"The Guardian" poinformował o liście rządu ukraińskiego do krajów G7, który zarzuca zachodnim firmom, że ich części były uzywane przy produkcji irańskich dronów Shahed. Wśró krajów, z których pochodzimy komponenty do broni niszczącej ukraińskie miasta wymieniono m.in. Polskę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził postępy ukraińskiej armii na kierunku donieckim na wschodzie kraju. Sztab Generalny Ukrainy: Ofensywa trwa wokół Melitopola i BachmutuPoinformował o wykryciu przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy osób, które korygowały ogień przeciwnika podczas ataku na Kijów w ubiegłym tygodniu. Byli najemnicy rosyjskiej tzw. Grupy Wagnera przemieścili się z Białorusi na wschodni front na Ukrainie, a część z nich udała się do Afryki - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz. Rosyjski portal Zvezda opublikował dziś wywiad z dowódcą Floty Czarnomorskiej Wiktorem Sokołowem. Ukraińcy twierdzili, że wojskowy zginął w wyniku ataku na siedzibę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu. Środa była 581. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze wydarzenia z tym związane zebraliśmy w naszej relacji z 27.09.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:44

Jak podał w środę 27 września dziennik "The Guardian", ukraiński rząd skierował list do krajów G7, w którym wytknął, że niektóre komponenty wykorzystywane do produkcji dronów typu Shahed pochodzą od firm z Zachodu.

W piśmie zarzuca się, że ponad 50 elektronicznych komponentów pochodziło pierwotnie od firm działających w krajach sprzymierzonych z Ukrainą i zaangażowanych w koalicję sankcyjną przeciwko Rosji. Wymienione kraje to USA, Szwajcaria, Holandia, Niemcy, Polska, Kanada i Japonia.

Z pisma wynika, że irańskie drony z zachodnimi komponentami zostały użyte w co najmniej 600 atakach na Ukrainę - uzupełnia "Kyiv Independent".

22:10

Polska nie chce, by na czwartkowym spotkaniu unijnych ministrów spraw wewnętrznych zapadła decyzja o przedłużeniu tymczasowej ochrony dla uchodźców z Ukrainy do marca 2025 roku - ujawnił w rozmowie z brukselską korespondentką RMF FM Katarzyną Szymańską-Borginon jeden z unijnych dyplomatów. 

Według naszych ustaleń, władze w Warszawie nie mówią kategorycznego "nie" samemu pomysłowi przedłużenia ochrony. Chciałyby jednak odsunąć w czasie rozstrzygnięcia w tej sprawie i poprzedzić je konsultacjami na szczeblu szefów państw i rządów Unii.

21:23

Prezydent Wołodymyr Zełenski przyjął listy uwierzytelniające ambasadorów Estonii, Francji, Słowenii, Węgier, Wielkiej Brytanii i Kanady, co było ostatnim formalnym krokiem do rozpoczęcia ich pracy na Ukrainie - informuje Ukraińska Prawda.

20:28

Nad Mikołajowem Ukraińskie wojska zestrzelili drona Rosjan - poinformował o tym na Telegramie Witalij Kim, szef administracji obwodu mikołajowskiego. 

20:15

Jeśli Polska, Węgry i Słowacja zagwarantują niestosowanie jednostronnych środków ograniczających w przyszłości dostawy naszych towarów, to Ukraina będzie mogła uznać spór za wyczerpany i wycofać skargę ze Światowej Organizacji Handlu (WTO) - powiedział w środę ukraiński wiceminister gospodarki i handlu Taras Kaczka.

19:59

Po mniej niż tygodniu od ataku na siedzibę Floty Czarnomorskiej, gubernator Sewastopola na zaanektowanym Krymie Michaił Razwożajew poinformował, że w mieście ogłoszono alarm powietrzny.

Wstrzymano ruch na moście Krymskim.

19:31

"Siły obronne Ukrainy kontynuują operację ofensywną wokół Melitopola i Bachmutu. Likwidujemy okupantów i ich sprzęt. Wyczerpujemy wroga na całej linii frontu" - twierdzi Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w najnowszym komunikacie.

W ciągu dnia ukraińskie lotnictwo przeprowadziło siedem ataków na obszary koncentracji broni i sprzętu wojskowego armii rosyjskiej. Ukraińcy zniszczyli także dwa drony rozpoznawcze.

Oddziały artyleryjskie uderzyły w przeciwlotniczy system rakietowy S-300 i sześć dział artyleryjskich.

19:19

Parlament Bułgarii w środę na zamkniętym posiedzeniu zatwierdził przekazanie Ukrainie wadliwych pocisków do wyrzutni obrony powietrznej S-300. Inicjatorem pomysłu byli politycy z rządzącej koalicji.

