Msza św. o godzinie 13 rozpocznie dzisiejsze uroczystości pogrzebowe zmarłego wieloletniego prezydenta Rzeszowa Tadeusza Ferenca. Był jednym z najbardziej znanych i zasłużonych samorządowców.
Pogrzeb na cmentarzu Wilkowyja rozpocznie się ok. godz. 15 i potrwa do późnych godzin popołudniowych.
Transmisja uroczystości będzie dostępna na kanale YouTube Katedry Rzeszowskiej.
Tadeusz Ferenc był prezydentem Rzeszowa przez prawie 19 lat, od 2002 r. Był pierwszym włodarzem miasta, który został wybrany w wyborach bezpośrednich. Ze stanowiska ustąpił 10 lutego 2021 r. po przejściu Covid-19. Na swojego następcę zaproponował wiceministra sprawiedliwości Marcina Warchoła. Ostatecznie przedterminowe wybory, które odbyły się 13 czerwca 2021 roku, wygrał w I turze Konrad Fijołek.
Politycy różnych opcji podkreślają, że Tadeusz Ferenc był jednym z najwybitniejszych polskich samorządowców, który zawsze kierował się dobrem swojego miasta. Kiedy rozpoczynał swoją pierwszą kadencję w 2002 r., powierzchnia Rzeszowa zajmowała zaledwie 53 km kw. Za jego rządów miasto zwiększyło się ponad dwukrotnie. Zrealizowano wiele inwestycji, przede wszystkim infrastrukturalnych, powstał m.in. nowy most na Wisłoku, wyremontowano wiele dróg oraz skrzyżowań w mieście.
Ferenc był rzeszowianinem. Urodził się 10 lutego 1940 roku. Od 1956 do 1963 pracował jako robotnik w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego "PZL-Rzeszów". Potem był kierownikiem magazynu. W latach 1972-1981 pełnił funkcję zastępcy dyrektora przedsiębiorstwa Transbud Rzeszów. W 1975 ukończył studia na Wydziale Ekonomicznym Akademii Ekonomicznej w Krakowie.
W latach 1981-1984 był kierownikiem w Budimeksie, a do 1985 pełnił funkcję zastępcy dyrektora Rzeszowskich Zakładów Naprawy Samochodów. W latach 1985-1991 kierował Miejskimi Zakładami Budownictwa Mieszkaniowego. W 1993 został prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "Nowe Miasto".
Od 1994 do 2001 roku był radnym Rady Miasta Rzeszowa. W latach 2001-2002 sprawował mandat posła na Sejm IV kadencji, został wybrany z ramienia SLD-UP w okręgu rzeszowskim.
Przykładem wysokiej kultury osobistej Tadeusza Ferenca i chęci rozmowy z mieszkańcami są rozmowy z 2008 roku z pracownikami MPK:
W listopadzie 2016 roku infogmina.com przeprowadziła obszerny, prawie 40-minutowy wywiad, z Tadeuszem Ferencem.
Tadeusz Ferenc był wielokrotnie odznaczany, otrzymał m.in.:
- Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (w 2022 r., za wybitne zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej, za osiągnięcia w pracy na rzecz samorządu terytorialnego w Polsce);
- Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (w 2010 r., za wybitne zasługi dla rozwoju samorządu terytorialnego w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej);
- Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (w 2005 r., za wybitne zasługi w działalności samorządowej i społecznej);
- tytuł doktora honoris causa Politechniki Rzeszowskiej (w 2017 r.);
- tytuł Honorowego Obywatela Rzeszowa - o jego uhonorowanie wystąpiło do władz miasta ponad 200 przedstawicieli rzeszowskiego świata biznesu, nauki oraz organizacji działających w stolicy Podkarpacia. Radni podjęli uchwałę w tej sprawie w listopadzie 2021 roku, a w styczniu 2022 r. Tadeusz Ferenc otrzymał wyróżnienie.
Tadeusz Ferenc ze stanowiska ustąpił 10 lutego 2021 r. po przejściu Covid-19. Oto jego słowa w trakcie ogłoszenia swojej decyzji:
Kilka miesięcy później wieloletni prezydent Rzeszowa otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta. Było to jedno z jego ostatnich wystąpień publicznych: