Jak Polacy oceniają zmiany w komforcie życia, poziomie bezpieczeństwa i swojej sytuacji materialnej, które dokonały się w ciągu ostatnich 8 lat? Ostateczną odpowiedź na to pytanie poznamy 15 października. Na razie jednak postanowiliśmy zapytać Polaków wprost. Sondaż dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" rzuca światło na to, jak rządy Prawa i Sprawiedliwości wpłynęły na nasze codzienne życie.
Respondentom zadano pytania o zmianę komfortu życia, poczucia bezpieczeństwa i ogólnej sytuacji materialnej. W badaniach chodziło o ocenę ostatnich 8 lat, a więc okresu rządów PiS i Zjednoczonej Prawicy.
Polacy są wyraźnie podzieleni jeśli chodzi o ocenę tego, jak zmienił się ich komfort życia w tym czasie. Badania pokazują wyraźną tendencję świadczącą o tym, że deklaratywni zwolennicy PiS i ZP znacznie lepiej od innych oceniają zmiany, jakie dokonały się na przestrzeni ostatnich 8 lat.
Aż 76 proc. sympatyków obecnego obozu władzy twierdzi, że komfort ich życia poprawił się. Tylko 16 proc. zwolenników partii opozycyjnych podziela tę opinię.
Politycznie niezdecydowani są też najbardziej podzieleni w opiniach o zmianie komfortu życia. Co trzeci ankietowany z tej grupy udzielił innej odpowiedzi.
Blisko połowa wszystkich respondentów twierdzi, że komfort ich życia nie uległ zmianie w ciągu ostatnich 8 lat.
A jak Polacy oceniają 8 lat rządów PiS i ZP w kontekście zmiany poczucia bezpieczeństwa? Odpowiedzi są zbliżone do tych, które obserwowaliśmy w przypadku poprzedniego pytania. Nieco ponad połowa ankietowanych twierdzi, że ich bezpieczeństwa się nie zmienił.
Większość (68 proc.) zwolenników obozu rządzącego zauważa poprawę tym aspekcie, przy bardzo niewielkim (zaledwie 6 proc.) odsetku przedstawicieli głosujących na opozycję. Co ciekawe, prawie 40 proc. z politycznie niezdecydowanych deklaruje, że czuje się bezpieczniej w ciągu ostatnich 8 lat.
Na koniec pytanie o ocenę sytuacji materialnej. Czy Polacy odczuli w ciągu ostatnich 8 lat znaczącą zmianę w tej kwestii? Prawie 1/3 respondentów odpowiada na to pytanie twierdząco.
Co ciekawe, podobnie odpowiadają na to pytanie zarówno politycznie niezdecydowani, jak i zwolennicy obozu rządzącego (kolejno 58 proc. i 65 proc.). Poprawę swojej sytuacji materialnej zauważa jedynie 13 proc. zdeklarowanych sympatyków partii opozycyjnych.
Stosunkowo niewielu ankietowanych zauważa zmianę in minus. Nawet wśród zwolenników opozycji pogorszenie sytuacji materialnej zadeklarowało jedynie nieco ponad 1/3 badanych.
Należy pamiętać o tym, że choć działania polityków mają naturalny wpływ na wszystkie kwestie, o które pytaliśmy - nasz komfort życia, poczucie bezpieczeństwa i sytuacja materialna zależą od bardzo wielu czynników. Także geopolitycznych, ogólnej koniunktury ekonomicznej i indywidualnej oceny.
Badanie zostało przygotowane przez United Surveys metodą mieszaną CATI i CAWI. Sondę przeprowadzono w dniach 29.09-01.10.2023 na grupie 1000 osób.