"Uważam, że formalnie cisza wyborcza będzie obowiązywać od północy" - mówi w RMF FM były szef Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński. Tymczasem obecna PKW w komunikacie stwierdziła, że cisza wyborcza nie będzie obowiązywała.
Wojciech Hermeliński uważa, że formalnie cisza wyborcza będzie, bo nikt nie odwołał niedzielnego głosowania, procedura wyborcza trwa, więc kampania może toczyć się do północy - te zasady cały czas są w obrocie prawnym. Komunikat Państwowej Komisji Wyborczej nie ma mocy powszechnie obowiązującej. Słowem, nie ma żadnej podstawy do uchylenia ciszy wyborczej - twierdzi Hermeliński.
Ja jutro na pewno nie będę się wypowiadać na temat wyborów, będę uważał, że cisza wyborcza mnie wiąże - mówi Hermeliński.
Według Wojciecha Hermelińskiego, ewentualnie ciszę wyborczą można byłoby odwołać, gdyby marszałek wydała postanowienie o tym, że uchyla swoją wcześniejszą decyzję o dacie głosowania - choć taka formuła też nigdzie w prawie nie jest przewidziana.
Wczoraj Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.
PKW podała w komunikacie, że "podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa". Jednak - jak przypomniano w komunikacie - 16 kwietnia 2020 r. została uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.
Podkreślono, że zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart.
Komisja wskazuje jednocześnie, że w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców; nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących przewidywanych zachowań wyborczych, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.