Propozycję przekazania wadliwych pocisków zatwierdziła we wtorek wieczorem parlamentarna komisja obrony. Sprzeciw zgłaszały lewica oraz partie Wazrażdane i Jest Taki Naród. Ich zdaniem to pierwszy krok do oddania Ukrainie całych wyrzutni obrony powietrznej, co jest bardzo niepokojące, ponieważ to one zapewniają obronę Sofii i elektrowni jądrowej w Kozłoduju.

19:10

Przebywający w kolonii karnej rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny będzie przeniesiony do celi o najostrzejszym rygorze - poinformowali w środę jego prawnicy w mediach społecznościowych. Ma tam przebywać przez 12 miesięcy.

Nawalny ma być przeniesiony do tzw. celi EPKT. To karcer o najsurowszych warunkach w całym rosyjskim więziennictwie. Zdaniem opozycjonisty jest to kara za złożenie przez niego odwołania od wyroku 19 lat kolonii karnej, który wymierzono mu 4 sierpnia. Apelacja została odrzucona we wtorek przez sąd w Moskwie.

19:08

Utworzenie przez Ukrainę tymczasowego kanału żeglugowego dla eksportu zboża jest pozytywnym krokiem dla globalnego bezpieczeństwa żywnościowego, lecz nie powinien on zastępować szerszej umowy; nadal podejmowane są wysiłki w celu osiągnięcia nowego porozumienia w sprawie korytarza czarnomorskiego - powiedziała w środę w Londynie szefowa agendy ONZ do spraw handlu i rozwoju (UNCTAD) Rebeca Grynspan.

18:42

Co najmniej trzech rosyjskich dziennikarzy jawnie popierających inwazję na Ukrainę otrzymało w ostatnim tygodniu odcięte głowy świń. Takie informacje podaje "The Moscow Times".

18:34

Około 130 ukraińskich kobiet przebywających w ośrodku dla uchodźców Tegel napisało w liście do departamentu spraw społecznych Senatu (rządu) Berlina i Niemieckiego Czerwonego Krzyża (DRK), że pracownicy firmy ochroniarskiej przeszukują ich rzeczy osobiste. Ośrodek jest prowadzony przez DRK.

Kobiety skarżą się, że "pracownicy firmy ochroniarskiej przeszukiwali rzeczy osobiste", chociaż wszystkie ich torby były już sprawdzone przy wejściu na teren obiektu. Na początku września ochroniarze przeszukali też torby kobiet "wychodzących z kabin prysznicowych i bardzo dokładnie przyjrzeli się damskiej bieliźnie w torbach" - pisze w środę portal dziennika "Tagesspiegel".

17:41

Kreml chce połączyć swoją sieć kolejową z okupowanymi terenami wschodniej Ukrainy. Linia kolejowa usprawniłaby logistykę armii rosyjskiej, ale zostałaby zbudowana w zasięgu rakiet Kijowa - podaje portal The Kviy Post.

17:08

Od początku pełnowymiarowej agresji przeciwko Ukrainie Rosja uprowadziła 132 przedstawicieli ukraińskich władz, 14 z nich do tej pory jest w niewoli, los 16 jest nieznany, a czterech zginęło - poinformował Borys Petruniok, ekspert Centrum Praw Człowieka Zmina.

"Niestety przedstawiciele miejscowego samorządu, miejscowych władz to jedna z najbardziej podatnych na prześladowanie przez kontyngent okupacyjny kategorii ludności cywilnej na okupowanym terytorium" - powiedział Petruniok, cytowany przez agencję Ukrinform.

16:53

Hillary Clinton wykorzystała przemówienie w siedzibie Departamentu Stanu USA do ataku na Donalda Trumpa i Władimira Putina. Zwracając się do prezydenta Rosji, była sekretarz stanu stwierdziła, że to jego destrukcyjna polityka sprawiła, że Zachód broni wolności Ukrainy, a kolejne kraje dołączają do NATO.

16:20

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS) w Hadze, główny organ sądowy ONZ, przeprowadza w środę publiczne przesłuchanie w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę. Sprawę wniosły do MTS władze w Kijowie.

W Pałacu Pokoju, siedzibie MTS, rozpoczęła się o godz. 15 pod przewodnictwem sędzi Joan E. Donoghue kolejna tura wystąpień przedstawicieli Ukrainy. MTS odniesie się też do zarzutów Rosji, że jej inwazja na Ukrainę miała na celu zapobieżenie rzekomemu ludobójstwu.

