Biały Dom ogłosił pakiet wsparcia wojskowego dla Ukrainy o wartości 3 miliardów dolarów, a także 682 milionów dol. na wzmocnienie obrony państw wschodniej flanki NATO. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył życzenia obywatelom swojego kraju z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia. Rosja, która apelowała o 36-godzinne zawieszenie broni, o poranku ostrzelała ukraińskie pozycje na wschodzie kraju. Mychajło Podolak, doradca prezydenta Zełenskiego, oskarżył Rosję o "imitowanie" rozejmu. Najważniejsze wydarzenia 317. dnia wojny Rosji przeciwko Ukrainie znajdziecie w naszej relacji.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

21:59

Departament Stanu USA oświadczył, że ataki przeprowadzone przez rosyjskie wojska w piątek na wschodzie Ukrainie pokazały, iż zawieszenie broni ogłoszone przez prezydenta Rosji Władimira Putina na prawosławne Boże Narodzenie było "cynicznym" krokiem.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że już w czwartek określił ogłoszenie Putina o jednostronnym zawieszeniu broni jako "cyniczne", a piątkowe wydarzenia potwierdziły jego opinię. "Uważam, że słuszność tej oceny została potwierdzona, biorąc pod uwagę to, czego byliśmy świadkami przez cały dzień" - powiedział Price.

"Nasz sceptycyzm jest uzasadniony tym, czego byliśmy świadkami podczas całego tego konfliktu. Cały czas obawiamy się, że Moskwa wykorzysta każdą przerwę w walkach, aby ponownie doposażyć się, przegrupować i ostatecznie ponownie zaatakować z większą nienawiścią i brutalnością" - podsumował rzecznik amerykańskiej dyplomacji.

21:28

W nowym pakiecie uzbrojenia dla Ukrainy o wartości prawie 3 mld dolarów znajdzie się 50 bojowych wozów piechoty M2A2 Bradley, haubice samobieżne M109 Paladin, a także rakiety obrony powietrznej RIM-7 SeaSparrow, które będą mogły być wystrzeliwane z posowieckich wyrzutni Buk. Według Pentagonu celem ma być "zmiana dynamiki" na polu bitwy.

21:10

Ogłoszenie przez Kreml jednostronnego zawieszenia broni na prawosławne Boże Narodzenie nie powinno nikogo zmylić - oświadczyło ministerstwo spraw zagranicznych Francji. "Ta deklaracja jest rażącą próbą Rosji, aby ukryć swoją odpowiedzialność" -  podkreślono w komunikacie.

"Francja potwierdza swoje głębokie przekonanie, że sprawiedliwy i trwały pokój może nastąpić jedynie poprzez całkowite wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy. To jedyny sposób na zakończenie prawie 11-miesięcznej gehenny narodu ukraińskiego, który dzielnie walczy o swoją wolność i niepodległość przeciwko rosyjskiemu agresorowi" - napisano w komunikacie francuskiego MSZ.

20:13

Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA) przekazały Ukrainie kolejnych 1300 generatorów prądu - podała agencja Ukrinform powołując się na ukraińskiego ambasadora w ZEA Dmytra Senika. Jest to druga partia pomocy z tego kraju, pierwsza przybyła na Ukrainę 24 grudnia.

"Realizując ustalenia prezydentów Ukrainy i ZEA udało się wcielić w życie ten ważny dla narodu ukraińskiego projekt humanitarny" - powiedział ambasador. Wyraził wdzięczność Zjednoczonym Emiratom Arabskim za "skuteczną i ważną pomoc Ukraińcom, którzy mierzą się z jednym z najtrudniejszych w swojej historii okresów zimowych". Zaznaczył, że "podczas tej wojennej zimy" generatory z ZEA "pomogą w wytwarzaniu ogrzewania i światła dla rodzin ukraińskich".

20:05

Około 800 żołnierzy rosyjskich przyjechało na Białoruś w nocy z czwartku na piątek; mogli oni przybyć do Orszy bądź Witebska - podał na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun, powołując się na informacje przekazane przez koleje białoruskie.

Kolejarze poinformowali o specjalnym składzie z 15 wagonami pasażerskimi, który jadąc przez Smoleńsk na zachodzie Rosji kierował się na Białoruś. "Nocą eszelon mógł przybyć do Orszy bądź Witebska. Są doniesienia, że w wagonach jechał personel sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w liczbie około 800 ludzi" - podał Biełaruski Hajun.

19:29

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył w piątek życzenia obywatelom swojego kraju z okazji prawosławnego Bożego Narodzenia; "jesteśmy razem - wielka ukraińska rodzina, gdziekolwiek się znajdujemy" - mówił Zełenski wspominając o tych, którzy są w okopach czy poza krajem.

