Leniwiec dwupalczasty przyszedł na świat w Orientarium Zoo Łódź. Malec urodził się zdrowy i ma się świetnie. Odwiedzający ogród zoologiczny mogą go już zobaczyć i obserwować w czasie karmienia - codziennie o godz. 12.00.

Czy to samiec czy samica?

Nowy mieszkaniec łódzkiego zoo jest zdrowy i ma się świetnie. Płeć małego leniwca nie jest jeszcze znana.

Obserwując jednak jego zachowanie, wiele wskazuje, że to samica. Zwierzę jest bardziej aktywne i ciekawe świata od swoich starszych braci: Sida (który wyjechał do zoo w Duisburgu) i Pioruna mieszkającego w sąsiednim pawilonie - zauważa Magdalena Hołysz, kierownik sekcji hodowlanej zoo.


Jak będzie miał na imię nowy mieszkaniec zoo? Tego jeszcze nie wiemy, ale w mediach społecznościowych pojawiło się już sporo propozycji imion dla małego leniwca. Wśród nich są: Olek, Sid, Maksym, Lenka, Frania czy Klementynka.

Baby boom w Łodzi


W Orientarium Zoo Łódź od początku roku trwa prawdziwy baby boom.

Ro­k zaczęliśmy od narodzin żyrafy Domino. Na świat przyszły też kitanka lisia, pięć rudawek, galago, trzy kangury rude, kanguroszczur i cztery tamaryny - wylicza lek. wet. Tomasz Jóźwik, członek zarządu Orientarium Zoo Łódź.

Jak dodał, "latem pojawił się nasz największy gwiazdor - hipopotam karłowaty Boguś, a niedawno dwie małe wyderki orientalne - tym razem samiec i samica."

Wpisany do Europejskiej Księgi Hodowlanej

W ogrodach zoologicznych na świecie żyje obecnie ok. 600 leniwców dwupalczastych. Są gatunkiem zagrożonym wyginięciem i wpisanym do Europejskiej Księgi Hodowlanej.

W naturalnym środowisku leniwce zamieszkują lasy deszczowe, gdzie dożywają maksymalnie 20 lat. Leniwce osiągają dojrzałość w wieku 3 lat (samice) i 4 lat (samce). Ciąża u tego ssaka trwa 6 miesięcy i zawsze rodzi się jedno młode.

Leniwce żywią się głównie świeżymi liśćmi, m.in. klonu i lipy, ale też  warzywami i owocami.