"Dowiedzieliśmy się, co doprowadziło do tragedii i jak można było jej uniknąć" - tak o przyczynach śmierci 19 ukraińskich żołnierzy ze 128. specjalnej brygady zakarpackiej, którzy zginęli w rosyjskim ataku z 3 listopada, powiedział minister obrony Rustem Umierow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda. Jak stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, "to decyzja Ukrainy, kiedy i czy negocjować z Rosją". Aresztowano ukraińskiego deputowanego Ołeksandra Dubinskiego. Wtorek, 14 listopada, jest 629. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zbieraliśmy w relacji z 14.11.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

22:57

Komisja Europejska przekazała krajom UE propozycję 12. pakietu sankcji na Rosję. Wśród nich są dwa polskie postulaty: embargo na rosyjskie diamenty i LPG, czyli skroplony gaz płynny - przekazał naszej dziennikarce w Brukseli polski ambasador przy Uniii Europejskiej Andrzej Sadoś. 

Teraz unijne kraje muszą zaakceptować ten pakiet jednomyślnie.

21:40

Ukraińscy żołnierze zestrzeliły w rejonie Awdijiwki rosyjski samolot szturmowy Su-25 - przekazał serwis Ukraińska Prawda powołując się na rzecznika Centrum Prasowego Sił Obronnych Obwodu Tawrii płk Oleksandra Sztupuna. Nie poinformowano jaką bronią trafiono wrogi samolot.

Jeśli ta wiadomość się potwierdzi, będzie to ósmy samolot, który Rosjanie stracili w rejonie Awdijiwki od 10 października.

20:17

Głos w sprawie przyczyn śmierci 19 żołnierzy ze 128. specjalnej brygady zakarpackiej, którzy zginęli w rosyjskim ataku z 3 listopada, zabrał we wtorek ukraiński minister obrony Rustem Umierow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

"Główny Inspektorat Ministerstwa Obrony poinformował mnie o wynikach śledztwa w sprawie okoliczności ataku rakietowego na 128 Samodzielną Brygadę Gwardii. Teraz wiemy minuta po minucie, co się stało i jak do tego doszło. Dowiedzieliśmy się, co doprowadziło do tragedii i jak można było jej uniknąć" - powiedział Umierow.

Z relacji ministra wynika, że żołnierze zostali zgromadzeni na dziedzińcu w celu wręczenia nagród.

"Zignorowano wszystkie zasady kamuflażu. W pobliżu zaparkowano ponad dziesięć samochodów. W tym czasie zaobserwowano rosyjski dron zwiadowczy (...). W całym regionie ogłoszono alarm lotniczy. Wojsko zostało ostrzeżone o sektorze, w którym działał wrogi bezzałogowiec (...) Podczas ceremonii wręczenia nagród nie podjęto żadnych scentralizowanych środków bezpieczeństwa" - przekazał Umierow i dodał, że toczy się śledztwo w tej sprawie, prowadzone przez Państwowe Biuro Śledcze.

"Wszyscy odpowiedzialni za tę tragedię zostaną ukarani zgodnie z prawem" - zaznaczył.

Minister zaapelował też do wszystkich dowódców, by nie lekceważyli podstawowych środków bezpieczeństwa. "To niedopuszczalne" - podkreślił.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że tragedii można było uniknąć. Podkreślił, że trwa dochodzenie, które ma zapewnić rodzinom zmarłych żołnierzy i społeczeństwu udzielenie odpowiedzi na pytanie, jak doszło do tragedii i czyje rozkazy były błędne.

19:24

"W pobliżu torów kolejowych w Kijowie znaleziono 20 kilogramów rtęci" - podaje Ukrinform.

18:47

Na zlecenie rządu niemieckiego firma zbrojeniowa Rheinmetall dostarczy Ukrainie 25 czołgów typu Leopard 1A5. Ponadto pakiet dla sił zbrojnych Ukrainy obejmuje pięć wozów zabezpieczenia technicznego (Bergepanzer) i dwa czołgi szkoleniowe, poinformował koncern z Duesseldorfu.

