Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę umożliwiającą umorzenie mężczyznom walczącym w Ukrainie i ich żonom zaległych kredytów do wysokości 10 mln rubli (92 tys. euro) - poinformowała w sobotę agencja Reutera.

Życie za umorzenie kredytu? Putin podpisał kontrowersyjną ustawę

Zaległe kredyty będą mogły zostać umorzone mężczyznom, którzy podpiszą po 1 grudnia bieżącego roku kontrakt z rosyjskim ministerstwem obrony, zobowiązując się do walki Ukrainie przynajmniej przez rok. Warunkiem jest wszczęcie przeciw nim do 1 grudnia windykacyjnego postępowania sądowego. 

Rosja stara się zachęcić ochotników do wstępowania do wojska, między innymi podnosząc żołd, a więc wynagrodzenie, jakie dostaje żołnierz odbywający zasadniczą służbę wojskową

Ten jest niekiedy już kilkakrotnie wyższy od średniej pensji.

Duma Państwowa przyjęła budżet z rekordowymi wydatkami na obronę

W czwartek niższa rosyjska izba parlamentu, Duma Państwowa, zakończyła prace nad ustawą budżetową, która obejmuje lata 2025-27.

W przyszłym roku wysokość wydatków na obronę przewidziano na poziomie 13,5 bln rubli (127 mld euro), co oznacza wzrost o 30 proc. w porównaniu z bieżącym rokiem. Suma ta stanowi 6,31 proc. PKB Rosji.

W kolejnym roku wydatki na obronę mają wynieść 12,8 bln rubli (120 mld euro), a w 2027 r. - 13,1 bln (123 mld euro). Łącznie na obronę i bezpieczeństwo narodowe Rosja zamierza przeznaczyć w latach 2025-27 co najmniej 40 proc. budżetu.

Od 2022 roku Moskwa kompleksowo przeorientowała gospodarkę pod kątem działań wojennych, co oznaczało m.in. intensywny rozwój przemysłu militarnego oraz znaczący wzrost zatrudnienia w tym sektorze. Budżet wojskowy Rosji na bieżący rok był już rekordowo wysoki i przekroczył o 70 proc. ten z 2023 roku. Wraz z inwestycjami w sektor bezpieczeństwa stanowił 8,7 proc. PKB.

Ustawę budżetową musi jeszcze zatwierdzić wyższa izba parlamentu, Rada Federacji, a następnie podpisać Władimir Putin.