Już 21 osób jest hospitalizowanych w związku z zakażeniem Legionella pneumophila, do którego doszło w Rzeszowie i okolicach. Wciąż nie ustalono źródła zakażenia, jednak mogła być nim woda z wodociągu. Pobrano jej próbki do badań.
Dodatni wynik badania w kierunku legionelli uzyskano u 21 osób, które zostały zabrane do szpitali w Rzeszowie i powiecie rzeszowskim.
Osoby, zakażone to mieszkańcy Rzeszowa (16), powiatu rzeszowskiego (3), powiatu ropczycko-sędziszowskiego (1) i powiatu niżańskiego (1).
Inspektorzy sanepidu pobrali do badania próbki ciepłej wody w 8 punktach wodociągu Rzeszów oraz próbki wody ciepłej i zimnej w 11 miejscach zamieszkania osób chorych.
Na wynik trzeba jednak poczekać około 10 dni, a źródłem zakażenia człowieka może być woda i aerozol wody zawierający bakterie Legionella pneumophila.
Zakażenie następuje najczęściej drogą inhalacyjną, np. przez nos podczas kąpieli, czy zachłyśnięcie. Nie można się zarazić poprzez picie wody czy z człowieka na człowieka.
Szczególnie narażone na zakażenie legionellą są osoby przewlekle chore i z obniżoną odpornością. Bakteria wywołuje zapalenie dróg oddechowych.
Rozwojowi legionelli sprzyja osad bogaty w sole wapnia i magnezu, obecność glonów i pierwotniaków oraz temperatura 25-40 stopni Celsjusza. Może jednak rozmnażać się nawet w 60 stopniach.