Nie można wchodzić do wody na kąpielisku nad jeziorem Dąbie w Szczecinie. W związku z zakwitem sinic wprowadzony został tam zakaz kąpieli – poinformował urząd miasta w czwartek. Nie można korzystać z wodnych atrakcji również na plażach w Stepnicy i Szczecinku.

Zakaz kąpieli w jeziorze Dąbie w Szczecinie

W związku z zakwitem sinic na kąpielisku Dąbie wprowadzony został zakaz kąpieli. Będzie obowiązywał do odwołania. Przypominamy, że toksyny wytwarzane przez sinice mogą zagrażać zdrowiu - przekazała w czwartek Paulina Łątka z Centrum Informacji Miasta UM Szczecin.

Problemy z sinicami są na kąpielisku w Dąbiu od ponad dwóch tygodni. Zakazy kąpieli ogłaszano tam: 31 lipca, 1 sierpnia, 6 sierpnia, 12 sierpnia. Jakość wody poprawiła się 13 sierpnia, ale 15 sierpnia znów wywieszono czerwone flagi oznaczające zakaz wchodzenia do wody.

Z powodu zakwitu sinic nie można kąpać się również w jeziorze Trzesiecko w Szczecinku, na kąpielisku nr 1, czyli na plaży miejskiej. Zakaz obowiązuje także (od 30 lipca) na kąpielisku w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim.

14 sierpnia zniesiono zakaz kąpieli w jeziorze Drawsko (przy ul. Drahimskiej) w Czaplinku, gdzie nie można było wchodzić do wody – także z powodu zakwitu sinic – od 31 lipca. Poza tym wszystkie kąpieliska morskie w woj. zachodniopomorskim są otwarte.

Dlaczego nie można się kąpać w wodzie z sinicami?

O zakwicie sinic w wodzie świadczy nieprzyjemny zapach wody oraz gęste "kożuchy sinicowe" unoszące się na powierzchni wody. Niektóre gatunki sinic produkują toksyny. 

Kąpiel w tak zanieczyszczonej wodzie lub połknięcie jej może spowodować wysypkę, łzawienie oczu, wymioty, biegunkę czy gorączkę.