Brytyjski resort obrony potwierdził informacje o kontrofensywie Ukraińców nieopodal Charkowa. Armia przesuwa się na północy kraju w kierunku rosyjskiej granicy. Ukraińcy ponoszą też straty. Według dziennikarzy, którzy rozmawiali z ukraińskimi żołnierzami, Rosjanie przejęli kontrolę nad Rubiżnem. Na poziomie dyplomatycznym ważna decyzja zapadła w ONZ. Prezydent i premier Finlandii wezwali swój kraj do wejścia do NATO. Oto najważniejsze informacje dotyczące 78. dnia rosyjskiej inwazji na Ukrainie.

"Milczące uznanie niezdolności Rosji". Ukraińcy wypierają najeźdźców

Z frontu napływają informacje o kontrofensywie Ukraińców na wschód od Charkowa. Dziennikarze Agencji Reutera potwierdzili, że Ukraina kontroluje tereny rozciągające się wzdłuż rzeki Doniec. Na północ od Charkowa Ukraińcy wyparli Rosjan ze wsi Pytomnyk.

Informacje o kontrataku Ukraińców potwierdziło brytyjskie ministerstwo obrony. "Wycofywanie rosyjskich sił z obwodu charkowskiego jest milczącym uznaniem niezdolności Rosji do opanowania kluczowych miast Ukrainy, w których najeźdźcy spodziewali się niewielkiego oporu ze strony lokalnych mieszkańców" - napisali na Twitterze przedstawiciele ministerstwa w aktualizacji wywiadowczej.

Pojawiają się też doniesienia o zdobyciu przez Rosjan miasta Rubiżne znajdującego się w obwodzie ługańskim. Major Ilja Krawczenko, z którym rozmawiał dziennikarz Neil Hauer - współpracujący m.in. ze stacją CNN - przekazał, że siły ukraińskie zostały zmuszone do wycofania się z miasta i skupiają się teraz na zabezpieczeniu swoich pozycji w Siewierodoniecku. O przejęciu kontrolę nad Rubiżnym informuje też Tom Mutch - dziennikarz współpracujący m.in. z "The Times".

Żołnierze apelują do Elona Muska

Rosyjskie wojska kontynuują szturm zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu. Według doradcy mera Mariupola głównym celem Rosjan jest teraz zablokowanie wyjść z podziemnych korytarzy na terenie fabryki, których plany pokazał najeźdźcy zdrajca. Dowódca 36 Brygady Piechoty Morskiej Ukrainy broniącej kombinatu w dramatycznym apelu zwrócił się do... Elona Muska o pomoc w ewakuacji jego żołnierzy do kraju trzeciego.

Zabójstwa cywilów nagrane

Dziś świat obiegły też wstrząsające nagrania pokazujące, jak rosyjscy żołnierze zabijają cywilów. Filmy z monitoringu zarejestrowały zbrodnie Rosjan w salonie samochodowym pod Kijowem. 

Gdy Rosjanie przybywają na miejsce, właściciel salonu  i jego 68-letni ochroniarz wychodzą do nich z rękami w górze. Obaj nieuzbrojeni.

Żołnierze najpierw przeszukują mężczyzn, później pozwalają im odejść, ale gdy Ukraińcy odwracają się, otrzymują serię z karabinu.

Właściciel ginie na miejscu. Ochroniarzowi udaje się dotrzeć do biura i wezwać na pomoc obronę terytorialną. Jak informuje CNN, starszy mężczyzna ostatecznie zmarł jednak z utraty krwi, zanim udało mu się skutecznie udzielić pomocy.

Rada Praw Człowieka chce, by ONZ zbadał zbrodnie wojenne Rosjan

Rada Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowała dziś rezolucje w sprawie wzywającą do wszczęcia dochodzenia ONZ w sprawie doniesień o rażącym łamaniu praw człowieka na terytoriach okupowanych przez Rosję na Ukrainie, m.in. pod Kijowem. Za rezolucją zgłoszoną przez Ukrainę zagłosowały 33 kraje, w tym Polska, 12 wstrzymało się od głosu, a dwa - Chiny i Erytrea - zagłosowały przeciwko. 

Finowie i Szwedzi chcą do NATO

Historyczne oświadczenie opublikowali prezydent  i szefowa rządu Finlandii. Sauli Niinistö i Sanna Marin wezwali swój kraj do "bezzwłocznego" ubiegania się o członkostwo w Pakcie Północnoatlantyckim. 

Szwedzka prasa podała informacje, że Sztokholm już w poniedziałek może złożyć wniosek o przyjęcie do NATO. Formalna decyzja ma zostać podjęta na specjalnym posiedzeniu rządu w Sztokholmie.