Ponad 600 skazanych zgłosiło się do służby wojskowej w walczących z rosyjską agresją Siłach Zbrojnych Ukrainy; obecnie przechodzą oni szkolenie, po którym zostaną włączeni do oddziałów szturmowych – poinformował ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska. Prezydent Zełenski złożył wizytę w Brukseli, gdzie podpisał z szefem rządu belgijskiego dwustronną umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa. Obejmuje ona dostawę 30 myśliwców F-16 do 2028 roku, ale pierwsze mają trafić do tego kraju już w tym roku. "Nie mamy żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę albo zaangażowania się bezpośrednio w walkę" - powiedział z kolei dziennikarzom w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wtorek jest 825. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą śledzimy w raporcie dnia.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:40

Wojska rosyjskie intensywnie atakują Ukraińców w pobliżu Pokrowska. "Agresor przeprowadził 25 szturmów, w niektórych miejscach wróg odnosi częściowe sukcesy" - podał ukraiński Sztab Generalny. 

22:11

Ukraińskie media informują o wystrzeleniu przez Rosjan dronów w kierunku obwodu mikołajowskiego.

22:04

Ukraiński Sztab Generalny w najnowszym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie informuje o walkach trwających w 18 ukraińskich regionach. Najbardziej napięta sytuacja jest w rejonie miasta Pokrowsk.

21:10

Ukraina potrzebuje coraz większego wsparcia sprzętowego dla skutecznej obrony przed rosyjską ofensywą; kluczowe są dostawy amunicji i broni przeciwlotniczej  - zgodzili się przywódcy Polski, Czech, Danii, Holandii, Łotwy i Ukrainy na "Szczycie Amunicyjnym" w Pradze.

We wtorek wieczorem prezydent Andrzej Duda wraz z premierem Czech Petrem Fialą, premier Danii Mette Frederiksen, premier Łotwy Eviką Siliną oraz niderlandzkim premierem Markiem Rutte wziął udział w “Szczycie Amunicyjnym" w Pradze, poświęconym czeskiej inicjatywie zakupów amunicji artyleryjskiej dla broniących się przed Rosją Ukraińców. W spotkaniu wziął udział także premier Ukrainy Denys Szmyhal oraz przedstawiciel rządu USA.

Fiala oznajmił, że do czeskiej inicjatywy  przystąpiło 15 państw Unii Europejskiej i NATO, które przekazały na ten cel ponad 1,6 mld euro. Dodał, że pierwsze tysiące sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm - dostosowanego do sprzętu NATO - dotrą na Ukrainę w czerwcu. Powiadomił, że władze w Kijowie mogą spodziewać się pierwszej dostawy w ciągu najbliższych kilku dni.

21:03

Władimir Putin ostrzegł, że członkowie NATO w Europie igrają z ogniem, zezwalając Ukrainie na użycie zachodniej broni do uderzenia na terytorium Rosji. Jego zdaniem ro mogłoby wywołać globalny konflikt.

19:06

Rosja aktywnie rekrutuje w Afryce chętnych do walki w "mięsnych atakach" na terenie Ukrainy, oferując im 2,2 tys. dolarów wynagrodzenia miesięcznie - powiadomił Główny Zarząd Wywiadu wojskowego Ukrainy, HUR. 

Rosjanie rekrutują w szczególności w Rwandzie, Burundi, Kongo i Ugandzie. 

Ci, którzy zgodzą się walczyć przeciwko Ukrainie po stronie Rosji, mają słyszeć także propozycję otrzymania rosyjskiego obywatelstwa, przyznawanego zarówno żołnierzowi, jak i jego rodzinie - wynika z powiadomienia HUR.

19:04

Zainicjowana przez Czechy inicjatywa artyleryjska na rzecz zakupu pocisków dla broniącej się przed Rosją Ukrainy zebrała już ponad 1,6 mld euro - poinformował szef ukraińskiego rządu Denys Szmyhal.

