Gogle taktyczne, rękawice, aparaty Ambu do resuscytacji, odzież termoaktywna - to wszystko zostanie przekazane dla mieszkańców obwodu lwowskiego. Dary potrzebne mieszkańcom Ukrainy przekazał Samorząd Województwa Mazowieckiego z marszałkiem Adamem Struzikiem na czele. Niezbędne rzeczy zostały zakupione przez Urząd Marszałkowski w Warszawie.
Pracownicy urzędu przeprowadzają procedurę zakupu i przyjęcia towaru, a następnie pakują i rozdzielają go dla odpowiednich instytucji - mówi Joanna Sokołowska z Urzędu Marszałkowskiego w Warszawie.
Dary zostaną dostarczone dwóm instytucjom, które później przekażą je mieszkańcom. Dla Lwowskiego Wojskowego Medycznego Centrum Państwowej Służby Granicznej zostanie przekazane 200 sztuk gogli taktycznych i 250 sztuk specjalnych rękawic. Oprócz tego zostało zakupione 480 sztuk sprzętu Ambu, niezbędnego do resuscytacji, a także 100 kompletów odzieży termoaktywnej. Druga instytucja, dla której zostaną przekazane niezbędne rzeczy, to Lwowska Obwodowa Administracja Wojskowa, która również przyjmie odzież termoaktywną - bluzy, spodnie i polary.
Jak mówi radny Województwa Mazowieckiego Piotr Kandyba, wszystkie te rzeczy są mocno pożądane.
Jestem w kontakcie z naszymi braćmi z Ukrainy i wiem, że potrzeb jest naprawdę dużo. Już teraz są tam minusowe temperatury. Sejmik Województwa Mazowieckiego wspiera Ukrainę na każdym etapie, mieliśmy bardzo dużo podobnych akcji - mówił radny. Zaapelował także, aby nie pozwalać na szerzenie się antyukraińskiej narracji, która jest obecna w przestrzeni publicznej.
Przewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Ludwik Rakowski wyraził nadzieję, że wojna wkrótce się skończy, a na Ukrainę wróci normalność.
Mamy nadzieję że w niedługim czasie będziemy mogli powrócić do naszej normalnej, międzyregionalnej współpracy m. in. z obwodem lwowskim, czyli współpracy w obszarze kultury, edukacji, czy sportu, tak jak to miało miejsce wcześniej - mówił przewodniczący.
Transport zostanie wysyłany do granicy, gdzie sprzęt zostaje przekazany stronie ukraińskiej. Przy poprzednich transportach zdarzało się, że granicę trzeba było przekroczyć.
Ukraińcy są bardzo wdzięczni, nawet wzruszeni, pomagają w rozładunkach, przyjmują pomoc ze świadomością, że jesteśmy wspólnotą - mówi wicedyrektor warszawskiego WORD-u Tomasz Matuszewski, który już trzeci raz pełni rolę kierowcy konwoju.
Do tej pory Samorząd Województwa Mazowieckiego współpracował m. in. z obwodem lwowskim, podkarpackim, czy z Winnicą. Wysyłano tam ubrania,
środki higieniczne, czy produkty spożywcze o długiej przydatności. Urząd Marszałkowski zamierza kontynuować działalność w tym zakresie.
Właśnie jesteśmy w trakcie poszukiwania agregatów prądotwórczych, ponieważ dostarczenie prądu w tej chwili jest największym problemem - mówi Joanna Sokołowska.
Prośba o pomoc wypływa bezpośrednio od lokalnych władz ukraińskich. Dary są przekazywane tram, gdzie akurat występuje największe zapotrzebowanie.
Autor: Maria Jaworska