Niemcy nie dochowali poufności rozmów w sprawie rozmieszczenia swoich wyrzutni Pariot - potwierdził wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w opublikowanej w piątek rozmowie z portalem i.pl. Za największe osiągnięcie uznał to, że niemieckie zestawy będą wpięte w polski system dowodzenia i podporządkowane dowódcy operacyjnemu.
Pytany, czy potwierdza informacje niemieckich mediów, że "Polska poprosiła o poufność negocjacji w tej sprawie, ale mimo to Niemcy poufność negocjacji złamali", Błaszczak odpowiedział: "Mogę to potwierdzić. Zresztą, dowody były publikowane w niemieckich mediach".
Argumentowałem, dlaczego Patrioty bardziej by się sprawdziły, gdyby były na zachodniej Ukrainie. Jeden koronny argument polega na tym, że 15 listopada rakieta, która uderzyła na terytorium naszego kraju i w wyniku tego uderzenia zginęło dwoje ludzi, przez terytorium Polski leciała tylko kilka sekund. To jest zbyt krótki czas, żeby można było temu przeciwdziałać, więc zapewnienie bezpieczeństwa na zachodniej Ukrainie oznacza zapewnienie bezpieczeństwa we wschodniej Polsce - mówił Błaszczak.
Według wicepremiera "najważniejsze osiągnięcie jest takie, że te wyrzutnie będą wpięte w polski system obrony, a więc to dowódca operacyjny rodzajów Sił Zbrojnych będzie decydował o użyciu tych Patriotów w ramach spójnego systemu polskiej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej".
O włączeniu udostępnionych przez sojusznika zestawów obrony powietrznej w polski system dowodzenia Błaszczak informował przed dwoma dniami.
Te Patrioty, które mogłyby być przekazane Ukrainie, będą służyć dla dobra Ukrainy, Polski i Niemiec - mówił w czwartek w Rozmowie w południe w RMF FM doradca szefa MSZ Ukrainy, były ambasador w Polsce, Andrij Deszczyca.
Deszczyca stwierdził, że "im bliżej (zlokalizowane będą baterie Patriot - red.) miejsca wystrzeliwania (rosyjskich - red.) rakiet, tym większa szansa na bezpieczeństwo nas wszystkich".
Trzeba dalej prowadzić rozmowę i robimy to - dodał Deszczyca. Jak podkreślił, "mamy nadzieję, że tak jak przekonaliśmy do przekazania broni, dla Ukrainy, przekonamy do przekazania systemu Patriot do Ukrainy".
20 listopada minister obrony Niemiec Christine Lambrecht zaproponowała wsparcie Polski należącymi do Bundeswehry zestawami Patriot i myśliwcami Eurofighter, które strzegłyby polskiej przestrzeni powietrznej. Propozycja wiązała się z wydarzeniem z 15 listopada, gdy podczas zmasowanego rosyjskiego ostrzału rakietowego Ukrainę na polskie terytorium blisko granicy polsko-ukraińskiej spadł pocisk powodując śmierć dwóch osób. Według polskich władz była to najprawdopodobniej rakieta ukraińskiej obrony powietrznej, doszło do nieszczęśliwego wypadku.
21 listopada minister Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że z satysfakcją przyjął propozycję niemieckiej minister obrony. Zapowiedział wówczas, że podczas rozmowy telefonicznej ze stroną niemiecką zaproponuje, by system stacjonował przy granicy z Ukrainą. Dwa dni później szef MON poinformował, że zwrócił się do strony niemieckiej, aby proponowane Polsce baterie zostały przekazane Ukrainie. Jak uzasadniał, "to pozwoli uchronić Ukrainę przed kolejnymi ofiarami i blackoutem i zwiększy bezpieczeństwo naszej wschodniej granicy". Następnego dnia niemiecka minister obrony stwierdziła, że proponowane Polsce Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium Sojuszu.