W połowie marca rozpocznie się pierwszy etap budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego. Jak poinformowano w piątek w serwisie Urzędu Miasta na razie ze względu na to, że na dworcu kolejowym działa punkt informacji i pomocy uchodźcom z Ukrainy, przygotowywane będzie zaplecze budowy.
Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego to jedna z największych rzeszowskich inwestycji. Jej wartość to 74 mln zł.
W pierwszym etapie przebudowany ma być plac przed dworcem kolejowym. Powstanie tam podziemny parking z miejscami dla ponad 100 samochodów osobowych, w tym m.in. miejsca dla taksówek oraz miejsca postoju Kiss&Ride. Z części podziemnej będzie można dostać się windą lub schodami.
W sąsiedztwie instalacji elektrycznego ładowania autobusów, wybudowane zostaną przystanki autobusowe komunikacji miejskiej, z przeszklonymi wiatami, wyposażone w oświetlenie i instalację fotowoltaiczną. Będą też stojaki dla rowerów i ławki oraz nowe rośliny.
Drugim elementem inwestycji jest przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie dworca - m.in. rozbudowa ul. Grottgera, rozbudowa ul. Asnyka, przebudowa ul. Bardowskiego, budowa ronda na skrzyżowaniu ul. Asnyka z ul. Grottgera, przebudowa chodników i oświetlenia.
W trzecim etapie przebudowany zostanie budynek dworca Rzeszów Główny.
Budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego jest realizowana w trybie "zaprojektuj i wybuduj". Wybrany w przetargu wykonawca ma za zadanie najpierw opracować dokumentację projektową i następnie wykonać inwestycję.
Dokumentacja budowy parkingu na placu przed dworcem kolejowym jest już gotowa - poinformowano na miejskiej stronie. Wydział architektury wydał już także pozwolenie na budowę tej części centrum komunikacyjnego. Wykonawcy - firmie Budimex został już przekazany plac budowy.
Pierwsze prace rozpoczną się w przyszłym tygodniu. Na razie jednak, ze względu na szczególną rolę jaką pełni obecnie główny rzeszowski dworzec kolejowy, na którym działa punkt informacji i pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy, będą one polegały na przygotowaniu zaplecza budowy oraz ogrodzeniu terenu. W połowie marca rozpocznie się także przenoszenie pantografów - urządzeń do ładowania rzeszowskich autobusów elektrycznych na ul. Kasprowicza. Wspomniane wyżej prace nie zakłócają funkcjonowania dworca PKP.