Kto wygra wybory prezydenckie, które odbędą się w Polsce w maju 2025 roku? Rafał Trzaskowski, Karol Nawrocki, a może ktoś inny? Znamy wyniki sondażu firmy badawczej Opinia24 dla RMF FM. Wszystko wskazuje na to, że wybory nie rozstrzygną się w I turze.

Datę wyborów poznamy 8 stycznia

Data wyborów prezydenckich nie jest jeszcze znana. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że poda ją 8 stycznia. Z przyczyn proceduralnych zarządzenie w tej sprawie pojawi się 15 stycznia. Konstytucja stanowi bowiem, że wybory nie mogą być przeprowadzone w ciągu 90 dni po zakończeniu stanu nadzwyczajnego. Tymczasem wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r.; okres 90 dni mija więc 14 stycznia 2025 r.

Pewne jest jednak, że wybory prezydenta odbędą się maju (nie wcześniej niż 100 dni i nie później niż 75 dni przed upływem kadencji prezydenta Andrzeja Dudy). Swój start w wyborach prezydenckich zapowiedzieli do tej pory następujący politycy (kolejność alfabetyczna):

  • Magdalena Biejat, kandydatka Nowej Lewicy,
  • Szymon Hołownia, marszałek Sejmu, kandydat Polski 2050 i PSL,
  • Marek Jakubiak, kandydat Wolnych Republikanów,
  • Sławomir Mentzen, kandydat Konfederacji,
  • Karol Nawrocki, kandydat niezależny, popierany przez PiS,
  • Rafał Trzaskowski, kandydat KO,
  • Marek Woch, kandydat Ogólnopolskiej Federacji "Bezpartyjni i Samorządowcy".

O to, jak Polacy chcą zagłosować w majowych wyborach prezydenckich, zapytali ankieterzy firmy badawczej Opinia24. Sondaż dla RMF FM został zrealizowany wg autorskiej metodologii na reprezentatywnej próbie 1000 osób. Zastosowano technikę wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI). W próbie odzwierciedlono cechy społeczno-demograficzne populacji Polski 18+.

Ile osób chce wziąć udział w wyborach?

Z sondażu dla RMF FM wynika, że udział w głosowaniu wyraziło 86 proc. badanych. Na pytanie, "Czy zamierza Pan/Pani wziąć udział w wyborach?", odpowiedź "zdecydowanie tak" wybrało 61 proc. ankietowanych. 25 proc. wskazało na odpowiedź "raczej tak".

Odpowiedź "zdecydowanie tak" częściej wybierali mężczyźni (66 proc.) niż kobiety (57 proc.). Swoją chęć udziału w głosowaniu najmocniej deklarują osoby powyżej 60. roku życia (69 proc.), najmniej przekonani do wyborów są 40-latkowie (53 proc.).

Istotne jest także wykształcenie. Wśród osób z podstawowym wykształceniem tylko 45 proc. zadeklarowało, że "zdecydowanie" weźmie udział w wyborach. Za to wśród osób z wykształceniem wyższym - 71 proc.

Do wyborów chcą iść przede wszystkim obywatele wielkich miast, liczących ponad 500 tys. mieszkańców (75 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", 15 proc. - "raczej tak"). Na drugim biegunie są wyborcy z miast, które liczą od 20 do 100 tys. mieszkańców (59 proc. badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie tak").

Kto wygra I turę wyborów?

I teraz najważniejsza kwestia: wyniki I tury wyborów prezydenckich.

"Na którego kandydata zagłosuje Pan/Pani w tych wyborach?" - brzmiało pytanie zadane przez ankieterów firmy Opinia24. Odpowiadali na nie ci, którzy wyrazili chęć udziału w majowej elekcji.

W I turze - według sondażu Opinia24 dla RMF FM - najwięcej osób zagłosowałoby na Rafała Trzaskowskiego - 38,6 proc. Taki wynik oznaczałby konieczność organizacji II tury. Kandydat KO zmierzyłby się w niej z Karolem Nawrockim, którego chce poprzeć 23,3 proc. ankietowanych.

Na dalszych miejscach znaleźli się: Sławomir Mentzen (10,7 proc.), Szymon Hołownia (7,4 proc.), kandydat/kandydatka Lewicy (2,6 proc.) i Marek Jakubiak (1,3 proc.). Na odpowiedź "Inny kandydat" wskazało 6,6 proc. ankietowanych, a 9,5 proc. wybrało opcję "trudno powiedzieć".

Tu ważne zastrzeżenie: Magdalena Biejat została oficjalnie przedstawiona w niedzielę jako kandydatka Nowej Lewicy - jej nazwisko nie pojawiło się więc w sondażu firmy badawczej Opinia24 dla RMF FM, który został przeprowadzony przed weekendem. Podobna sytuacja dotyczy Marka Wocha, którego kandydatura pojawiła się w sobotę.

Trzaskowskiego częściej wybierają kobiety (46 proc.) niż mężczyźni (31 proc). W przypadku Karola Nawrockiego poparcie według płci jest wyrównane (23 i 24 proc.). Duża dysproporcja widoczna jest u Sławomira Mentzena. Gotowych go poprzeć jest 18 proc. ankietowanych mężczyzn i tylko 3 proc. kobiet.

