"Niestety w ostatnim czasie obserwowaliśmy serię ataków na nasze obiekty energetyczne i byliśmy zmuszeni do odpowiedzi" - miał powiedzieć Władimir Putin na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką. Jedyną i najszybszą drogą do przyjęcia pomocy dla Ukrainy jest przyjęcie ustawy przegłosowanej już przez Senat - stwierdził lider Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries. Rosyjskie wojska ostrzelały pociskami balistycznymi miasto Mikołajów na południu Ukrainy; według wstępnych doniesień zginęły cztery osoby, a pięć zostało rannych. Czwartek był 778. dniem wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą śledziliśmy dla was w raporcie dnia.
Ukraińskie dzieci deportowane do Rosji przechodzą indoktrynację i mogą zostać wysłane do walki na Ukrainie - powiedziała małżonka ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, Ołena Zełenska w wywiadzie dla włoskiej telewizj RAI. Podkreśliła, że nieznana jest dokładna liczba deportowanych dzieci.
Jedyną i najszybszą drogą do przyjęcia pomocy dla Ukrainy jest przyjęcie ustawy przegłosowanej już przez Senat - powiedział lider Demokratów w Izbie Reprezentantów Hakeem Jeffries, odpowiadając na pytanie PAP. Odrzucił możliwość przyjęcia alternatywnego pakietu dla Ukrainy zgłaszanego przez Republikanów.
Jeffries odpowiedział w ten sposób podczas konferencji prasowej na pytanie PAP o to, czy Demokraci są otwarci na alternatywny pakiet dla Ukrainy, który miałby m.in. zamienić pomoc dla Ukrainy na pożyczki.
Jedyną drogą naprzód jest proste głosowanie: tak czy nie - nad kompleksowym projektem o bezpieczeństwie narodowym przyjętym przez Senat. To zrozumienie zostało wielokrotnie przekazane spikerowi (Izby Reprezentantów Mike'owi) Johnsonowi przez administrację Bidena, przez lidera (Demokratów w Senacie Chucka) Schumera, przez lidera (Republikanów w Senacie Mitcha) McConnella. Wszyscy w Waszyngtonie oprócz niego się co do tego zgadzają (...). Gwarantuję, że ta ustawa przeszłaby z poparciem mocnej ponadpartyjnej większości - powiedział Jeffries.
Wypowiedź Jeffriesa stanowi zwrot w pozycji Demokratów, którzy dotąd nie wykluczali poparcia alternatywy wobec pakietu 95 mld dolarów dla Ukrainy, Izraela, państw Indo-Pacyfiku i pomocy humanitarnej dla Gazy, którą w lutym przyjął Senat zdecydowaną większością. Oznacza to też, że ścieżka do przyjęcia pakietu dla Ukrainy się skomplikowała, bo Johnson dotychczas blokował dopuszczenie do głosowania senackiej ustawy, zapowiadając "innowacje", takie jak zamiana wsparcia finansowego dla Ukrainy na pożyczki czy użycie zamrożonych rosyjskich aktywów, a także potencjalnie restrykcje na granicy.
Podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby poselskie poparły rozszerzenie polsko-ukraińskiej umowy o pomocy prawnej. Zmiana ta ma usprawnić pociągnięcie do odpowiedzialności osób, które popełniły przestępstwa lub wykroczenia, za które nie grozi kara pozbawienia wolności.
Niestety w ostatnim czasie obserwowaliśmy serię ataków na nasze obiekty energetyczne i byliśmy zmuszeni do odpowiedzi - miał powiedzieć Putin na spotkaniu z Alaksandrem Łukaszenką.
Stwierdził, że Rosja przeprowadziła te ataki w ramach "demilitaryzacji" Ukrainy, ponieważ ostrzały miały bezpośredni wpływ na przemysł zbrojeniowy tego kraju. Dodał, że Rosja "nie przeprowadzała żadnych ostrzałów" zimą "ze względów humanitarnych".
