Sąd Rejonowy w Opolu zdecydował w piątek o zastosowaniu tzw. środków wolnościowych wobec trzech kontrterrorystów z Wrocławia, którzy są podejrzani o przekroczenie uprawnień i działanie na szkodę interesu społecznego. Jednocześnie odrzucił wniosek o areszt tymczasowy dla Wojciecha Ż. - przełożonego dwóch z podejrzanych.

Mężczyźni zostali zatrzymani w środę. 

W piątek Sąd Rejonowy w Opolu podjął decyzję o zastosowaniu tzw. środków wolnościowych wobec trzech funkcjonariuszy. Jednocześnie odrzucił wniosek o areszt tymczasowy dla jednego z nich, Wojciecha Ż. - przełożonego dwóch pozostałych zatrzymanych policjantów. 

Chodzi o funkcjonariuszy Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji we Wrocławiu. Śledztwo nadzoruje prokuratura w Opolu.

Policjantom przedstawiono zarzuty przekroczenia uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej poprzez wykorzystanie do celów prywatnych samochodów służbowych oraz  fałszowanie dokumentacji. 

Podczas niektórych wyjazdów mieli pokonywać kilkaset kilometrów.

Dalsza część artykułu pod materiałem video:

Sąd zdecydował o środkach wolnościowych

Jak poinformował Stanisław Bar, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Opolu, wobec dwóch podejrzanych zastosowano dozór policyjny, zakaz opuszczania kraju i zobowiązano do ograniczenia kontaktów z policjantami, z którymi pełnili służbę.

Wobec trzeciego podejrzanego, a zarazem przełożonego pozostałych dwóch - Wojciecha Ż. prokuratura złożyła do sądu wniosek o zastosowanie aresztu tymczasowego. Sąd go oddalił i zdecydował o objęciu Wojciecha Ż. dozorem policyjnym i zakazem kontaktowania się z podejrzanymi. 

Według zapowiedzi prokuratury, po otrzymaniu pisemnego uzasadnienia decyzji sądu, śledczy zadecyduje o ewentualnym jej zaskarżeniu. 

Zatrzymanym kontrterrorystom grozi od roku do 10 lat więzienia.