16:38

Ponad 600 skazanych zgłosiło się do służby wojskowej w walczących z rosyjską agresją Siłach Zbrojnych Ukrainy; obecnie przechodzą oni szkolenie, po którym zostaną włączeni do oddziałów szturmowych - poinformował we wtorek ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska. 

Podstawową różnicą między więźniami, wcielanymi do wojska w Rosji i w Ukrainie, jest dobrowolność służby po stronie ukraińskiej - podkreślił. 

Maluska wcześniej oceniał, że liczba osadzonych w zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, wynosi około 10-20 tys. Teraz przekazał, ilu z nich zgłosiło się do tej pory do armii.

13:19

Szwecja wstrzymuje plan przekazania Ukrainie samolotów bojowych Gripen - poinformował szwedzki minister obrony Pal Jonson. Jako powód wymienił prośbę sojuszników, aby skupić się na jednym modelu myśliwców, czyli amerykańskich F-16. 

"Wprowadzenie dwóch systemów myśliwców jednocześnie byłoby problematyczne" - podkreślił Jonson cytowany przez agencję TT.

12:56

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek zaapelował do prezydenta USA Joa Bidena o udział w szczycie pokojowym w Szwajcarii. Jak powiedział, nieobecność amerykańskiego lidera na tym wydarzeniu oznaczałaby "owacje na stojąco" dla Władimira Putina.

12:17

Rząd Szwecji ogłosił we wtorek pakiet energetyczny dla Ukrainy o wartości 650 mln koron (ok. 56 mln euro), mający pomóc zapewnić dostawy prądu do produkcji broni oraz dla ludności cywilnej.

Jak podkreślił minister pomocy rozwojowej i handlu Johan Forssell, ze względu na pilne potrzeby w związku z ostatnimi rosyjskimi atakami priorytetowy będzie region charkowski. "Sfinansowana zostanie naprawa infrastruktury energetycznej, zakup generatorów prądu, transformatorów, instalacji słonecznych z bateriami" - wymienił Forssell.

11:56

Nie mamy żadnych planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę albo zaangażowania się bezpośrednio w walkę - powiedział we wtorek dziennikarzom w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg przed spotkaniem z ministrami obrony państw UE.

Celem NATO jest wspieranie Ukrainy poprzez dostarczanie jej sprzętu wojskowego oraz prowadzenie działań, które mają zapobiegać rozlaniu się konfliktu poza terytorium ukraińskie - powiedział.

11:38

"Sytuacja na polu walki na Ukrainie wchodzi w krytyczny etap; Rosja otworzyła nowy front na północy i stara się zbliżyć do Charkowa" – powiedział szef unijnej dyplomacji Josep Borrell. Dodał, że jednocześnie trwają ataki Rosji na cele cywilne na Ukrainie.

W Brukseli odbywa się we wtorek spotkanie unijnych ministrów odpowiedzianych za sprawy obronności. Wezmą w nim udział także sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg oraz minister obrony Ukrainy Rustem Umierow, który poinformuje o najpilniejszych potrzebach swego kraju.

10:27

Holandia dostarczy Ukrainie części systemu obrony powietrznej Patriot i prowadzi rozmowy z innymi krajami w celu zmontowania kompletnego systemu - poinformowała we wtorek holenderska minister obrony Kajsa Ollongren.

"Zakładając, że inne kraje partnerskie będą w stanie dostarczyć części i amunicję, to dzięki naszej ofercie będziemy w stanie w krótkim terminie dostarczyć Ukrainie co najmniej jeden kompletny system" – powiedział Ollongren cytowana przez media.

10:06

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i premier Belgii Alexander De Croo podpisali we wtorek w Brukseli dwustronną umowę o bezpieczeństwie. Obejmuje ona dostawę 30 myśliwców F-16 do 2028 roku.

Do podpisania umowy doszło w trakcie niespodziewanej wizyty ukraińskiego prezydenta w stolicy Belgii.