Wartość zamówienia mieści się "w górnym dwucyfrowym przedziale milionów euro i obejmuje również szkolenia, logistykę, części zamienne, naprawy i inne usługi wsparcia" - podano.

Finansowanie ma być zapewnione przez rząd federalny. Czołgi zostaną dostarczone w przyszłym roku.

Leopard 1A5 został wycofany z eksploatacji przez Bundeswehrę ponad dziesięć lat temu. Po wycofaniu z eksploatacji liczne egzemplarze tego typu trafiły jednak do magazynów, przypomina portal tygodnika "Spiegel". W ramach niemieckiego wsparcia dla Ukrainy, która została zaatakowana przez Rosję, producenci otrzymali zadanie jak najszybszego przywrócenia Leopardów 1A5 do użytku.

18:05

Wspieranie Ukrainy wymaga podejmowania decyzji, a nie tylko omawiania konieczności ich podejmowania - zaznaczył minister obrony Estonii Hanno Pevkur podczas spotkania ministrów obrony UE w Brukseli. Komentując obietnicę dostarczenia na Ukrainę miliona pocisków, przypomniał, że UE nie udało się spełnić tych oczekiwań.

"Obecnie znajdujemy się w sytuacji, w której należy podjąć decyzje, a nie tylko dyskusje na temat niezbędnych decyzji. Estonia wskazuje drogę - w ubiegły piątek rozpoczęliśmy przyspieszoną procedurę przetargową na zakup amunicji kalibru 155 mm za 280 mln euro. W ciągu najbliższych czterech lat zakupimy amunicję o wartości prawie 30 proc. naszego budżetu obronnego. To jasny sygnał dla przemysłu obronnego" - zaznaczył Pevkur.

Komentując obietnicę dostarczenia na Ukrainę miliona pocisków, przypomniał, że UE nie udało się spełnić tych oczekiwań. "Jeśli państwa członkowskie nie są gotowe na dostawy ze swoich zapasów lub nie mają możliwości produkcji, musimy pozyskać amunicję z krajów trzecich. Przestarzała amunicja nie powinna się marnować. Ukraina nie może czekać" - podkreślił estoński polityk.

Podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem ministrowie obrony omówili kwestię ochrony infrastruktury krytycznej.

"Ostatnie incydenty pokazują, że krytyczna infrastruktura podwodna jest bezbronna. Aby powstrzymać dalsze ataki i zapewnić większe bezpieczeństwo, konieczne jest zwiększenie świadomości sytuacyjnej, a to jest szansa na współpracę między Unią Europejską a NATO" - powiedział Pevkur, odnosząc się do niedawnych awarii gazociągu i kabli telekomunikacyjnych na dnie Bałtyku.

17:31

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało krótkie nagranie wideo, na którym widać działania ukraińskich sił zbrojnych

16:18

To decyzja Ukrainy, kiedy i czy negocjować z Rosją - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, cytowany przez Interfax-Ukraine.

16:04

"W obwodzie charkowskim wybuchł samochód z ładunkiem wybuchowym, zginął mężczyzna" - podał Ukrinform.

15:44

Plan Unii Europejskiej zakładający dostarczenie Ukrainie miliona pocisków artyleryjskich do wiosny 2024 r. nie powiedzie się - powiedział w Brukseli niemiecki minister obrony Boris Pistorius.

"Milion nie zostanie osiągnięty. Musimy wyjść z takiego założenia" - powiedział Pistorius przed rozpoczęciem spotkania unijnych ministrów obrony. Jak przekonywał, powodem potencjalnego fiaska są niewystarczające zdolności produkcyjne.

Wysoki przedstawiciel Unii ds. zagranicznych Josep Borrell wykazywał z kolei, że problemem nie są możliwości przemysłu.

