W Krakowie rozpoczęły się dzisiaj 26. Międzynarodowe Targi Książki, które potrwają do 29 października. Wydarzenie zgromadzi z pewnością dziesiątki tysięcy miłośników literatury z całego kraju. W programie spotkania, prelekcje oraz dyskusje. Będzie też możliwość zdobycia autografów od ulubionych autorów i powiększenia swojej domowej biblioteczki o nowe tytuły.
Mottem tegorocznej edycji wydarzenia jest cytat z wiersza Wisławy Szymborskiej "Urodziny" – "Tyle naraz świata ze wszystkich stron świata".
Motto Targów oraz ich strona graficzna nawiązują do twórczości i postaci noblistki. Czytelnicy będą mogli zobaczyć wystawę przygotowaną przez Fundację Wisławy Szymborskiej i wziąć udział w spotkaniu z Michałem Rusinkiem i Joanną Szczęsną.
Udział w targach zapowiedziało kilkuset wystawców. Literatura piękna, faktu, religijna, naukowa i popularnonaukowa, kryminały, thrillery, literatura dziecięca i młodzieżowa, young adult, fantastyka, komiksy i gry planszowe – na targach każdy znajdzie coś dla siebie.
W tym roku powraca dobrze znana akcja "Książka za książkę", wspierająca małopolskie biblioteki. Organizatorzy zachęcają do przynoszenia na targi swoich książek i wymieniania ich na kupony rabatowe na zakup nowych tytułów.
Wśród autorów spotkamy m.in.: Katarzynę Bondę, prof. Jerzego Bralczyka, Maxa Cegielskiego, Wojciecha Chmielarza, Jakuba Ćwieka, Maxa Czornyja, Jacka Dehnela, Jacka Dukaja, Annę Goc, Anetę Jadowską, Marka Krajewskiego, Romę Ligocką, Jakuba Małeckiego, Roberta Małeckiego, Katarzynę Nosowską, Łukasza Orbitowskiego, Grzegorza Piątka, Katarzynę Puzyńską, Radka Raka, Mariusza Szczygła, Szczepana Twardocha, Michała Witkowskiego, Janusza L. Wiśniewskiego, Jakuba Żulczyka.
W tym roku wprowadzono limity wejść na targi oraz bezpłatne vouchery na wybrane spotkania z autorami podpisującymi książki, dlatego planując wizytę na Targach, warto zapoznać się harmonogramem spotkań.
Informacje, na które spotkania trzeba pobrać voucher i jak to zrobić znajdziecie tutaj.
Zmiany organizacyjne obejmą również strefę wejścia i wyjścia. Dla posiadaczy biletów online oraz osób kupujących bilety w kasach zostaną wyznaczone odrębne tory kolejkowe. Przy wejściu - podobnie jak w latach poprzednich - będzie prowadzona kontrola osób i wnoszonych przedmiotów.
W sobotę i niedzielę dla seniorów oraz osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów zostanie uruchomione osobne wejście.
Ważna zmiana na Targach to możliwość wyjścia z hali i powrotu. Wystarczy zgłosić pracownikowi ochrony taki zamiar, żeby otrzymać pieczątkę uprawniającą do ponownego wejścia na targi tego samego dnia.
Organizatorzy postanowili zlokalizować na terenie targów Punkt Wysyłki Książek, w którym będzie można je nadać zamiast dźwigać do domu.
Targi Książki odbędą się w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9.
Rozpoczną się 26 października i potrwają cztery dni. W czwartek i w niedzielę można odwiedzać stoiska od 10.00 do 17.00, w piątek i w sobotę od 10.00 do 19.00.
Organizatorzy zachęcają, aby na Targi wybrać się komunikacją miejską.
W czwartek i w piątek, 26-27 października:
- linie nr 174, 178 i 578 - będą kursować według specjalnych rozkładów jazdy, z częstotliwością do 15 minut w okresie między szczytami komunikacyjnymi.
W sobotę i niedzielę, 28-29 października:
- linia nr 174 - będzie kursować według specjalnego rozkładu jazdy, z częstotliwością do 15 minut w godzinach 10.00-20.00 w sobotę oraz w godzinach 10.00-18.00 w niedzielę
- linie nr 178 i 578 - będą kursować bez zmian.