W wystąpieniu wideo prezydent zwrócił się do "milionów rodzin ukraińskich, które dziś zbierają się wspólnie, by świętować Wigilię".

"Jesteśmy razem - wielka ukraińska rodzina. Gdziekolwiek się nie znajdujemy teraz: w domu, w pracy, w okopach, w drodze; na Ukrainie czy za granicą - nasza rodzina jest jednością, jak nigdy wcześniej, w swojej wierze w nasze wspólne zwycięstwo" - powiedział Zełenski.

Dodał następnie, że zwycięstwo to "przybliżane jest każdego dnia". Ukraińcy wspierają się wzajemnie, bronią swojej kultury, tradycji i wiary - powiedział prezydent. Odwołał się przy tym do Kozaków jako przodków Ukraińców nazywając ich "obrońcami wiary i Cerkwi".

"Żyjemy w wyjątkowym czasie i wszystkie nasze święta są szczególne. Musimy naruszać niektóre nasze tradycje - po to, by je chronić" - zauważył. Nawiązał w tym kontekście do rozmaitych nakazów kultury ludowej dotyczącej zachowania się w dni świąteczne. "Do gości należy odnosić się szczególnie radośnie i troskliwie - do gości, ale nie do okupantów. W dni świąteczne nie można sprzątać i wynosić śmieci - my jednak walczymy z czortami i wynosimy śmieci z naszego domu już od ponad 300 dni (czyli od początku inwazji rosyjskiej-red.)" - mówił Zełenski.

"Mamy dziś jedno marzenie: niech w każdą rodzinę przyjdzie zgoda, w każdy dom - dostatek, a na ziemię ukraińską - zwycięstwo i z nim tysiącletni pokój i dobrobyt" - powiedział Zełenski. Zakończył apelem, by "chronić siebie, swą rodzinę i naszą Ukrainę!".

19:14

W największym dotąd pakiecie amerykańskiej pomocy dla Ukrainy znajdą się m.in. bojowe wozy piechoty Bradley, haubice samobieżne i rakiety obrony powietrznej - potwierdziły USA.

18:58

Biały Dom potwierdza, że kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy ma wynieść około 3 mld dolarów. Pomoc ta jest największym dotąd pakietem pomocy zbrojeniowej dla Ukrainy pochodzącym z USA.

18:53

"Gdzie są teraz wszyscy 'eksperci' z Platformy Obywatelskiej i innych partii opozycyjnych, którzy krytykowali nasze zabiegi o dostarczenie przez Niemców systemu Patriot dla Ukrainy? Baliście się krytyki błędnej niemieckiej polityki. Będą jakieś przeprosiny? Przyznanie się do błędu?" - napisał rzecznik rządu Piotr Müller na Twitterze.

18:52

Mołdawia otrzymała od Stanów Zjednoczonych 30 mln dolarów tytułem wsparcia bezpieczeństwa energetycznego, m.in. zapewnienia ogrzewania obiektów podczas sezonu zimowego - podały władze w Kiszyniowie.

W komunikacie prezydent Mołdawii Maia Sandu podziękowała za wsparcie, dzięki któremu, jak wskazała, będzie można sprostać wyzwaniom tegorocznej zimy, przed której nadejściem Rosja zredukowała o około 40 proc. dostawy gazu ziemnego do tego kraju.

18:27

Polski rząd rozważa prośbę Ukrainy o wysłanie jej swoich czołgów Leopard 2 - doniósł dziennik "Wall Street Journal", powołując się na szefa Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych (PISM) Sławomira Dębskiego. Jego zdaniem dostawy zachodnich czołgów są tylko kwestią czasu.

Obok polskiego dyplomaty, informację miał też potwierdzić oficjel z Czech. "Oni naprawdę rozważają danie czegokolwiek, tylko by pomóc Ukrainie" - powiedział rozmówca dziennika zaangażowany w wysyłanie broni na Ukrainę.

Jak notuje "WSJ", Polska posiada ponad 240 niemieckich czołgów Leopard 2 w różnych wersjach i są one znacznie lepiej opancerzone i chronione przed pociskami przeciwczołgowymi niż wozy ofiarowane dotąd przez USA, Niemcy czy Francję. Jak powiedział szef PISM Sławomir Dębski, Polska planuje pozbycie się wszystkich z nich, jednak tempo ich darowania zależy od tempa dostaw czołgów kupowanych przez Polskę z Korei Południowej i USA.

18:08

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w piątek telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji politycznej, wojskowej i humanitarnej na Ukrainie - poinformował rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit.

"Kanclerz zadeklarował niezachwianą solidarność z Ukrainą w obliczu agresji, rozpętanej ze strony Federacji Rosyjskiej" - oświadczył Steffen Hebestreit.

Jak dodał, prezydent Zełenski poinformował Scholza o skutkach niedawnych rosyjskich ataków na infrastrukturę krytyczną i podziękował rządowi RFN za decyzję o przekazaniu Ukrainie baterii rakiet przeciwlotniczych Patriot oraz transporterów opancerzonych Marder.

18:03

W ciągu pierwszych trzech godzin deklarowanego przez Rosję rozejmu jedna z miejscowości w obwodzie ługańskim została ostrzelana 14 razy - poinformował szef administracji obwodowej Serhij Hajdaj w komunikacie na serwisie Telegram.

"Od godz. 12.00 do godz. 15.00 raszyści (Rosjanie-red.) 14 razy atakowali artylerią i trzykrotnie szturmowali jedną z naszych miejscowości" - napisał Hajdaj. Podkreślił, że we wsiach wyzwolonych spod okupacji rosyjskiej mieszkańcy "cały dzień siedzą w piwnicach" z powodu ostrzałów.

17:52

Minister obrony narodowej Niemiec Christine Lambrecht rozmawiała w piątek telefonicznie z sekretarzem obrony USA Lloydem Austinem o koordynacji działań w zakresie pojazdów bojowych i obrony powietrznej dla Ukrainy - donosi Reuters.

Rozmowa ta była następstwem czwartkowej decyzji Niemiec o dołączeniu do USA i Francji w wysyłaniu większej ilości broni dla Ukrainy.

17:50

Resort finansów USA ogłosił kolejną rundę sankcji przeciwko kierownictwu firmy produkującej irańskie drony, sprzedawane Rosji, oraz szefa organizacji nadzorującą produkcję irańskich rakiet balistycznych.

Jak ogłoszono w komunikacie, na listę sankcji trafiło sześciu członków zarządu Qods Aviation Industries, firmy zbrojeniowej odpowiedzialnej za produkcję m.in. bezzałogowców Mohajer-6, których używa Rosja w swojej agresji przeciwko Ukrainie.

Dodatkowo restrykcjami objęto dyrektora Organizacji Przemysłu Lotniczego, irańskiego podmiotu nadzorującego programy rakiet balistycznych. USA ostrzegały o możliwej sprzedaży rakiet balistycznych krótkiego zasięgu do Rosji, lecz dotąd urzędnicy nie potwierdzili, by umowa w tej sprawie została sfinalizowana.

17:05

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, oskarżył w piątek Rosję o "imitowanie" rozejmu. Jak wskazał, mimo deklarowanego przez Rosję przerwania ognia, doszło do ostrzałów, a na całym terytorium Ukrainy ogłoszono alarm przeciwlotniczy.

"6 stycznia. Alarm przeciwlotniczy na całej Ukrainie; dzieci w zimnych schronach. W Chersoniu atak na remizę straży pożarnej. Oto istota rosyjskiego 'rozejmu': zaatakować w plecy imitując ciszę" - napisał Podolak na Twitterze. Dodał następnie, by "nigdy nie brać na poważnie" słów Rosji, bo "jest to zawsze prymitywne i cyniczne oszustwo".

16:48

Szef europejskiej dyplomacji Josep Borrell określił jako "zakłamane" i "pozbawione wiarygodności" ogłoszone w czwartek przez Moskwę zawieszenie broni na Ukrainie z okazji prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia.

Kremlowi całkowicie brakuje wiarygodności. Ta deklaracja chęci jednostronnego zawieszenia broni nie jest wiarygodna - powiedział dziennikarzom Josep Borrell na marginesie wizyty w Fezie w Maroku.

Odpowiedź, która przychodzi nam wszystkim na myśl, to sceptycyzm w obliczu tak wielkiej hipokryzji - podkreślił Borrell.

16:25

Rosyjska grupa hakerska znana pod nazwą Cold River zaatakowała latem 2022 r. trzy laboratoria nuklearne w USA - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na dane internetowe i opinie ekspertów. Nie jest jasne, jaki skutek odniosły próby cyberataków.

Ataki nastąpiły pomiędzy sierpniem i wrześniem ub.r., w czasie gdy władze na Kremlu ostrzegały, iż Rosja może użyć broni nuklearnej w celu obrony swojego terytorium - zaznacza Reuters. Trzy krajowe laboratoria badawcze, które wzięli na cel hakerzy, to ośrodki w Brookhaven w stanie Nowy Jork, w Argonne w stanie Illinois i laboratorium Lawrence Livermore w Kalifornii. Ministerstwo energii USA nie skomentowało doniesień o działaniach hakerów.