Łukaszenka podczas spotkania na Kremlu powiedział, że Białoruś z kolei "była zmuszona" do przerzucenia sił na zachodnią granicę w związku "ze zwiększeniem na tym odcinku obecności wojskowej krajów Zachodu" - pisze rosyjska państwowa agencja TASS.
Niedawne ataki na Zaporoską Elektrownię Atomową w Enerhodarze na Ukrainie mogą "zapoczątkować nowy, niezwykle niebezpieczny etap wojny" - ostrzegł w czwartek dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
To może oznaczać kluczową fazę konfliktu - oświadczył Grossi na otwarciu w Wiedniu spotkania 35 członków Rady Gubernatorów MAEA, zwołanego w trybie pilnym na jednoczesne wnioski Rosji i Ukrainy.
Na terenie elektrowni, okupowanej od marca 2022 r. przez Rosję, od niedzieli doszło do serii ataków z użyciem dronów, a Moskwa i Kijów obwiniają się nawzajem o odpowiedzialność.
Według MAEA, która dysponuje na miejscu ekspertami, były to "pierwsze od listopada 2022 r. ataki wycelowane bezpośrednio w elektrownię" - największą siłownię atomową w Europie.
Ataki muszą się zakończyć, ostrzał instalacji nuklearnej absolutnie nie wchodzi w grę - mówił Grossi, ponownie wzywając do "maksymalnej powściągliwości".
Holenderski rząd zamierza przeznaczyć 400 mln euro na wsparcie finansowe dla Ukrainy - podała w czwartek stacja RTL, powołując się na rządowe źródła. To część z kwoty 2,4 mld euro, którą Holandia chce wesprzeć Kijów w tym roku.
Holenderski rząd ma ogłosić swoje plany dotyczące Ukrainy w piątek.
Według agencji ANP Holandia planuje także przeznaczyć co najmniej 1,5 mld euro na pomoc dla Ukrainy w 2025 roku.
Ołeh Syniehubow, szef władz obwodu charkowskiego na północnym wschodzie Ukrainy, ogłosił w czwartek obowiązkową ewakuację rodzin z dziećmi z 47 miejscowości położonych w pobliżu linii frontu lub granicy z Rosją.
Urzędnik wyjaśnił w komunikatach na Telegramie, że ewakuacją zostaną objęte te części rejonów (powiatów) charkowskiego, bogoduchowskiego i iziumskiego, które "praktycznie codziennie" są ostrzeliwane przez wojska agresora.
Według Syniehubowa w zagrożonych miejscowościach przebywa obecnie 182 dzieci.
Rada Bezpieczeństwa ONZ obradowała w czwartek na temat sytuacji na Ukrainie; ambasador RP przy Narodach Zjednoczonych Krzysztof Szczerski podkreślił, że nie będzie syndromu zmęczenia wojną w tym kraju.
"Wojna (Rosji) na pełną skalę przeciwko Ukrainie doprowadziła do ogromnej katastrofy humanitarnej i największego kryzysu uchodźców w Europie od czasów II wojny światowej" - podkreślił Szczerski.
Ukraina nie posiada już pocisków do wyrzutni przeciwlotniczych i przeciwrakietowych Patriot oraz IRIS-T; większość innych zapasów sił obrony powietrznej też została wyczerpana lub zniszczona - poinformował w czwartek portal Ukrainska Prawda za doniesieniami korespondenta niemieckiego dziennika "Bild" Juliana Roepckego.
"Tak jak powiedziałem kilka tygodni temu (i prawie nikt mi nie uwierzył): Ukrainie skończyły się pociski do wyrzutni Patriot i IRIS-T. Również większość innych zapasów (sił) obrony powietrznej jest wyczerpana lub zniszczona, podczas gdy my mamy w naszych magazynach setki systemów (rakietowych) i tysiące pocisków. Brak słów. Tylko złość" - napisał Roepcke na platformie X