Piknik w Manufakturze, słuchowisko i koncert w Muzeum Tradycji Niepodległościowych, a także gra miejska i defilada kompanii honorowych. To wydarzenia, w których mieszkańcy Łodzi będą mogli uczestniczyć od piątku do niedzieli w ramach obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Pierwsze wydarzenia związane ze 105. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości zaplanowano już w piątek wieczorem, w przeddzień święta. O godz. 18 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi będzie można wysłuchać słuchowiska "Re-wizja" laureatów Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry. To opowieść o założycielu Łodzi przemysłowej - Ryszardzie Rembielińskim. Po premierze zaplanowano niepodległościowy koncert i tradycyjny "Toast za Niepodległą".


W sobotę oficjalne uroczystości rozpocznie uroczysta msza święta w intencji ojczyzny, która o godz. 10 w Bazylice Archikatedralnej będzie celebrowana przez metropolitę łódzkiego kard. Grzegorza Rysia. Po niej przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza odbędą się obchody z udziałem władz regionu. Zaplanowano m.in. zmianę warty, apel pamięci, salwę honorową i defiladę kompanii honorowych.

Piknik Niepodległościowy

Mniej formalny charakter będzie mieć Piknik Niepodległościowy organizowany po raz 12. w Manufakturze. W tym roku pojawią się na nim żołnierze stacjonującej w Polsce 3. Dywizji Piechoty U.S. Army oraz ich ponad 54-tonowy czołg Abrams i haubica samobieżna Paladin, która po odpowiednim przystosowaniu, może pokonywać przeszkody wodne i strzelać pociskami różnych rodzajów. 

W Manufakturze pojawi się w sumie kilkadziesiąt różnych pojazdów, a duża część z nich zostanie na rynku aż do niedzieli.


Z kolei Biuro "Niepodległa" pokaże swój najnowszy, mobilny projekt "Iskry Niepodległej". Multimedialny spektakl opowie o losach wybitnych Polek i Polaków - począwszy od "ojców" niepodległości, przez podróżników, sportowców, ludzi kultury, a kończąc na zasłużonych działaczach społecznych i naukowcach. 

Nie zabraknie także pokazów, inscenizacji i wystaw historycznych. W tym roku w pikniku uczestniczyć mają m.in. żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, 25. Brygady Kawalerii Powietrznej, funkcjonariusze policji, straży granicznej i strażacy PSP. Swoją obecność zapowiedzieli też byli żołnierze GROM oraz weterani wojsk powietrzno-desantowych "Czerwone Berety". Zaprezentują się Wojskowe Zakłady Lotnicze nr 1 w Łodzi.


Urząd Miasta Łodzi przygotował pokaz rekonstrukcji historycznych, których tematem będzie życie codzienne sto lat temu. Będzie można zobaczyć np. ówczesną świetlicę wojskową, salon mody, warsztat krawiecki, czy biura urzędnika łódzkiego magistrat. Na miejskim stanowisku rozdawane będą wykonane przez uczniów szkół kokardy narodowe. Piknik rozpocznie się o godz. 11. 

W południe tradycyjnie organizatorzy zaproszą do wspólnego odśpiewania hymnu, a godzinę później na rynek wjedzie sam Marszałek Piłsudski, w którego wcieli się łódzki aktor Gracjan Kielar. O godz. 16 harcerze rozpalą ognisko i zaintonują patriotyczne pieśni, a zwieńczeniem pełnego patriotyzmu dnia będzie tradycyjny pokaz biało-czerwonych fajerwerków o 17.30.

Z kolei w sobotę w godz. 10.30-15.30 w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w ramach "Zabawy z symbolami narodowymi" będzie można wysłuchać opowieści o fladze, hymnie i godle oraz innych symbolach kojarzących się z historią Polski, wykonać kokardy narodowe.

Gra miejska

Muzeum Tradycji Niepodległościowych organizuje także grę miejską "Łódzcy bohaterowie. Na tropie tajemnic Niepodległości". Uczestnicy będą przemierzać ulice Śródmieścia i Starego Polesia, gdzie podążą śladami postaci związanych z łódzkimi wydarzeniami w listopadzie 1918 r. i dowiedzą się, jak w Łodzi rodziła się niepodległość. Start w sobotę o godz. 11 przy Targu na rogu Kilińskiego i Jaracza.

Na obchody Narodowego Święta Niepodległości zaprasza też Fundacja Życie, która z tej okazji przygotowała 1260 pierogów z gęsiną. Tyle miesięcy minęło bowiem od odzyskania przez Polskę niepodległości. Pierogów będzie można spróbować w sobotę od godz. 12.30 na pikniku zorganizowanym przy ul. Jaracza 18.

Będzie gęsina, konkurs strzelecki i wystawa obrazów patriotycznych Wojciecha Korkucia. W sobotę zachęcamy też do wzięcia udziału w 10 km rajdzie biegowo-rowerowym śladami murali patriotycznych. Zaczynamy o godz. 11.11 z Rojnej 5 przy muralu Pileckiego. W niedzielę świętujemy dalej premierą płyty +Pieśni Wolności+ w klasztorze oo. Franciszkanów przy ul. Okólnej o godz. 15 - poinformował prezes fundacji Michał Owczarski.