"Należy pamiętać, że europejski przemysł obronny dużo eksportuje. Około 40 proc. produkcji trafia na eksport do krajów trzecich, więc nie jest to brak mocy produkcyjnych. Po prostu produkcja trafia na inne rynki. Może zatem powinniśmy spróbować przekierować tę produkcję na priorytetowy kierunek ukraiński?" - pytał Hiszpan.

Podobną opinię wyraził unijny komisarz ds. przemysłu Thierry Breton. Postulował, by państwa UE zadbały o to, żeby produkcja, która powstaje na ich terytorium, była kierowana przede wszystkim na Ukrainę. Według niego od wiosny w UE powinno być możliwe wyprodukowanie ponad miliona sztuk amunicji rocznie.

14:50

Unia Europejska nie dostarczy Ukrainie obiecanego miliona sztuk amunicji do marca przyszłego roku. Na razie dostarczono tylko 300 tysięcy.

14:14

"Na całej Ukrainie ogłoszono alert powietrzny" - podaje Nexta.

12:57

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało na X (dawny Twitter) post dotyczący medyków wojskowych.

"Pod ostrzałem, w trudnych warunkach każdego dnia ratują życie naszych wojowników, opiekują się nimi i robią wszystko, aby ich uratować" - czytamy na profilu resortu.

11:50

Niezależny białoruski portal Nexta podał, że Niemcy dostarczyli Ukrainie nowy pakiet pomocy, obejmujący 10 czołgów Leopard 1A5.

"Nowy pakiet pomocowy obejmuje także pojazdy Bandvagn 206, czołg do rozminowywania Winsent 1 oraz bezzałogowce rozpoznawcze VECTOR i inny sprzęt" - podała Nexta.

10:15

W poniedziałek z Ukrainy do Polski odprawiono 20,7 tys. osób, a 21 tys. wyjechało z Polski do Ukrainy - poinformowała we wtorek Straż Graniczna. Od 24 lutego 2022 r. - od początku agresji Rosji na Ukrainę - odnotowano ponad 17,087 mln wjazdów do Polski i ponad 15,297 mln wyjazdów na Ukrainę.

"W dniu 13 listopada funkcjonariusze SG odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 20,7 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 17,087 mln osób" - przekazała w poniedziałek na portalu X (dawniej Twitter) Straż Graniczna.

"Z Polski do Ukrainy odprawiono 21 tys. osób. Od 24.02.2022 - ponad 15,297 mln osób" - dodano.

09:00

Co najmniej 1319 luksusowych samochodów o łącznej wartości 229,6 mln dolarów wjechało do Rosji od czasu, gdy Stany Zjednoczone i UE zakazały w marcu 2022 r. sprzedaży do Rosji samochodów z wyższej półki - poinformował portal Kyiv Independent.

Od czasu wejścia w życie zakazu importu 15 marca 2022 r. do Rosji trafiło 551 Land Roverów, 226 pojazdów Mercedes-Benz, 177 Porsche i innych samochodów luksusowych marek.

Rosja sprowadziła także co najmniej 42 drogie supersamochody, z których najdroższym jest Ferrari 812 Competizione o wartości prawie 534 tys. dolarów.

10:00

Rosja ogłosiła, że zwiększy produkcję swojej 152-milimetrowej, naprowadzanej laserowo amunicji artyleryjskiej Krasnopol-M2 i poprawi jej działanie w złych warunkach pogodowych - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że ten typ amunicji już teraz jest z powodzeniem wykorzystywany, np. do precyzyjnych ataków na pojedyncze ukraińskie pojazdy. Ale ponieważ rosyjski przemysł obronny nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości amunicji konwencjonalnej, oceniono, że planowane zwiększenie produkcji Krasnopolu jest prawdopodobnie próbą bardziej efektywnego wykorzystania mocy produkcyjnych.