Jeśli chodzi o najmłodszą grupę wyborców (18-29 lat), najwyższe poparcie mają Trzaskowski (31 proc.) oraz Mentzen (27 proc.). Tylko 5 proc. osób z tej grupy chciałoby głosować na Nawrockiego. Kandydat popierany przez PiS najwięcej zwolenników ma w grupie 60+ (37 proc.). W tej grupie wiekowej nieźle radzi sobie jednak także polityk KO (43 proc.).

Wśród osób z wykształceniem podstawowym tylko 7 proc. popiera Trzaskowskiego. W tej grupie faworytem jest Nawrocki (41 proc.). Osoby z wykształceniem wyższym najchętniej zagłosowałyby na kandydata KO (54 proc.).

Jeśli chodzi o podział ze względu na miejsce zamieszkania (wieś, miasto), w każdej z kategorii na prowadzeniu jest Rafał Trzaskowski. W kategorii "wieś" wygrywa jednak z Nawrockim o 1 punkt procentowy.

Sympatie polityczne a wybory w 2025 r.

Ciekawie wyglądają wyniki sondażu, gdy weźmie się pod uwagę wyborców poszczególnych partii. Okazuje się, że aż 43 proc. sympatyków Trzeciej Drogi zamierza oddać głos na Rafała Trzaskowskiego. Na swojego kandydata - Szymona Hołownię - wskazało 45 proc. wyborców TD.

Nowa Lewica również jest podzielona. 36 proc. ankietowanych wskazało na kandydata KO, 44 proc. na "kandydata/kandydatkę Lewicy" (w sondażu nie pojawiło się nazwisko Biejat).

A jak ma się sprawa, gdy weźmiemy pod uwagę wybory prezydenckie w 2020 roku?

Ci, którzy głosowali wówczas w I turze na Andrzeja Dudę, zamierzają teraz w większości poprzeć Karola Nawrockiego (63 proc.). 10 proc. z nich zamierza jednak skreślić "x" przy kandydacie Konfederacji.

Elektorat Trzaskowskiego jest lojalny (pozostaje przy nim 84 proc. wyborców z I tury i 76 proc. z II tury z 2020 r.). Na kandydata KO chce oddać głos także 46 proc. tych, którzy w 2020 r. głosowali na Władysława Kosiniaka-Kamysza, 45 proc. wyborców Roberta Biedronia oraz - tu małe zaskoczenie - 37 proc. wyborców Szymona Hołowni. Na lidera Polski 2050 zamierza głosować tylko 33 proc. spośród tych, którzy oddali na niego głos 4 lata temu.

Kto wygra II turę wyborów prezydenckich?

Ankieterzy firmy badawczej Opinia24 zapytali również o to, kto wygra II turę wyborów prezydenckich.

Gdyby do niej doszło, do głosowania przystąpiłoby 79 proc. Polaków. 48,9 proc. badanych odpowiedziało, że zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego; 34,1 proc. poparło Karola Nawrockiego. Odpowiedź "Nie wiem, trudno powiedzieć" wybrało 17 proc. ankietowanych.

Nawrockiego chętniej wskazywały osoby z wyksztalceniem podstawowym i zasadniczym zawodowym, Trzaskowskiego - ze średnim i wyższym. Na kandydata popieranego przez PiS chcą także zagłosować mieszkańcy wsi (Nawrocki - 44 proc., Trzaskowski - 36 proc.). W miastach, niezależnie od wielkości, przewagę ma kandydat KO.

 

Jeśli chodzi o II turę i poparcie dla partii politycznych, wielkich zaskoczeń nie ma. Sympatycy Trzeciej Drogi w większości (87 proc.) chcą poprzeć w wyborczej dogrywce Rafała Trzaskowskiego. Podobnie wyborcy Nowej Lewicy (95 proc.).

67 proc. wyborców Konfederacji gotowych jest poprzeć w II turze Nawrockiego, 18 proc. z nich oddałoby głos na Trzaskowskiego.

94 proc. wyborców Trzaskowskiego z II tury z 2020 r. chce go poprzeć także w II turze w 2025 r.

74 proc. spośród tych, którzy zagłosowali wówczas w II turze na Andrzeja Dudę, teraz zamierza poprzeć Karola Nawrockiego. 

Firma badawcza Opinia24

Opinia24 to wiodąca firma badawcza specjalizująca się w realizacji badań rynkowych i społecznych. 

Badanie firmy Opinia24 zostało uznane za najtrafniejszy sondaż przedwyborczy w 2023 roku w porównaniu z oficjalnymi wynikami wyborów podanych przez PKW. Za to osiągnięcie Opinia24 uzyskała pierwszą nagrodę w Konkursie o Puchar Pytii zorganizowanym przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ. 

Opinia24 należy do Europejskiego Stowarzyszenia Badaczy Rynku i Opinii Publicznej ESOMAR oraz posiada certyfikat PKJPA wydawany przez Organizację Firm Badania Opinii i Rynku OFBOR, co gwarantuje przestrzeganie najwyższych standardów branżowych.

Opracowanie: