Władimir Putin podpisał w czwartek ustawę unieważniającą ratyfikację przez Rosję traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) – poinformowały agencje Reutera i Associated Press. Cztery osoby poniosły śmierć, a kilka zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów Ukrainy w ciągu ostatniej doby – poinformowały władze obwodowe na Telegramie. Rosja przygotowuje ataki na infrastrukturę krytyczną Ukrainy, gdy temperatury się obniżą - powiedział sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow. Czwartek był 617. dniem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Najważniejsze informacje dotyczące sytuacji za naszą wschodnią granicą zebraliśmy w relacji z 02.11.2023 r.

Aby odświeżyć stronę lub włącz automatyczne odświeżanie :

23:10

Działania Ukrainy w ramach wykonania siedmiu unijnych rekomendacji, warunkujących rozpoczęcie rozmów akcesyjnych były tematem rozmowy telefonicznej ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby i Josepa Borrella, szefa unijnej dyplomacji.

"Przekazałem szczegółowe informacje na temat postępów Ukrainy w ramach realizacji siedmiu unijnych rekomendacji" - poinformował Dmytro Kułeba w komunikacie na platformie społecznościowej X (dawniej Twitter), wyrażając nadzieję, że ocena KE, która ma być opublikowana 8 listopada, "będzie sprawiedliwa" i będzie stanowić "ważny krok do otwarcia rozmów akcesyjnych".

20:35

Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera może dostarczyć Hezbollahowi samobieżny system obrony powietrznej Pancyr-S1 (w kodzie NATO - SA-22 Greyhound) - poinformował w czwartek "Wall Street Journal", powołując się na źródła w amerykańskim wywiadzie.

Wywiad USA nie potwierdził, że system został już przekazany - podał dziennik.

W połowie października Stany Zjednoczone skierowały lotniskowcową grupę uderzeniową do wschodniego rejonu Morza Śródziemnego, która miała zniechęcać Iran i wspierany przez niego terrorystyczny Hezbollah do angażowania się w konflikt z Izraelem.

W czwartek John Kirby, rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego, stwierdził podczas briefingu, że o ile USA i Izrael niepokoją "ciągłe ataki z północy", o tyle Stany Zjednoczone nie odnotowały sygnałów świadczących, że "Hezbollah jest gotowy do działania z pełną skalę". 

18:49

Założona przez rosyjską bizneswoman, zarejestrowana na Seszelach firma Alpha Consulting pomogła utworzyć spółki, które były wykorzystywane przez ludzi z bliskiego otoczenia Władimira Putina do ukrywania majątku - ujawniła stacja BBC. Korzystać z tego miał m.in. nieżyjący już właściciel Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn.

Należąca do Wiktorii Wałkowskiej firma miała łącznie pomóc w utworzeniu 927 brytyjskich spółek typu limited partnership (ich polskim odpowiednikiem jest spółka komandytowa - PAP), które wykorzystały lukę w brytyjskim prawie, pozwalającą na nieujawnianie ich prawdziwych właścicieli. To co piąta brytyjska spółka tego typu zarejestrowana od 2017 r.

18:26

"Wojna znalazła się w impasie" - przyznał generał Wałerij Załużny. Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy w rozmowie z brytyjskim tygodnikiem "The Economist" opowiedział o sytuacji na froncie, błędzie, jakim popełnił przed rozpoczęciem ofensywy, zagrożeniach wynikających z braku dużych sukcesów i tym, czego jego żołnierze potrzebują, by ostatecznie przechylić szalę zwycięstwa na swoją stronę.

17:00

W najbliższą środę Komisja Europejska ma wydać rekomendacje w sprawie rozpoczęcia negocjacji członkowskich z Ukrainą. Bruksela opublikuje raport w sprawie postępów Ukrainy na drodze do członkostwa. W przyszłym tygodniu KE przedstawi także stolicom krajów członkowskich propozycję 12 pakietu sankcji wobec Rosji.

16:55

Resorty dyplomacji, finansów i handlu USA ogłosiły w czwartek nową rundę sankcji na Rosję, obejmującą ponad 200 podmiotów z przemysłu zbrojeniowego oraz innych kluczowych sektorów gospodarki, a także firmy z Chin, Turcji i ZEA, zaangażowane w omijanie dotychczasowych restrykcji.

