"W przypadku obwodu charkowskiego mamy oszałamiający sukces ukraiński, odniesiony relatywnie niewielkimi siłami, ponieważ Ukraińcy nie ściągali odwodów z Korpusu Rezerwowego ani z innych odcinków frontu. Uderzyli niejako tym, co mieli" - ocenił kontrofensywę ukraińską w Radiu RMF24 Jarosław Wolski, analityk "Nowej Techniki Wojskowej. Duża część obiecanego przez Niemcy sprzętu wojskowego wciąż nie dotarła na Ukrainę. Szef ukraińskiego MSZ Dmytro Kułeba pisze o niepokojących sygnałach w tej sprawie. We wtorek o wojnie w Ukrainie rozmawiali Olaf Scholz i Władimir Putin. Śledzimy dla Was najważniejsze wydarzenia z 202. dnia wojny w naszej relacji minuta po minucie 13.09.2022 roku.
Rekomendacje dotyczące porozumienia o międzynarodowych gwarancjach bezpieczeństwa dla Ukrainy zaprezentowali prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu współprzewodniczący specjalnej grupy eksperckiej - szef gabinetu prezydenta Andrij Jermak i były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rassmusen.
Rekomendacje te mają stać się bazą przyszłego międzynarodowego porozumienia w sprawie gwarancji bezpieczeństwa - Kyiv Security Compact, podaje agencja Interfax-Ukraina.
Dokument, jak z kolei relacjonuje portal Ukrainska Prawda, zakłada m.in., że Ukraina potrzebuje armii, która będzie w stanie bronić się przed Rosją i odpowiednich środków na jej utrzymanie.
Grupa gwarantów może obejmować USA, Wielką Brytanię, Kanadę, Polskę, Włochy, Niemcy, Francję, Australię, Turcję, a także kraje Europy Północnej i państwa bałtyckie oraz kraje Europy Środkowej i Wschodniej.
Mimo dużych problemów, Rosja wciąż ma duże zdolności wojskowe do wykorzystania nie tylko na Ukrainie, ale potencjalnie także gdzieś indziej - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu John Kirby. Zapowiedział też wysłanie Ukrainie kolejnego pakietu uzbrojenia w nadchodzących dniach.
Ukraina ma pełną kontrolę nad ponad 4000 km kw. terytorium odbitego od sił rosyjskich i stabilizuje sytuację na kolejnych 4000 km kw. - powiedział wprezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wideo.
Szczegółowo przeanalizowaliśmy sytuację na wyzwolonym terytorium naszego państwa. Obecnie działania stabilizacyjne zostały zakończone na obszarach o łącznej powierzchni ponad 4000 km kw., a stabilizacja trwa w przybliżeniu na takim samym wyzwolonym terytorium. Odkrywane są niedobitki okupantów i grup sabotażowych, kolaboranci są zatrzymywani i przywracane jest pełne bezpieczeństwo - mówił Zełenski.
Ministerstwo spraw zagranicznych Rumunii złożyło we wtorek do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości (MTS) w Hadze wniosek o interwencję w sprawie domniemania popełnienia przez siły zbrojne Rosji aktów ludobójstwa podczas wojny na Ukrainie. Jak poinformował na twitterze szef rumuńskiej dyplomacji Bogdan Aurescu, Bukareszt tym samym popiera złożoną przez Kijów skargę w sprawie domniemania popełnienia aktów ludobójstwa.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba oświadczył, że Ukraina nie odrzuca negocjacji z Rosją, ale jest gotowa zgodzić się na nie tylko pod warunkiem pełnego przywrócenia integralności terytorialnej jego kraju - podał portal Ukrainska Prawda. Nikt nie odrzuca opcji negocjacji, każda wojna kończy się rozmowami, ale pytanie brzmi, jaką w danej chwili masz sytuację negocjacyjną przy stole. Dziś negocjacje z Rosją toczą się na polu bitwy i to jedyny rodzaj negocjacji, który Moskwa naprawdę rozumie - powiedział Kułeba.