15:15

Ministerstwo kultury Ukrainy poinformowało, że Cerkiew Prawosławna Ukrainy (CPU) otrzymała zgodę na odprawienie nabożeństwa 7 stycznia, w prawosławne Boże Narodzenie, w głównej świątyni Ławry Peczerskiej w Kijowie - soborze Zaśnięcia Bogurodzicy.

Ławra Peczerska, kompleks klasztorny w centrum Kijowa, jest własnością państwa jako zespół muzealny. Komunikat o przychylnej odpowiedzi na prośbę CPU opublikowano na Facebooku zespołu muzealnego, podlegającego ministerstwu kultury. "Wydano zezwolenie na przeprowadzenie nabożeństw 7 stycznia 2023 roku w soborze Zaśnięcia Bogurodzicy i sporządzono odpowiednią umowę" - podano w komunikacie.

14:27

Rosja przerzuciła na Białoruś co najmniej 50 jednostek sprzętu wojskowego - podał na Telegramie niezależny kanał Biełaruski Hajun, powołując się na komunikat resortu obrony w Mińsku. Według danych kanału eszelon stanowią głównie ciężarówki wojskowe.

"Według naszych danych eszelonem przybyło około 43 ciężarówek Kamaz i Ural, dwa systemy przeciwlotnicze Zu-23-3, a także ciągniki, cysterny i kuchnie polowe" - podał Biełaruski Hajun. Jak dodał, transport przybył już do Baranowicz. Miasto to leży w obwodzie brzeskim na Białorusi, regionie sąsiadującym z Polską.

13:49

Pojawiły się informacje o tym, że Rosjanie przygotowują zamachy terrorystyczne w cerkwiach na terenach tymczasowo okupowanych. Będą je chcieli przeprowadzić w czasie prawosławnych świąt Bożego Narodzenia - napisała w piątek na Telegramie wicepremier Ukrainy i minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.

Apeluję do obywateli, aby zachowali ostrożność i, jeśli to możliwe, powstrzymali się od odwiedzania miejsc, w których przebywają tłumy ludzi - napisała Wereszczuk. Jak dodała, "dbajcie o siebie i swoich bliskich. Czekajcie na Siły Zbrojne Ukrainy".

13:23

Wiceszef MON Marcin Ociepa w rozmowie z portalem i.pl stwierdził, że "po ogłoszeniu decyzji, najpierw amerykańskiej, a teraz niemieckiej o przekazaniu systemu Patriot na Ukrainę, opozycja powinna przeprosić wicepremiera Mariusza Błaszczaka za cały hejt po tym, jak pierwszy o to zaapelował do naszych sojuszników".

Zdaniem Ociepy opozycja "zamiast wesprzeć wicepremiera Mariusza Błaszczaka, to kpiąc, stanęła po stronie rządu w Berlinie, któremu parę tygodni temu brakowało jeszcze śmiałości do pomocy Ukrainie".

Ta sytuacja pokazuje wyraźnie, że opozycji brakuje trzech przymiotów koniecznych do sprawowania władzy, szczególnie w czasie kryzysu: odwagi, wiedzy i wiary w pozycję Polski. Odwagi, żeby iść pod prąd i proponować rozwiązania, które na pozór mogą się wydawać zbyt śmiałe. Wiedzy, żeby wiedzieć precyzyjnie, co jest możliwe w ujęciu merytorycznym i sojuszniczym, a co nie. I wiary w Polskę, że z racji naszej roli, jaką odgrywamy od początku tego konfliktu, mamy pełne prawo i możliwości, by być obok USA liderem NATO, także jeśli chodzi o kształtowanie dyskusji oraz wywieranie presji na inne kraje, by więcej pomagały Ukrainie - stwierdził wiceszef MON.

13:09

Okupanci dwukrotnie zaatakowali miasto rakietami. Trafiony został prywatny dom mieszkalny. Według wstępnych danych nie ma ofiar, na miejscu pracują służby ratunkowe - napisał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura gabinetu prezydenta Ukrainy, w serwisie Telegram.

Szef obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko poinformował, że dziś rano Rosjanie ostrzelali centrum miasta Kurachowe. Pociski uderzyły w dwa bloki mieszkalne i dom prywatny. Uszkodzony został oddział miejscowego szpitala. Według wstępnych danych jedna osoba jest ranna - dodał Kyryłenko.

Jak podaje agencja AFP, ostrzały nastąpiły mimo zadeklarowanego przez Moskwę jednostronnego rozejmu bożonarodzeniowego, który - według mediów w Moskwie - rozpoczął się o godz. 12 w piątek, prawdopodobnie czasu moskiewskiego (godz. 10 w Polsce).

