Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach (GCZD) wybuduje nowy budynek szpitala i wyremontuje dotychczasowy. Władze szpitala otrzymały z rąk prezydenta Andrzej Dudy i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego symboliczny czek na 168 mln złotych.
Prezydent Andrzej Duda i minister zdrowia Adam Niedzielski podczas briefingu ogłosili szczegóły wyników konkursu na pediatryczną infrastrukturę strategiczną w ramach Funduszu Medycznego.
Fundusz został powołany - z inicjatywy prezydenta - w październiku 2020 r., aby poprawić dostępność nowoczesnego leczenia i przyspieszyć modernizację szpitali.
Fundusz Medyczny składa się z czterech subfunduszy: infrastruktury strategicznej, modernizacji podmiotów leczniczych, rozwoju profilaktyki oraz terapeutyczno-innowacyjnego. Pod koniec 2021 roku resort zdrowia ogłosił pierwszy konkurs w zakresie infrastruktury krytycznej, dotyczący pediatrii, na które miało zostać przeznaczone 2 mld zł. Środki te zwiększono do 3,15 mld zł.
Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach dofinansowanie w kwocie 168 mln złotych wyda na budowę nowego budynku i remonty w dotychczasowym obiekcie.
Jak przekazał rzecznik GCZD Wojciech Gumułka, w ramach inwestycji na dotychczasowym parkingu przed obecnym szpitalem powstanie nowy 8-piętrowy budynek szpitala o pow. 12 tys. m kw., połączony ze starym budynkiem przejściem na wysokości pierwszego piętra. Zostanie tam umieszczony m.in. nowy 20-łóżkowy oddział chorób zakaźnych i leczenia neuroinfekcji dla dzieci - jedyny taki w woj. śląskim, którego brak uwidoczniła pandemia Covid-19.
W nowym budynku znajdzie się też centrum nowoczesnych technologii diabetologicznych, przeznaczone do kompleksowego leczenia małych pacjentów diabetologicznych w formie hospitalizacji, leczenia w trybie tzw. jednego dnia, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej połączonej z edukacją prozdrowotną dzieci wraz z opiekunami/rodzicami. Docelowo oddział ten będzie liczył 25 łóżek (obecnie 15).
W planowanym budynku będzie się znajdował centralny punkt przyjęć i rejestracji pacjentów. Przeniesiona zostanie ambulatoryjna opieka specjalistyczna, czyli szpitalne poradnie i ambulatoria.
Planowany do budowy obiekt zostanie w pełni wyposażony w sprzęt i aparaturę medyczną, zgodnie z najwyższymi standardami w tym obszarze.
Ponadto, inwestycja przewiduje kompleksową modernizację dotychczas wykorzystywanych budynków szpitala. Modernizacja obejmie dotychczasowe oddziały, salę operacyjną dedykowaną w całości noworodkom zlokalizowaną w Oddziale Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka, pracownie diagnostyczne szpitala oraz wszystkie pracownie Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej.
Jak zasygnalizował Gumułka, w pierwszym półroczu 2023 r. podpisany zostanie Program Inwestycji. Dopiero po tym możliwe będzie rozpisanie przetargu, prace projektowe i budowlane.