Oficjalne polskie obchody ustanowionego na 20 listopada przez ONZ Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych odbędą się w miejscowości Zabawa koło Tarnowa w Małopolsce. W Zabawie znajduje się jedyny w Polsce pomnik ofiar wypadków drogowych.

Po raz pierwszy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych  był obchodzony w 1993 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, w tym Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych - FEVR. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ ogłosiło rezolucję ustanawiającą trzecią niedzielę listopada, jako Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych.

Od wielu lat główne obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych w Polsce odbywają się w Zabawie koło Tarnowa w Małopolsce, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych o nazwie "Przejście".

"Pamiętaj. Wspieraj. Działaj"

Hasło polskich obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków brzmi "Pamiętaj. Wspieraj. Działaj".

Pamiętaj o tych, którzy odeszli, którzy zginęli na naszych drogach, wspieramy tych, którzy zostali, ofiary wypadków, rodziny ofiar śmiertelnych - oni wymagają ogromnej pomocy, wsparcia psychologicznego - no i działaj, czyli róbmy razem wszystko, co możliwe, aby uratować ludzkie życie, edukować i poprawiać bezpieczeństwo ruchu drogowego - wyjaśnia sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Katarzyna Dobrzańska.

Statystyki

Jak mówi, "z roku na rok sytuacja się polepsza, ale każdy wypadek to jest dramat".

Oto statystyki dotyczące liczby ofiar śmiertelnych na polskich drogach:

  • w 2018 - 2862;
  • w 2019 - 2 909;
  • w 2020 - 2 491;
  • w 2021 - 2 245.

Specjaliści przekonują, że z roku na rok ruch drogowych staje się coraz bardziej intensywny, pojawia się też więcej nowych urządzeń do przemieszczania się - np. hulajnogi. Mimo coraz lepszych dróg i zaostrzenia prawa, eksperci namawiają, by każde dziecko miało zdało test na kartę rowerową.

Opracowanie: