Tylko 10 koni za 640 tys. euro sprzedano podczas 55. aukcji Pride of Poland w Janowie Podlaskim. Wieczorna aukcja daleka była od rekordów, bo jeszcze w kwietniu nie było pewne, że do Dni Konia Arabskiego i Aukcji Pride of Poland w ogóle dojdzie. Najwyższą cenę osiągnęła klacz ze stadniny w Michałowie - 15-letnia Zigi Zana.
Na aukcję wystawiono 15 klaczy i trzy ogiery. 12 koni pochodziło z państwowych stadnin w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, a sześć koni - z hodowli prywatnych.
Najwyższą cenę na licytacji - 145 tys. euro - osiągnęła 15-letnia siwa klacz Zigi Zana ze stadniny w Michałowie. Wylicytował ją nabywca z Belgii.
Za 120 tys. euro sprzedana została siwa 4-letnia klacz Alexandra ze stadniny w Janowie Podlaskim, którą wylicytował nabywca z Kataru; natomiast za 105 tys. euro sprzedano nabywcy z Belgii 3-letnią siwą klacz Abellię, także z Janowa Podlaskiego.
W sumie na tegorocznej aukcji Pride of Poland sprzedano 10 koni za łączną kwotę 637 tys. euro. Nabyli je kupcy z Belgii, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Szwecji, Słowenii.
Osiem koni nie osiągnęło na licytacji zakładanej przez właścicieli ceny minimalnej i nie zostały one sprzedane. Wśród nich cztery konie pochodziły z hodowli prywatnych.
Narodowy czempionat klaczy młodszych pod patronatem RMF FM wygrała klacz Wildonara z Michałowa. Jak informuje reporter RMF FM Tomasz Staniszewski, Wildonara została wyhodowana w Państwowej Stadninie Koni w Michałowie. Piękna siwa klacz ma dwa lata i wygląda na trochę starszą niż rzeczywiście jest.
Z kolei klacz Adelita ze stadniny w Janowie Podlaskim została uznana za najlepszego konia 46. Narodowego Pokazu Koni Arabskich Czystej Krwi w Janowie Podlaskim. Jej właścicielem jest państwowa Stadnina Koni Janów Podlaski. Siwa 10-latka została także czempionką w kategorii klaczy ogierów starszych.
Czempionat Polski ogierów starszych wygrał 7-letni kasztanowaty ogier Erantis, również z janowskiej stadniny.
Złote medale w kategorii klaczy i ogierów rocznych także zdobyły konie z Janowa Podlaskiego: Anagramma i Comoros.
Wśród klaczy młodszych najlepsza była Wildonara z państwowej stadniny koni w Michałowie. Jak informuje reporter RMF FM Tomasz Staniszewski, Wildonara została wyhodowana w Państwowej Stadninie Koni w Michałowie. Piękna siwa klacz ma dwa lata i wygląda na trochę starszą niż rzeczywiście jest. Z kolei wśród ogierów młodszych - Elon KL wyhodowany w prywatnej stadninie Klikowa Rzepka.
Tegoroczna aukcja Pride of Poland w Janowie Podlaskim ma być krokiem w kierunku odbudowy renomy polskiej hodowli i powrotem do dobrych tradycji - zapowiedział dyrektor generalny Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Henryk Smolarz.
Jak wskazał doradca Stadniny Koni Janów Podlaski i jej były długoletni prezes Marek Trela, w ciągu ostatnich ośmiu lat prestiż polskiej hodowli arabów bardzo podupadł. Musieliśmy zrobić analizę tego, co mamy. Wybór koni przeznaczonych na aukcję był trudny, bo z jednej strony chcieliśmy wystawić jak najlepsze, ale z drugiej strony konie najcenniejsze muszą pozostać w stadninie - wskazał.
Jak dodał Trela, wystawione w tym roku na licytację konie są dobre, młode i utytułowane, a jednocześnie ich sprzedaż nie zuboży banku genów w stadninie.
Niektórych może dziwić, że nie wystawiamy żadnych supergwiazd. Ale takie konie nie tylko najpierw trzeba wyhodować, ale również je na gwiazdy wykreować. To zaś wymaga sukcesów na dużych pokazach międzynarodowych, po których konie mogą osiągać rekordowe ceny - ocenił. Nie wykluczył przy tym, że wśród oferowanych w tym roku koni z Janowa jest przyszły czempion.
W organizacji aukcji Pride of Poland nie przyświeca nam cel bicia rekordów sprzedaży. Najważniejsza jest długotrwała, systematyczna praca w odbudowie hodowli koni arabskich w Polsce, by powrócić do dobrej tradycji, renomy. Efekty będą rozłożone na lata - podsumował Henryk Smolarz.
Tradycyjnie po aukcji w poniedziałek kupcy będą mogli licytować kolejne konie podczas Letniej Aukcji Koni Arabskich Summer Sale. Są tu wystawiane młode konie, zazwyczaj po niższych cenach niż podczas Pride of Poland. W tym roku na Sumer Sale na sprzedaż wystawione będą 32 konie - 26 klaczy oraz sześć ogierów. 20 koni pochodzi ze stadnin państwowych w Janowie Podlaskim, Michałowie i Białce, a pozostałe z hodowli prywatnych.
W ubiegłym roku na aukcji Pride of Poland wylicytowano 14 koni za łączną kwotę ponad 2,1 mln euro. Najwyższą cenę na licytacji - 810 tys. euro - osiągnęła klacz El Esmera ze stadniny w Michałowie. Natomiast podczas aukcji Summer Sale sprzedano 16 koni za 324 tys. euro. Najdroższy koń aukcji - klacz Apolonia - został wylicytowany za 75 tys. euro.
Podczas Dni Konia Arabskiego spotkaliśmy Dorotę Niedzielę, wicemarszałek Sejmu, która 8 lat temu jako pierwsza z polityków podniosła alarm w sprawie tego, co dzieje się w stadninach w Janowie i Michałowie. Jako posłanka KO składała m.in. interpelacje w tej sprawie.
Przyjechałam tutaj w momencie, kiedy koniom działo się najgorzej (...). Od 10 miesięcy nie pojawiał się tu kowal. Było naprawdę źle. Karma były stęchnięta, a siana zabrakło (...). To był ogromny obraz upadku, tego, co tworzono przez 8 pokoleń, czyli marki polskiego konia arabskiego - mówi Dorota Niedziela w rozmowie z reporterem RMF FM Tomaszem Staniszewskim.