Dostawy myśliwców F-16 dla Ukrainy nie są obecnie brane pod uwagę - ogłosił Biały Dom, komentując przybycie do USA ukraińskich pilotów. Rosjanie stracili w bitwie o Bachmut pięciokrotnie więcej żołnierzy niż Ukraińcy - donosi CNN, powołując się na urzędnika NATO. Zastępca dowódcy ukraińskiej Gwardii Narodowej porucznik Wołodymyr Nazarenko powiedział, że wojska ukraińskie utrzymują kontrolę nad kluczową drogą do Bachmutu. Głównodowodzący ukraińskiej armii uważają, że miasta należy nadal bronić. Poniedziałek to 376. dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje zbieramy dla Was w naszej relacji.
Około trzech tysięcy osób, które zginęły w czasie wojny udało się zidentyfikować za pomocą ekspertyzy DNA - powiedział zastępca szefa Narodowej Policji Ukrainy, szef Głównego Wydziału Śledczego Maksym Cuckiridze.
"Jak dotąd nasi funkcjonariusze z wydziału kryminalnego wraz z ekspertami z Państwowego Naukowo-Badawczego Centrum Ekspercko-Kryminalistycznego MSW zidentyfikowali około 3 tysięcy zamordowanych Ukraińców. Kolejne 2,8 tys. ciał pozostaje niezidentyfikowanych z powodu braku porównawczego materiału DNA" - powiedział Cuckiridze w telewizji. Dodał, że obecnie tworzona jest baza danych DNA. Już prawie 16 tys. krewnych osób zabitych lub zaginionych przekazało swój materiał genetyczny.
Z terenów Ukrainy okupowanych przez Rosję udało się dotąd sprowadzić 307 dzieci - powiadomił rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec. Jednym z nich jest ośmioletni Sasza, który niedawno został uratowany i spotkał się z babcią.
Jak powiadomił Łubinec na Telegramie, babcia Saszy pod koniec lutego zwróciła się do biura rzecznika o pomoc w odzyskaniu wnuka z terytoriów okupowanych. Chłopca udało się sprowadzić i jest już bezpieczny. Urzędnik powiadomił, że dotąd udało się uratować 307 dzieci.
Jednocześnie władze ukraińskie dysponują potwierdzonymi informacjami o ponad 16 tys. przymusowo deportowanych dzieci. Różne rosyjskie źródła podawały jednak znacznie wyższe liczby, nawet 400 tys. Propaganda rosyjska twierdzi, że dzieci te "uratowano".
Sytuacja w Bachmucie, to coś gorszego niż piekło, ale na razie nasi żołnierze zachowują bojowy nastrój i nie ma planów wycofania się - pisze ukraiński dziennikarz Andrij Caplijenko na łamach portalu nv.ua.
"O ile wiem od naszych chłopców, którzy tam są, na razie nie ma zamiarów wycofania się z Bachmutu. Pomimo trudnej sytuacji, pomimo strat, ostrzałów, pomimo tego, że jak mówią - to nie jest piekło, ale coś gorszego niż piekło, zachowują oni bojowego ducha" - przekazał Caplijenko.
Dziennikarz nawiązał też do poniedziałkowego spotkania prezydenta z dowódcami wojskowymi i ogłoszonego po nim komunikatu, że w ich opinii obrona miasta powinna być kontynuowana.
Caplijenko twierdzi, że dwie główne trasy: Kostiantyniwka-Bachmut i Czasiw Jar-Bachmut, będące "drogami życia", niezbędnymi dla dostaw i ewakuacji, ciągle są pod kontrolą Ukrainy, chociaż Rosjanie je ostrzeliwują. Rosjanie mieli podejść "dość blisko" do trasy z Kostiantyniwki, ale według informacji dziennikarza udało się ich trochę odepchnąć w rejonie miejscowości Iwaniwske.
Czechy chcą kupić od Szwajcarii czołgi Leopard 2 - poinformowała szwajcarska minister obrony Viola Amherd w wywiadzie dla telewizji SRF. Jak dodała, jeśli parlament uzna, że kraj posiada wystarczającą liczbę tych pojazdów na własne potrzeby, to rząd rozważy sprzedaż.
"Otrzymaliśmy prośbę od Niemiec i również prośbę od Republiki Czeskiej" - powiedziała Amherd. Wyjaśniła, że jeśli okaże się, że Szwajcaria ma wystarczająco dużo Leopardów, by móc się bronić, to może dysponować pewną liczbą czołgów na sprzedaż, jeśli parlament wyłączy je z użytku.
Rządy Szwajcarii i Niemiec poinformowały w piątek, że Berlin poprosił Berno o odsprzedanie czołgów Leopard 2.
Dowództwo jednomyślnie opowiedziało się za wzmocnieniem obrony Bachmutu - przekazał w wieczornym przekazie wideo prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
"Będę szczery - jest wiele przekazów dezinformacyjnych od tych, którzy nie mogą nawet słyszeć rozmów, niejawnych rozmów, ale twierdzą, że wiedzą to i owo o niektórych decyzjach dotyczących obronności" - powiedział.
Zdaniem Zełenskiego "społeczeństwo musi zrozumieć sens naszych operacji obronnych. Prawdziwy sens. Dziś podczas spotkania dowództwa zadałem pytanie generałowi Syrskiemu oraz dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy generałowi Załużnemu o to, jak widzą dalszy przebieg operacji obronnej w Bachmucie. Wycofać się czy kontynuować obronę i umocnienia w mieście? Obaj generałowie odpowiedzieli, że nie wycofywać się i wzmacniać. To stanowisko zostało jednomyślnie poparte przez całe dowództwo" - poinformował Zełenski.
Rosjanie stracili w bitwie o Bachmut pięciokrotnie więcej żołnierzy niż Ukraińcy - donosi CNN powołując się na urzędnika NATO, który miał wgląd w dane wywiadowcze Sojuszu. Ukraina również poniesie znaczące straty, jeśli zdecyduje się dalej bronić miasta - twierdzi urzędnik.
Dostawy myśliwców F-16 dla Ukrainy nie są obecnie brane pod uwagę - ogłosił Biały Dom komentując przybycie do USA ukraińskich pilotów.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zaapelował o wszczęcie śledztwa w sprawie egzekucji nieuzbrojonego jeńca przez rosyjskich żołnierzy. Przerażające nagranie, pokazujące nieuzbrojonego ukraińskiego żołnierza rozstrzeliwanego przez Rosjan tylko za to, że powiedział "chwała Ukrainie". To kolejny dowód na ludobójczy charakter tej wojny - skomentował Kułeba.