13:00

Niemcy dostarczą Ukrainie w pierwszym kwartale bieżącego roku około 40 bojowych wozów piechoty Marder - przekazał rzecznik rządu Steffen Hebestreit. Na Ukrainę trafi ponadto system obrony przeciwrakietowej Patriot.

Według ekspertów, planowane szkolenie ukraińskich żołnierzy z nowych systemów potrwa w Niemczech ok. 8 tygodni - dodał rzecznik niemieckiego rządu.

12:44

Nexta: Politico, powołując się na swoje źródła, podało, że w ramach kolejnego pakietu amerykańskiej pomocy wojskowej, Ukraina otrzyma pociski RIM-7 Sea Sparrow

12:19

Nexta: Przedstawiciel rosyjskich sił zbrojnych podziękował Łukaszence za jego udział w szkoleniu rosyjskich żołnierzy.

11:56

Premier Japonii Fumio Kishida powiedział, że rozważy zaproszenie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego do złożenia w Ukrainie wizyty.

11:34

W ciągu minionej doby w wyniku rosyjskiej agresji na Ukrainie zginęło dziewięcioro cywilów, w tym cała rodzina w obwodzie chersońskim - przekazał Kyryło Tymoszenko, wiceszef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

W położonym na południu Ukrainy obwodzie chersońskim zginęło w czwartek sześcioro cywilów, a czworo zostało rannych. W obwodzie zaporoskim w południowo-wschodniej części kraju zginęły dwie osoby, a trzy odniosły rany. Z kolei w obwodzie donieckim na wschodzie zginęła jedna osoba, trzy zostały ranne - wyliczył Tymoszenko w komunikacie na Telegramie. Dodał, że informacje pochodzą od władz regionalnych.

11:16

Nexta opublikowała zdjęcia, na których widać efekt rosyjskiego ostrzału straży pożarnej w Chersoniu.

10:57

Krew jest jak piasek w klepsydrze - jej utrata odmierza koniec życia - piszą o swoich działaniach polscy medycy z zespołu ochotników "W Międzyczasie", który wyruszył na ukraiński front, by nieść pomoc rannym żołnierzom. Ratownicy, by ocalić poszkodowanych, docierają do miejsc, w których toczą się najbardziej krwawe walki. Ich głównym zadaniem jest transport rannych do tzw. punktu stabilizacji, gdzie rozpoczyna się drugi etap walki o życie pacjenta. Do dyspozycji nie mają nowoczesnych ambulansów, ale terenówki, którymi muszą pokonywać bezdroża - pola, łąki, lasy czy błotniste trakty, rozjeżdżone przez ciężki sprzęt. Szef polskiego zespołu medyków, specjalnie dla RMF FM, opowiedział o specyfice pracy na froncie.

10:45

Agencja Reutera podała, że do Białorusi dotarł pociąg z żołnierzami rosyjskimi i sprzętem wojskowym.

10:32

Ukraińskie siły zbrojne opublikowały w mediach społecznościowych zdjęcia z walk. Demilitaryzacja wroga w pełni - napisano w poście.

10:17

W mediach społecznościowych można zobaczyć mapę z informacjami o rozmiarze okupowanego przez Rosjan obszaru Ukrainy:

9:59

Agencja Reutera podała, że Rosja ostrzeliwuje Kramatorsk. Rosjanie twierdzą, że wstrzymali ogień w związku z prawosławnym Bożym Narodzeniem.

9:34

Kijów Independent opublikował najnowsze zestawienie ukraińskich sił zbrojnych dotyczące rosyjskich strat wojennych:

09:01

Nexta: W trakcie ostrzału Lwowa uratowano 5 kotów z jednego z apartamentów:

08:45

Bez świątecznych iluminacji na ulicach, okolicznościowych piosenek z każdego głośnika i śniegu kijowianie przygotowują się do obchodów świąt Bożego Narodzenia według używanego w Kościołach wschodnich kalendarza juliańskiego. Na Ukrainie wiele osób wierzy jednak, że ten rok będzie ostatnim, w którym obchodzą Święta w styczniu.

Wyznawcy prawosławia czy grekokatolicy świętują Boże Narodzenie w sobotę, trzynaście dni po chrześcijanach obrządków zachodnich. W 2022 r. Cerkiew Prawosławna Ukrainy zezwoliła wiernym i parafiom na obchodzenie Świąt według używanego na zachodzie kalendarza gregoriańskiego.

