Arcybiskup Marek Jędraszewski – metropolita krakowski, poinformował, że złożył na ręce papieża Franciszka rezygnację z pełnionego urzędu. Duchowny ujawnił to w trakcie spotkania dotyczącego zmian personalnych w diecezji.
Rezygnacja ma związek z tym, że 24 lipca arcybiskup osiągnie wiek emerytalny. Hierarcha przyznał, że to od papieża będzie zależało, jak długo będzie jeszcze pracować.
Zgodnie z przepisami kościelnymi, gdy ordynariusz diecezji osiągnie wiek emerytalny 75 lat, składa na ręce papieża rezygnację z pełnionego urzędu, a na jego miejsce mianowany jest nowy. Papież może też zdecydować o przedłużeniu posługi metropolity pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.
W piątek abp Jędraszewski spotkał się z księżmi archidiecezji krakowskiej, którzy przechodzą na emeryturę lub obejmują nowe stanowiska.
"Dziękując proboszczom przechodzącym na emeryturę i wręczając nowe nominacje księżom Archidiecezji Krakowskiej, abp Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce Ojca Świętego - zgodnie z prawem - rezygnację z pełnionego przez ponad siedem lat urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 24 lipca kończy 75 lat" - głosi komunikat opublikowany na stronie kurii po tym spotkaniu.
Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować - powiedział podczas tego spotkania abp Jędraszewski.
Arcybiskup Jędraszewski został metropolitą krakowskim w styczniu 2017 r. Zastąpił na tym stanowisku kardynała Stanisława Dziwisza, który zrezygnował po osiągnięciu wieku emerytalnego.
Abp Jędraszewski był wcześniej metropolitą łódzkim.
Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 r. Studiował w Arcybiskupim Seminarium Duchownym i na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu.
W 1973 r. przyjął święcenia kapłańskie, potem był wikariuszem w parafii pw. św. Marcina w Odolanowie k. Ostrowa Wlkp. W roku 1975 wyjechał na studia do Rzymu, gdzie obronił pracę doktorską.
Po powrocie do Polski w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. Jednocześnie, w latach 1980-1987, był prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. W latach 1987-1996 pracował w "Przewodniku Katolickim", w którym od 1990 r. był redaktorem naczelnym.
W roku 1991 habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W roku 1996 otrzymał nominację na wikariusza biskupiego ds. nauki i kultury w Archidiecezji Poznańskiej oraz na przewodniczącego Wydziału Duszpasterstwa Akademickiego w Kurii Arcybiskupiej w Poznaniu. Biskupem pomocniczym archidiecezji poznańskiej mianował go w 1997 r. Jan Paweł II; w 2012 r. decyzją Benedykta XVI został metropolitą łódzkim.
W 2014 roku został zastępcą przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. W Konferencji Episkopatu Polski pełni ponadto następujące funkcje - jest członkiem Rady Stałej KEP, Przewodniczącym Rady Naukowej, członkiem Sekcji Nauk Filozoficznych Komisji Nauki Wiary, Komisji Wychowania Katolickiego, Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży, a także delegatem KEP ds. Duszpasterstwa Akademickiego. Jest także Wielkim Kanclerzem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Jego dewizą biskupią są słowa "Scire Christum" (Znać Chrystusa).