"Dokument obejmuje co najmniej 977 mln euro belgijskiej pomocy wojskowej dla Ukrainy w tym roku, a także zobowiązanie Belgii do zapewnienia wsparcia w ciągu dziesięcioletniego okresu obowiązywania umowy" – ogłosił Zełenski we wpisie na platformie X.

09:12

Belgia dostarczy Ukrainie 30 myśliwców F-16 do 2028 roku, a pierwsze mają trafić do tego kraju już w tym roku - podała we wtorek agencja Belga, powołując się na ministrę spraw zagranicznych Belgii Hadje Lahbib. Deklaracja padła przed wtorkową wizytą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Brukseli.

Samoloty wielozadaniowe F-16 produkcji amerykańskiej mają zniwelować rosyjską przewagę w powietrzu i pomóc siłom ukraińskim w odpieraniu ataków na miasta. 

05:30

Rosyjscy hakerzy, którzy przed dwoma laty przeprowadzili atak na serwery MSZ Węgier, mogli uzyskać dostęp do infrastruktury informacyjnej NATO – powiedział w wywiadzie dla portalu 444.hu Peter Buda, węgierski analityk ds. bezpieczeństwa narodowego.

W połowie maja portal 444.hu opublikował dokumenty potwierdzające, że w 2022 r. doszło do zakrojonego na szeroką skalę ataku rosyjskich hakerów na system informatyczny węgierskiego MSZ. Rząd Viktora Orbana zaprzeczał wówczas, że taki atak miał miejsce. Z opublikowanych ostatnio dokumentów wynika jednak, że resort spraw zagranicznych miał o nich wiedzę.

05:18

Prezydent Łotwy Edgars Rinkevics w wywiadzie dla CNN wezwał zachodnie kraje do zniesienia ograniczeń w używaniu przez Ukrainę dostarczanej przez nie broni. Podkreślił, że obecne postępy Rosji na polu walki są m.in. konsekwencją zwlekania i niezdecydowania Zachodu.

Rinkievics stwierdził, że rosyjska ofensywa w obwodzie charkowskim jest konsekwencją nie tylko tego, że Rosji udało się przestawić gospodarkę w tryb wojenny i przeprowadzić mobilizację, ale także konsekwencją błędów w reakcji partnerów zachodnich na sytuację i udzielaniu wsparcia Ukrainie.

05:07

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złoży we wtorek rano wizytę w Brukseli, gdzie ma podpisać z szefem rządu belgijskiego dwustronną umowę o współpracy w zakresie bezpieczeństwa - podała  kancelaria belgijskiego premiera Aleksandra De Croo.

Zełenski ma także spotkać się w królem Filipem, a kilkugodzinna podróż do Belgii zakończy się w południe na lotnisku wojskowym w Melsbroek pod Brukselą. Tam prezydent Ukrainy ma spotkać się z belgijskimi pilotami, instruktorami i technikami, specjalizującymi się w myśliwcach F-16.

05:03

W okupowanym przez Rosjan Ługańsku na wschodzie Ukrainy doszło w poniedziałek wieczorem do eksplozji. Prorosyjskie władze poinformowały o co najmniej dwóch wybuchach w mieście.Według wpisów w rosyjskich mediach społecznościowych do wybuchów prawdopodobnie doszło na terenie Ługańskiej Wyższej Wojskowej Szkoły Lotniczej, gdzie wybuchł pożar.

Z kolei, jak pisze agencja Ukrinform, w wyniku ataku rakietowego na bazę wojskową w Sorokino w obwodzie ługańskim, która jest zajęta przez Rosjan, rannych zostało czterech rosyjskich żołnierzy.

Do eksplozji doszło także na przedmieściach Moskwy w mieście Bałaszycha. Tam zestrzelony został dron. W związku z tym doszło do zmian w kursowaniu samolotów na moskiewskich lotniskach.