Jak pokazuje przeprowadzony pod koniec 2022 roku sondaż, w którym wzięło udział ponad 1,5 mln obywateli Ukrainy, 60 proc. z nich uważa, że Boże Narodzenie należy obchodzić 25 grudnia. 25 proc. woli pozostać przy świętowaniu 7 stycznia, a 12,5 proc. chciałoby obchodzić Święta i w grudniu, i w styczniu. Plebiscyt przeprowadzono w rządowej aplikacji Dija, umożliwiającej obywatelom dostęp do dokumentów w formie elektronicznej.

08:33

Kiedy zaczęły się pierwsze braki w dostawach prądu, był to faktycznie bardzo duży kłopot. Ludzie nie wiedzieli, co mają robić. Jednak już za tydzień znaleźliśmy sposób, jak z tym żyć. Kluczem okazała się organizacja życia; żeby to, co wymaga prądu, robić w pierwszej kolejności, a to, co może poczekać, robić potem - powiedział fotoreporter PAP Viacheslav Ratynskyi.

Jak podkreślił, obecnie przerwy w dostawach prądu w Kijowie zdarzają się coraz rzadziej, a ukraińskie wojsko na bieżąco usuwa wszystkie awarie. Ale jeszcze przed Bożym Narodzeniem prądu nie było po jednym z ataków rakietowych przez cały tydzień.

U mnie w dzielnicy, w moim domu, prąd był tylko od północy do ósmej rano. A przez cały dzień prądu nie było. Mimo tego w domu mieliśmy wodę, ciepło, gaz, więc to, co wymagało prądu, na przykład ładowanie sprzętów, gotowanie czy pranie, trzeba było robić w nocy - wyjaśnił.

Jak dodał, "w czasie nocy trzeba było przede wszystkim naładować stacje ładowania czy powerbanki zapewniające prąd w ciągu dnia. Jeżeli ktoś takich rzeczy nie ma, to faktycznie żyje mu się bardzo ciężko".

Zdaniem fotoreportera ratunkiem w sytuacjach braku prądu są agregaty prądotwórcze, które można zobaczyć i usłyszeć na balkonach czy na ulicach. One są praktycznie wszędzie, w barach, kawiarniach, sklepach. W każdy dzień ludzie albo je wynoszą na ulicę, albo na stałe stoją przy sklepach - powiedział.

Teraz w Ukrainie wszyscy, pomimo wojny, starają się świętować Boże Narodzenie, podobnie jak wy świętowaliście je w grudniu w Polsce. Też mamy choinkę i przygotowujemy się do świąt. Może nieco wolniej z powodu braków prądu, ale staramy się, aby to był wyjątkowy świąteczny czas - zaznaczył.

08:25

Tak długo jak Półwysep Krymski pozostaje w rękach Kremla, Ukraina i Ukraińcy nie mogą zostać uwolnieni od rosyjskiej agresji. Walka o to terytorium mogłaby poważnie zaszkodzić zdolnościom Rosji do prowadzenia wojny i terroryzowania Ukrainy, a jasne jest, że Kijów posiada zdolności potrzebne do odzyskania Krymu - ocenił na łamach magazynu "Foreign Affairs" minister obrony Ukrainy w latach 2019-2020 Andrij Zahorodniuk.

W 2014 roku Rosja zajęła Półwysep Krymski, co stanowiło nadzwyczajne naruszenie prawa międzynarodowego - przypomniał Zahorodniuk.

Putin aktywnie wykorzystuje narrację głoszącą, że przekazanie Krymu Ukrainie, przeprowadzone przez ZSRS w 1945 r., było "niesłuszne". Przejmując półwysep Putin wierzy, że zarówno naprawił coś, co uważa za "błąd", jak i polepszył pozycję międzynarodową Rosji, przywracając krajowi status supermocarstwa - napisał były ukraiński minister.

Moskwa przemieniła ten obszar w gigantyczny, niebezpieczny garnizon, który następnie wykorzystała w celu inwazji na Ukrainę - podkreślił Zahorodniuk.

08:08

Ogłoszenie przez Władimira Putina jednostronnego zawieszenia broni jest najpewniej operacją informacyjną mającą uderzyć w reputację Ukrainy - ocenia w najnowszym raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Dodaje, że na przerwie w walkach zdecydowanie zyskaliby Rosjanie.

W czwartek prezydent Rosji polecił swojemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu ogłoszenie rozejmu na linii frontu na Ukrainie od godz. 12 w dniu 6 stycznia do godz. 24 w dniu 7 stycznia. W komunikacie znalazło się odwołanie do prawosławnego Bożego Narodzenia, obchodzonego 7 stycznia, i stwierdzenie, że strona rosyjska "wzywa stronę ukraińską do ogłoszenia rozejmu", by dać wiernym możliwość "udziału w nabożeństwach" podczas świąt.