16:16

Rosyjski portal Zvezda opublikował dziś wywiad z dowódcą Floty Czarnomorskiej Wiktorem Sokołowem. Ukraińcy twierdzili, że wojskowy zginął w wyniku ataku na siedzibę Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu.

Flota Czarnomorska z zaangażowaniem i sukcesami realizuje zadania wyznaczone przez dowództwo - mówi Sokołow na filmiku.

16:02

Byli najemnicy rosyjskiej tzw. Grupy Wagnera zatykają dziurę w rosyjskiej obronie na kierunku bachmuckim na wschodzie Ukrainy - ocenił w środę Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Podolak napisał w mediach społecznościowych, że "żadna Grupa Wagnera już nie istnieje". Jego zdaniem dziś są tylko byli bojownicy, których część wyjechała do Afryki, inni do Rosji, a niektórzy podpisali kontrakty z rosyjskim ministerstwem obrony i "zgodzili się odegrać ostatni akord, zatykając sobą na krótko rosyjską dziurę na kierunku bachmuckim

15:38

Według rzecznika prasowego Wschodniej Grupy wojsk Rosja formuje obecnie 12 kompanii szturmowych liczących około 2000 ludzi, aby spróbować przebić się przez obronę Sił Zbrojnych Ukrainy. Rzecznik zauważył jednak, że Rosja próbuje się przebić od dawna, na razie bezskutecznie.

15:29

Na kierunku Łymań-Kupiańsk wojska rosyjskie nie próbują szturmować pozycji ukraińskich, ale ostrzeliwują je z samolotów i helikopterów - stwierdził rzecznik prasowy Wschodniej Grupy wojsk Ilja Jewłasz w rozmowie z ukraińskimi mediami.

15:24

Najnowszą analizę dotyczącą działań ukraińskiej armii przedstawił Instytut Studiów nad Wojną. 

15:13

Siły obronne Ukrainy kontynuują ofensywę na południe od Bachmutu.  Według rzecznika Wschodniej Grupy Wojsk w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 115 Rosjan, zniszczono dwa magazyny z bronią oraz stację elektroniczną.  

14:12

Byli najemnicy rosyjskiej tzw. Grupy Wagnera przemieścili się z Białorusi na wschodni front na Ukrainie, a część z nich udała się do Afryki - poinformował rzecznik Wschodniego Zgrupowania Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz.

Byli "wagnerowcy" są obecni na terytorium Wschodniego Zgrupowania Sił i biorą udział w walkach - przekazał Jewłasz cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Jak dodał, najemnicy przybywają z terytorium Białorusi.

13:47

Sytuacja dla rosyjskich okupantów na Krymie jest trudna i taka pozostanie niezależnie od tego, gdzie ukrywają pozostałości po statkach, kwaterze głównej i innych obiektów  - stwierdził przedstawiciel Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Andrij Czerniak.

Według niego ukraiński wywiad widzi wszystkie ruchy Rosjan na terytorium Krymu. Jedyną bezpieczną opcją dla Rosjan na Krymie jest opuszczenie półwyspu wraz ze wszystkimi zardzewiałymi śmieciami - powiedział.

13:30

Wiara w zwycięstwo Ukrainy jest tak samo ważna jak pomoc militarna - oświadczyła w środę premier Estonii Kaja Kallas na Dorocznej Bałtyckiej Konferencji ws. Obronności (ABCD).

Rosja posiada zasoby, by podtrzymywać swoje militarne działania wojskowe, m.in. posiada stałe zasoby ludzkie, sprzętu z czasów sowieckich i manipulacyjnej propagandy - podkreśliła premier.

Według niej Władimirowi Putinowi zależy na przeciąganiu wojny w czasie, by Ukraina i społeczność międzynarodowa się nią zmęczyły.

Kallas zapewniła, że wierzy w ukraińskie zwycięstwo. Jednak nie mogą tego osiągnąć sami. Potrzebują naszego wsparcia, tak długo, jak trwa wojna - powiedziała.

12:17

Ukraina ma dziś liczniejsze i silniejsze systemy obrony powietrznej niż zeszłej zimy, realizuje też unikatowe projekty ochrony swoich obiektów energetycznych - poinformował premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez portal Ukfrinform.

Ukraina ma dzisiaj o wiele więcej systemów obrony przeciwlotniczej, są one też potężniejsze. W zeszłym roku nie mieliśmy ani NASAMS, ani IRIS-T, ani SAMP-T, ani wielu innych systemów. Nasza obrona powietrzna stała się jeszcze bardziej kompleksowa i doświadczona. Nadal pracujemy nad jej rozwijaniem. Przed zimą będzie jeszcze potężniejsza, silniejsza i skuteczniejsza - powiedział Szmyhal.