Wojska rosyjskie nadal dopuszczają się grabieży - podaje sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy we wtorek wieczorem, informując o działaniach przeciwnika na terytoriach okupowanych. Według danych sztabu generalnego, na trasie Starobielsk-Ługańsk zauważono około 300 samochodów, głównie z tablicami rejestracyjnymi obwodu charkowskiego. "Większość aut miała przyczepy, załadowane zagrabionymi rzeczami. Za kierownicą - rosyjscy wojskowi" - napisano w wieczornym komunikacie sztabu. "Podobna tendencja" ma miejsce na terenach okupowanych na południu Ukrainy.
Ukraina spodziewa się, że liczba rosyjskich ataków na infrastrukturę energetyczną wzrośnie - przekazał agencji Reutera doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Michajło Podoliak.
Nawiązując do niedzielnego ostrzału elektrowni węglowej w Charkowie, Podoliak powiedział: Spodziewamy się, że takich ataków będzie coraz więcej i jesteśmy gotowi na różne scenariusze.
Podoliak dodał, że Ukraińcy powinni spodziewać się przerw w dostawach prądu i ciepła tej zimy.
Od początku obowiązywania umowy między Ukrainą, Turcją, Rosją i ONZ o eksporcie ukraińskiego zboża z portów Ukrainy wypłynęło łącznie 129 statków, załadowanych 2,9 mln ton zboża - poinformował we wtorek koordynator ONZ ds. Inicjatywy Zbożowej Morza Czarnego Amir Abdullah. Abdullah zaznaczył, że w niedalekiej przyszłości zostanie przekroczony poziom 3 mln ton, a transport całego ziarna odbywał się do tej pory "bez poważnych incydentów".
Kanclerz Olaf Scholz rozmawiał we wtorek po południu przez telefon z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu federalnego Steffen Hebestreit. 90-minutowa rozmowa poświęcona była trwającej wojnie Rosji z Ukrainą i jej konsekwencjom. Scholz wezwał do wycofania rosyjskich wojsk z Ukrainy.
Trwająca ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy na północnym wschodzie kraju jest wynikiem narad z wojskowymi z USA i Wielkiej Brytanii, podczas których zidentyfikowano słabe punkty sił rosyjskich - pisze "New York Times". Dziennik dodaje, że wbrew niektórym doniesieniom równoczesna ofensywa Ukraińców na południu nie jest działaniem pozorowanym.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy udzieli Ukrainie 1,4 mld dolarów dodatkowej pomocy - poinformował na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Według Dmitrija Pieskowa Rosjanie popierają decyzje Władimira Putina w kontekście wojny w Ukrainie. Rzecznik rosyjskiego prezydenta odniósł się także do krytyki działań wojennych. "Jeśli chodzi o inne punkty widzenia, krytyczne, o ile są zgodne z obowiązującym prawodawstwem, są pluralizmem. Ale linia jest bardzo, bardzo cienka" - mówił.
Więcej na ten temat piszemy w artykule:
Duńskie ministerstwo obrony przekazało, że w Danii przeprowadzone zostaną szkolenia dla ukraińskich żołnierzy.
W wyzwolonej spod rosyjskiej okupacji miejscowości Wysokopilla, w obwodzie chersońskim na południu Ukrainy, niemal wszystkie budynki zostały ograbione lub zniszczone w wyniku ostrzałów - poinformowała policja. Wykryto liczne fakty "okradania budynków, kradzieży samochodów, motocykli, rowerów" przez rosyjskich wojskowych. "W wiosce praktycznie nie ma ocalałych budynków - wszystkie są albo zniszczone przez ostrzały, albo obrabowane przez wojskowych kraju-agresora" - powiadomiła policja na Facebooku.
Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar odwiedziła odbitą z rąk Rosjan miejscowość Bałaklija. Przekazała, że 150 tys. osób zostało wyzwolonych. Ukraińscy urzędnicy przekazali mieszkańcom pomoc humanitarną.
Deutsche Welle publikuje nagranie z Iziumu - wyzwolonego w ostatnich dniach przez Ukraińców. Na filmiku widać jak zniszczone zostało miasto.