Według ISW Putin dąży w ten sposób do zapewnienia rosyjskim wojskom 36-godzinnej przerwy, aby dać im możliwość odpoczynku, odzyskania sił i przegrupowania w celu wznowienia operacji ofensywnych na najważniejszych odcinkach frontu. Taka przerwa byłaby nieproporcjonalnie bardziej korzystna dla Rosjan i zaczęłaby pozbawiać Ukrainę inicjatywy. Putin nie może oczekiwać, że Kijów spełni warunki tego nagle ogłoszonego zawieszenia broni i dlatego celem oświadczenia mogło być przedstawienie Ukrainy jako strony niechętnej do podjęcia kroków w kierunku negocjacji - oceniają analitycy.

Argumentowanie zawieszenia broni powodami religijnymi dodatkowo wzmacnia rosyjską operację informacyjną, która przedstawia Ukrainę jako stronę zwalczającą grupy religijne i stawia Putina jako prawdziwego obrońcę wiary chrześcijańskiej. Jak zauważono już wcześniej, Kreml wykorzystuje prawosławie jako broń, aby oskarżyć Kijów o ciemiężenie swobód religijnych na Ukrainie - zaznacza think tank.

07:44

Wystawa zniszczonego rosyjskiego sprzętu wojskowego w centrum Krzywego Rogu w Ukrainie:

07:36

W ubiegłym roku na całym świecie (w 29 krajach) zginęło 116 dziennikarzy - wynika z raportu ogłoszonego w czwartek przez organizację pozarządową Press Emblem Campaign (PEC).

Najniebezpieczniejsze dla przedstawicieli tego zawodu były kraje Ameryki Łacińskiej, gdzie straciło życie 40 dziennikarzy.

Na pogrążonej w wojnie Ukrainie liczba zabitych dziennikarzy, to 34  - 14 z nich nosiło mundury armii ukraińskiej, a pozostali, to głównie reporterzy wojenni prasy lokalnej.

Zgodnie z ogłoszonym w Genewie i jednocześnie w stolicach krajów Ameryki Łacińskiej komunikatem PEC, Meksyk był - po Ukrainie - drugim krajem świata, w którym zginęło najwięcej dziennikarzy. Większość z siedemnastu zabitych w ubiegłym roku straciła życie z rąk zabójców nasłanych przez meksykańskie kartele narkotykowe, a "zabójstwa te - podkreśla PEC - pozostawały bezkarne".

07:20

Japoński premier Fumio Kishida został zaproszony do złożenia wizyty w Ukrainie przez Andrija Jermaka, szefa gabinetu prezydenta Zełenskiego.

07:12

Niezależny białoruski portal Nexta opublikował najnowsze zdjęcia z atakowanego przez Rosjan ukraińskiego Bachmutu:

06:59

Ogłoszenie przez Rosję zawieszenia broni na Ukrainie z okazji prawosławnych świąt Bożego Narodzenia "nie zwiększy szans na pokój" - oświadczył w czwartek późnym wieczorem brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly.

Rosja musi trwale wycofać swoje siły, zrzec się nielegalnej kontroli nad terytorium Ukrainy i zakończyć barbarzyńskie ataki na niewinnych cywilów - podkreślił szef brytyjskiej dyplomacji w oświadczeniu opublikowanym na Twitterze.

06:53

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zadeklarował podczas wirtualnej konferencji prasowej relacjonowanej w czwartek przez media Ameryki Łacińskiej, że jednym z priorytetów jego kraju będzie w tym roku zacieśnianie więzi z tym regionem świata i "przywrócenie dialogu ukraińsko-brazylijskiego".

W tym roku Ameryka Łacińska będzie dla nas priorytetem. Jest jedynym regionem świata, którego dokładnie nie wysondowaliśmy. Mamy już swoja strategię afrykańską i wcielamy ją w życie, mamy też strategię azjatycką, którą urzeczywistniamy - stwierdził szef ukraińskiej dyplomacji.

Zapowiedział też, że "kolejnym dokumentem strategicznym, który będzie wcielać w życie ukraiński MSZ, będzie strategia wobec Ameryki Łacińskiej", a rok 2023 stanie się rokiem "energicznego powrotu Ukrainy do tego regionu".

Zaprzysiężenie przywódcy lewicy Luiza Inacio Luli da Silvy na prezydenta Brazylii minister Kułeba określił jako "doniosłe wydarzenie w regionie Ameryki Łacińskiej". Podkreślił przy tym udział w tej uroczystości delegacji Ukrainy z wicepremier i szefową resortu gospodarki Julią Swyrydenko, która "nie tylko miała ważne spotkania z brazylijskim prezydentem, lecz również z szefami innych zagranicznych delegacji na uroczystości w stolicy Brazylii".