12:16

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził postępy ukraińskiej armii na kierunku donieckim na wschodzie kraju.

Poinformował o wykryciu przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy osób, które korygowały ogień przeciwnika podczas ataku na Kijów w ubiegłym tygodniu.

Prezydent powiadomił, że podczas narady wysłuchał informacji na temat sytuacji na froncie, dostaw sprzętu i amunicji oraz danych wywiadu. Potwierdził, że na kierunku donieckim ukraińskie siły przesuwają się naprzód. Są też inne pomysły, które są realizowane - dodał.

11:36

Tak szkolą się ukraińscy piloci na F-16:

11:11

Od połowy września Rosja najprawdopodobniej po raz pierwszy zaangażowała do działań wojennych na Ukrainie elementy swojej nowej 25. Armii Ogólnowojskowej - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że formacja ta zaczęła wkraczać na Ukrainę pod koniec sierpnia, a według doniesień, jednostki z dwóch jej komponentów manewrowych, 67. Dywizji Strzelców Zmotoryzowanych i 164. Samodzielnej Brygady Strzelców Zmotoryzowanych, walczą na froncie w sektorze na zachód od Siewierodoniecka i Kreminnej, wzdłuż granicy między obwodami donieckim i ługańskim.

11:10

Papież Franciszek zaapelował do Polaków podczas audiencji generalnej, by okazywali uchodźcom z Ukrainy "ewangeliczną gościnność". W czasie spotkania z wiernymi zrelacjonował swoją niedawną wizytę w Marsylii, której głównym tematem była migracja.

11:08

Grupa Wagnera poinformowała, że "kontynuuje działania operacyjne na odcinku białoruskim i afrykańskim". Pojawiło się też nazwisko następcy Jewgienija Prigożyna. Ma nim zostać Dmitrij Sytyj - młody rosyjski biznesmen, który posiada rozległe kontakty wśród afrykańskich autokratów. Przejęcie przez niego imperium Prigożyna, ma powstrzymać proces stopniowego wypierania wagnerowców z Afryki przez najemników podległych rosyjskiemu MON.

09:10

Nasze stanowisko jest twarde, na rynek polski zboże z Ukrainy nie może wpływać - podkreślił minister rolnictwa Robert Telus. Zaapelował do Ukrainy, by wycofała skargę na Polskę do WTO. Zaznaczył, że jest zadowolony z dzisiejszego spotkania ze stroną ukraińską, oraz że wkrótce dojdzie do następnego.

Szef polskiego resortu rolnictwa w środę online rozmawiał z ministrem polityki rolnej i żywności Ukrainy Mykołą Solskim. Minister dodał, że w najbliższych tygodniach dojdzie do następnego spotkania ze stroną ukraińską.

09:09

Minister obrony Ukrainy Rustem Umierow powiedział w wywiadzie dla CNN, że spodziewa się, iż Rosja podczas nadchodzącej zimy będzie atakować infrastrukturę energetyczną; jak dodał, Ukraina weźmie odwet za takie działania.

Minister powiedział także, że Ukraina potrzebuje uzbrojenia, które "zmieni zasady gry", tj. wpłynie zasadniczo na przebieg działań wojennych.

07:19

"Trzeba rozpocząć poważne rozmowy, nie do końca wiemy, o co Ukrainie chodzi" - tak o sporze wokół ukraińskiego zboża mówił w Rozmowie o 7:00 w RMF FM i Radiu RMF24 Jan Krzysztof Ardanowski. Były minister rolnictwa, poseł PiS i doradca prezydenta Andrzeja Dudy, podkreślał, że ze strony ukraińskiej padają "różne nieskoordynowane wypowiedzi". 

06:56

Na moście na okupowany Krym wstrzymany został rano ruch aut; zwykle jest to reakcja na ataki dronów bądź ataki rakietowe ze strony ukraińskiej - podała agencja Reutera. O wstrzymaniu ruchu poinformował też portal Ukrainska Prawda.

Rosyjskie władze okupacyjne nie informują o powodach zablokowania ruchu, a tylko wzywają w komunikatach do zachowania spokoju i wykonywania poleceń pracowników służby bezpieczeństwa transportowego - relacjonuje Ukrainska Prawda.

05:40

Rano polski ambasador przy UE Andrzej Sadoś podejmie ostatnią próbę, by wprowadzić na agendę dzisiejszego posiedzenia ambasadorów UE sprawę eksportu ukraińskiego zboża. Dotychczasowe próby były bezskuteczne. Sprawująca przewodnictwo w UE Hiszpania chciała ten temat omawiać dopiero na początku października.