, sztuki, historii, architektury historycznej i budownictwa ludowego.
Od 1 stycznia 2021 r. Muzeum Tatrzańskie, decyzją wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego, jest Muzeum Narodowym współprowadzonym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.