06:38

Ukraina uznała rosyjską propozycję zawieszenia broni w związku z prawosławnym Bożym Narodzeniem za trik. Podobnie słowa Putina ocenił Joe Biden. Myślę, że stara się znaleźć trochę tlenu - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych.

06:33

Z radością przyjąłem decyzję niemieckiego rządu o wysłaniu na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot. Decyzja ta jest zgodna z polską sugestią sformułowaną w listopadzie ubiegłego roku. Ukraina broniąca się przed rosyjską agresją potrzebuje naszego wsparcia - napisał  szef MSZ Zbigniew Rau w mediach społecznościowych.

W czwartek, po rozmowie telefonicznej prezydenta USA Joe Bidena i kanclerza Niemiec Olafa Scholza, rządy Stanów Zjednoczonych i RFN ogłosiły, że USA przekażą Ukrainie bojowe wozy piechoty Bradley, a Niemcy bojowe wozy piechoty Marder i baterię systemu obrony powietrznej Patriot. We wspólnym oświadczeniu nie podano liczby pojazdów; według mediów chodzi o 50 Bradleyów i do 40 Marderów.

06:18

Wojna na Ukrainie, wywołana rosyjską agresją na ten kraj, znalazła się w punkcie krytycznym - powiedział w czwartek prezydent Joe Biden podczas posiedzenia swego gabinetu i zapewnił, że "USA i ich sojusznicy nadal będą zwiększać wsparcie dla Ukrainy".

Pomożemy Ukrainie bronić się przed atakami z powietrza - podkreślił Biden. Jak dodał amerykański prezydent, "baterie Patriot działają dobrze i Rosjanie zaczynają już to rozumieć".

Stany Zjednoczone przekażą Ukrainie wozy bojowe Bradley, zaś Niemcy wozy Marder - ogłosiły oba rządy we wspólnym oświadczeniu po czwartkowej rozmowie prezydenta Joe Bidena i kanclerza Olafa Scholza. Dodatkowo, Berlin dostarczy Ukrainie kolejną baterię systemu obrony powietrznej Patriot.

06:11

Minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko poinformował o zakończeniu umowy najmu z Ukraińską Cerkwią Prawosławną Patriarchatu Moskiewskiego (UCP PM) dotyczącej najważniejszej świątyni Ławry Peczerskiej w Kijowie - soboru Zaśnięcia Bogurodzicy.

Minister poinformował na serwisie Telegram, że sobór Zaśnięcia Bogurodzicy oraz druga świątynia - cerkiew Refektarzowa, "powracają do państwa po wynajmowaniu ich przez Ukraińską Cerkiew Prawosławną" (UCP). Oficjalnie zakończyła pracę komisja zdawczo-odbiorcza zajmująca się tymi dwiema świątyniami. Podsumowując pracę podpisano odpowiedni akt zdawczy budynków ze strony UCP. Choć na ostatnim posiedzeniu komisji nie zjawił się metropolita Pawło (zwierzchnik UCP - PAP), nie stanowi to przeszkody w odzyskaniu majątku państwowego - napisał Tkaczenko.

06:03

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski komentując rosyjską propozycję rozejmu podczas prawosławnych świąt Bożego Narodzenia powiedział w czwartek, że jest ona manewrem w próbie zatrzymania natarcia sił ukraińskich w Donbasie. Dodał, że aby zakończyć wojnę, trzeba przerwać agresję.

Zełenski powiedział w codziennym wystąpieniu wideo, że Rosjanie "chcą wykorzystać Boże Narodzenie jako osłonę, aby choć na krótko przerwać natarcie naszych chłopców w Donbasie i przesunąć sprzęt wojskowy, amunicję i zmobilizowanych bliżej do naszych pozycji". Wszyscy wiedzą, jak Kreml wykorzystuje na wojnie przerwy po to, by kontynuować wojnę z nową siłą - dodał.

Do szybkiego zakończenia wojny potrzebne jest coś zupełnie innego. Trzeba, by obywatele Rosji znaleźli w sobie śmiałość, by choć na 36 godzin w czasie Bożego Narodzenia wyzwolić się od tego hańbiącego strachu przed jednym człowiekiem na Kremlu - powiedział prezydent Ukrainy. Zwracając się do Rosjan dodał: "zakończyć wojnę - to zakończyć agresję waszego państwa".

Nawet gdy wasze rakiety i drony nie spadają na nasze miasta, to terror na terytoriach okupowanych trwa nadal. Wy nie dajecie Ukraińcom chwili wytchnienia. Ludzie są maltretowani, rażeni prądem, gwałceni. To trwa każdego dnia, póki wasi żołnierze są na naszej ziemi - mówił Zełenski.