​W ciągu ostatniej doby na Podkarpaciu funkcjonariusze skarbówki odprawili 197 transportów pomocy humanitarnej. Od początku wywołanej przez Rosję wojny w Ukrainie było to w sumie 3371 transportów - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Edyta Chabowska.

Rzeczniczka przypomniała, że na drogowych przejściach granicznych w Korczowej (woj. podkarpackie) i Dorohusku (woj. lubelskie) stosowana jest uproszczona procedura odpraw towarów stanowiących pomoc humanitarną, o wartości powyżej 1 tys. euro.

 

Jak wygląda procedura przekraczania granicy?

Organizator takiego transportu powinien wypełnić formularz przekroczenia granicy polsko-ukraińskiej, który dostępny jest na stronie pomagamukrainie.gov.pl. Dzięki temu transporty są automatycznie awizowane na wskazanym przejściu. Ich obsługa jest ułatwiona, gdyż procedura nie wymaga dopełniania formalności celnych - podkreśliła Chabowska.

Z formularza mogą korzystać osoby organizujące wysyłkę towarów unijnych, których transport rozpoczyna się nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach członkowskich UE. W formularzu wystarczy podać podstawowe dane - wskazać konkretne przejście graniczne, datę i godzinę dotarcia do przejścia, dane nadawcy i odbiorcy, personalia kierowcy, a także masę i zawartość transportu.

W takim przypadku warto skontaktować się z najbliższym odziałem celnym - dodała Chabowska.

Towary nieunijne wymagają formalności

Jak zaznaczyła rzeczniczka rzeszowskiej IAS, alternatywnym rozwiązaniem dla transportów pomocy humanitarnej jest dokonanie zgłoszenia elektronicznego do procedury wywozu w odpowiednim systemie celnym.

Przedstawicielka KAS przypomniała również, że towary nieunijne, stanowiące pomoc humanitarną wymagają dopełnienia formalności celnych.

Podmioty organizujące konwoje humanitarne w razie jakichkolwiek pytań dotyczących odpraw celnych mogą zgłaszać się do najbliższego oddziału celnego.