Decyzja o przekazaniu samolotów MiG-29 Ukrainie leży dziś w rękach NATO i Stanów Zjednoczonych - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że decyzja ws. przekazania maszyn musi zostać podjęta jednomyślnie przez cały Pakt Północnoatlantycki.

Szef polskiego rządu, który w środę spotkał się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem, został zapytany na konferencji o odrzucenie przez stronę amerykańską polskiej propozycji przekazania do bazy w niemieckim Ramstein myśliwców MiG-29. Pentagon ocenił tę propozycję jako "budzącą poważne obawy".

Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny - tłumaczył Mateusz Morawiecki. 

Cytat

Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów, musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą decyzją przez cały Pakt Półnoatlatycki, dlatego podjęliśmy tę decyzję i dzisiaj ta decyzja leży w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów
zaznaczył

Polskie władze są gotowe przemieścić wszystkie swoje MiG-29

We wtorkowym oświadczeniu minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podkreślał, że polskie władze są gotowe "niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein i przekazać je do dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki". "Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych" - wskazał Zbigniew Rau.

Była to odpowiedź na słowa sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, który powiedział w niedzielę, że Stany Zjednoczone rozważają wysłanie samolotów do Polski, jeżeli Warszawa zdecyduje się przekazać myśliwce Ukrainie. Przedstawiciele polskich władz zapewniają, że nie podjęto żadnej decyzji w tej sprawie, a postanowienia w tej kwestii powinny zapadać w ramach NATO.

POLSKIE MIGI I AMERYKANIE. TU ZNAJDZIESZ SZCZEGÓŁY>>>

We wtorek rzecznik Pentagonu John Kirby odniósł się do polskiej oferty przekazania myśliwców. Perspektywa myśliwców "w dyspozycji rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki" startujących z bazy USA-NATO w Niemczech, by wyleciały w kontestowaną przestrzeń powietrzną (...) budzi poważne obawy dla całego Paktu Północnoatlantyckiego. Po prostu nie jest dla nas jasne, by istniało dla tego rzeczowe uzasadnienie - oświadczył Kirby.

Dodał, że choć rozmowy z Polską i innymi sojusznikami na temat samolotów i związanych z nimi "trudnych wyzwań logistycznych" nadal trwają, to uważa, że polska propozycja jest nie do zaakceptowania.

 

Kosiniak-Kamysz: Im mniej się mówi o pomocy militarnej dla Ukrainy, a więcej się jej daje, tym lepiej

Całe komunikacyjne zamieszanie wokół chęci przekazania przez Polskę myśliwców MiG-29 jest na pewno niepotrzebne - ocenił w specjalnym wydaniu Rozmowy w RMF FM prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Sojusz musi być zintegrowany, iść w jednym szeregu, nie potrzeba nam tam ani sporów, ani wyrywania się przed szereg, ani tych, którzy spowalniają marsz w obronie Ukrainy - podkreślał gość Rocha Kowalskiego.