Jak wynika z komunikatu amerykańskiego resortu finansów, który poszerzył swoją listę sankcji o 130 pozycji, nowe restrykcje są reakcją na próbę przestawienia rosyjskiego przemysłu na produkcję wojenną, a także na wysiłki zmierzające do omijania dotychczasowych ograniczeń.

Sankcjami objęto ponad 40 rosyjskich firm produkujących i importujących maszyny i narzędzia przemysłowe, w tym drukarki 3D, firmy technologiczne zaangażowane w produkcję uzbrojenia, a także firmy finansowe i banki wspierające przemysł zbrojeniowy.

16:20

Unia Europejska, Bułgaria i Chorwacja uniemożliwiają Węgrom dywersyfikację dostaw gazu z Rosji - oświadczył minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto, cytowany przez dziennik "Nepszava".

Szijjarto został zapytany, czy wobec ukraińskich planów zaprzestania przesyłu rosyjskiego gazu w 2024 r. i podwyżki opłat tranzytowych w Bułgarii rząd w Budapeszcie rozważa zakup surowca z innych niż rosyjski kierunków, np. z Kataru, Norwegii lub Stanów Zjednoczonych.

Szef węgierskiego MSZ stwierdził, że takie rozwiązanie blokuje UE i niektóre państwa członkowskie. Wzrost importu z Kataru, Azerbejdżanu lub Turcji musiałby wiązać się z rozbudową południowoeuropejskiego systemu rurociągów - zaznaczył polityk dodając, że UE nie chce wspomóc finansowo takiej rozbudowy.

15:50

Rosja, poprzez ułatwienie procedury nadawania obywatelstwa, próbuje mobilizować rosyjską mniejszość w krajach sąsiednich - poinformował minister spraw wewnętrznych Estonii Lauri Laanemets, cytowany przez agencję BNS.

Pod koniec ubiegłego tygodnia Rosja przyjęła ustawę, mającą na celu nadawanie obywatelstwa rosyjskiego na korzystnych warunkach osobom przebywającym za granicą.

"Nabywając obywatelstwo rosyjskie, taka osoba miałaby, na przykład, obowiązek wyruszyć w imieniu Rosji na wojnę z Ukrainą w przypadku mobilizacji. Walka po stronie rosyjskich sił okupacyjnych na Ukrainie jest w Estonii przestępstwem karalnym, o czym też warto pamiętać" - dodał Laanemets.

15:43

Rosja kontynuuje działania hybrydowe przeciwko Zachodowi, których celem jest destabilizacja NATO, utorowanie drogi do pokonania Ukrainy i wymuszenie uległości wobec rosyjskich interesów - ocenił na X sekretarz stanu w kancelarii premiera Stanisław Żaryn.

15:24

Uwaga świata skupiona jest teraz na Bliskim Wschodzie, ale nie oznacza to mniejszego zaangażowania Niemiec w pomoc Ukrainie. "To nie może mieć miejsca. Naszym obowiązkiem jest stanie po stronie Ukrainy, która została zaatakowana przez rosyjskiego dyktatora. To stanowisko nie podlega dyskusji" - zaznaczył niemiecki minister obrony.

15:12

Niemcy przekazały 12 transporterów opancerzonych, dwa radary obserwacji powietrznej, siedem dronów zwiadowczych Primoco ONE i inny sprzęt obronny w ramach ostatniej dostawy pomocy na Ukrainę - poinformował niemiecki rząd.

14:57

Siły rosyjskie próbowały posunąć się w kierunku miejscowości Wułdehar w obwodzie donieckim, ale zostały odparte przez ukraińskich obrońców - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

14:09

Niemiecka minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock zasugerowała 2 listopada, że Ukraina może otrzymać pozytywny sygnał w sprawie rozmów akcesyjnych z UE w grudniu, podała Europejska Prawda.

13:13

Część zachodnich ekspertów obawia się, że Rosja może rozważać przeprowadzenie próby nuklearnej, aby zniechęcić kraje Zachodu do wspierania militarnego Ukrainy. Gdyby do tego doszło, mogłoby to zainicjować nową erę prób nuklearnych światowych supermocarstw.

Rosja nigdy nie przeprowadziła próby nuklearnej po rozpadzie ZSRR. Ostatnia próba jądrowa w Związku Radzieckim odbyła się w 1990 r., a w USA w 1992 r.

13:08

Władimir Putin podpisał w czwartek ustawę unieważniającą ratyfikację przez Rosję traktatu o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową (CTBT) - poinformowały agencje Reutera i Associated Press.

Według Moskwy unieważnienie ratyfikacji ma służyć "wyrównaniu" sytuacji prawnej Rosji i USA i nie zmienia stanowiska Rosji w sprawie prób ani dzielenia się przez nią informacjami o działalności w sferze atomowej. Rosja zapewniła, że nie wznowi testów nuklearnych, jeśli nie zrobią tego Stany Zjednoczone.

12:41

W ciągu ostatniego tygodnia Rosja w wyniku ukraińskich ataków straciła prawdopodobnie co najmniej cztery wyrzutnie pocisków rakietowych dalekiego zasięgu typu ziemia-powietrze - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosja od dawna traktuje rozbudowane, zaawansowane technologicznie systemy pocisków dalekiego zasięgu typu ziemia-powietrze jako kluczowy element swojej strategii wojskowej. Ostatnie straty podkreślają, że rosyjski zintegrowany system obrony powietrznej nadal nie radzi sobie z nowoczesną bronią precyzyjnego rażenia i najprawdopodobniej zwiększy i tak już znaczne obciążenie pozostałych systemów i operatorów. Istnieje realna możliwość, że Rosja, zastępując zniszczone systemy na Ukrainie, osłabi swoją obronę powietrzną w innych obszarach operacyjnych" - napisano.

12:04

"Nie widzę nowej fazy stacjonarnej. Widzę coś zupełnie innego. Gen. Załużny powiedział otwarcie o tym, o czym w Polsce niektórzy komentatorzy mówią od wielu tygodni. Rosja ma przewagę nad Ukrainą. Ta tzw. kontrofensywa, bo prawdziwej kontrofensywy nie było i nie ma, zatrzymała się w najważniejszym miejscu i nie widać żadnych postępów" - mówił gen. Bogusław Pacek w Rozmowie w południe w RMF FM i RMF24, odnosząc się do wypowiedzi gen. Walerija Załużnego. Naczelny dowódca wojsk ukraińskich, generał Walerij Załużny stwierdził, że konflikt wchodzi w nową, niebezpieczną fazę stacjonarną.

11:34

Korea Północna mogła dostarczyć Rosji rakiety balistyczne krótkiego zasięgu, a także pociski artyleryjskie i inną broń - podała 2 listopada agencja informacyjna Yonhap, cytując wysokiego rangą urzędnika wojskowego Korei Południowej.

11:03

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i policja zatrzymały członków międzynarodowej grupy podejrzewanych o przemycanie poborowych za granicę w karetce pogotowia - poinformowała SBU.

Za usługę pobierano opłatę od 4,8 tys. dolarów od osoby.

Podczas zatrzymań skonfiskowano telefon z dowodami przestępczej działalności oraz pieniądze pochodzące z nielegalnej działalności. Podejrzanym grozi do 9 lat więzienia z konfiskatą mienia.

10:24

Ostatniej doby Rosjanie w Ukrainie stracili m.in.: 930 żołnierzy, 43 bojowe wozy piechoty, 42 systemy artyleryjskie, 18 czołgów i samolot.

09:57

W obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy w rosyjskich ostrzałach obrażenia odniosły trzy osoby, m.in. w Jełyzawetiwce i Maksymiljaniwce - powiadomił p.o. szef władz obwodowych Ihor Moroz.

  

W obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju ranna została 61-letnia kobieta - podał szef władz obwodowych Ołeh Syniehubow.

09:53

W wyniku zmasowanego ostrzału obwodu zaporoskiego na południu Ukrainy, który dotknął 21 miejscowości, zginął 52-letni mieszkaniec osiedla Mahdałyniwka - podał szef władz obwodowych Jurij Małaszko.

Sąsiedni obwód chersoński został ostrzelany ponad 600 pociskami. Zginęły trzy osoby, a cztery zostały ranne - powiadomił szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin.