Siły ukraińskie odparły próby szturmu rosyjskich wojsk m.in. koło Sołedaru i Mazaniwki w obwodzie donieckim. Razoni, pierwszy statek z ukraińską żywnością, który opuścił port w Odessie po inwazji rosyjskiej, po dwóch tygodniach dopłynął do portu w syryjskim mieście Tartus. Przedstawiciel tureckiego resortu obrony nie potwierdził informacji przekazanej przez agencję TASS, która podała, że Rosja i Turcja podpisały drugą umowę na dostawy rosyjskiego systemu przeciwrakietowego S-400. Na okupowanym przez Rosjan Krymie w rejonie dżankojskim odnotowano pożar stacji transformatorowej oraz serię eksplozji w składzie amunicji w jednostce wojskowej. Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy. Wtorek 16 sierpnia to 174. dzień wojny Rosji przeciwko Ukrainie. Wydarzenia za naszą wschodnią granicą możecie śledzić w naszym raporcie dnia. Informacje w nim są podawane na bieżąco.
Ta relacja nie jest już aktualizowana. Najważniejsze informacje o wojnie w Ukrainie znajdziecie w naszym raporcie.
Wojska rosyjskie przeprowadzają codziennie około 700-800 ostrzałów pozycji ukraińskich, zużywając od 40 tys. do 60 tys. sztuk amunicji - powiedział we wtorek naczelny dowódca sił zbrojnych Ukrainy gen. Wałerij Załużny.
Oddziały rosyjskie nadal prowadzą szturm na całej linii frontu; najbardziej napięta jest sytuacja w obwodzie donieckim na kierunku Awdijiwka-Pisky-Marjinka - powiedział Załużny w rozmowie telefonicznej z szefem sztabu generalnego sił zbrojnych Kanady, generałem Wayne'em Eyre. Jego słowa przekazała agencja UNIAN.
"Budzi niepokój rozmieszczenie systemów rakietowych wzdłuż granicy od strony Białorusi, zwłaszcza na lotnisku Ziabrauka (w obwodzie homelskim, przy granicy z Ukrainą - PAP)" - powiedział Załużny.
Przedstawiciele administracji USA do końca mieli duże problemy, by przekonać europejskich i ukraińskich przywódców o realności rosyjskich planów agresji na Ukrainę - podał we wtorek "Washington Post". Amerykanie mieli też m.in. radzić prezydentowi Wołodymyrowi Zełenskiemu, by wcześniej ogłosił mobilizację.
Artykuł opisuje wielomiesięczne, zakulisowe działania amerykańskich urzędników, by przekonać sojuszników, że Rosja planuje pełnoskalową inwazję na Ukrainę, oraz próby odwiedzenia Rosji od tego zamiaru.
Według jednego cytowanego przedstawiciela władz USA państwa NATO dzieliły się na trzy obozy, jeśli chodzi o poglądy na możliwą rosyjską agresję - liderzy Europy Zachodniej uważali rozmieszczenie rosyjskich wojsk w pobliżu granic Ukrainy jedynie za część dyplomatycznego nacisku, władze wschodniej i południowo-wschodniej flanki Sojuszu przewidywały ograniczoną ofensywę, a "tylko państwa bałtyckie i Wielka Brytania wierzyły w scenariusz ofensywy na Kijów".
Od września czas pracy fińskich urzędników przeznaczony na przyjmowanie wniosków o wizy dla Rosjan będzie zmniejszony o połowę - podało we wtorek wieczorem w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych Finlandii. W praktyce oznacza to, że liczba przyjmowanych wniosków wizowych spadnie do ok. 500 dziennie, w tym wniosków o wizy turystyczne - do ok. 100.
Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na lotnisko wojskowe w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy - poinformowało we wtorek Dowództwo Centrum ukraińskich sił powietrznych. Dodało, że pociski zrzuciły samoloty Su-34 z terytorium Białorusi.
Jak głosi komunikat, w lotnisko uderzyły dwa kierowane pociski rakietowe Ch-59. Zrzuciły je samoloty nadlatujące z terytorium Białorusi, które udawały loty szkoleniowe.
Ministerstwo oświaty Ukrainy poinformowało we wtorek, że w szkołach średnich z programu literatury obcej usunęło utwory pisarzy rosyjskich z wyjątkiem twórców związanych z Ukrainą. Wśród proponowanych uczniom utworów poetyckich będzie "Niepewność" Adama Mickiewicza.
"Z treści programów wyłączono utwory autorów rosyjskich i białoruskich. Dodano utwory twórców zagranicznych, zgodne z prądami literackimi i uwzględniające specyfikę wiekową uczniów" - głosi komunikat ministerstwa.
Chcemy stworzyć koalicję chętnych państw, by ograniczyć liczbę wiz wydawanych obywatelom Rosji; mamy nadzieję, że nasi partnerzy do tego dojrzeją - jachty rosyjskich oligarchów pływają po Morzu Śródziemnym, a ich dzieci studiują na najlepszych uniwersytetach - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.
Ukraiński koncern państwowy Energoatom przekazał, że rosyjscy hakerzy przeprowadzili trzygodzinny atak na ich stronę. Atak nie spowodował jednak poważnych problemów - podał Reuters.
W okupowanym przez Rosjan Melitopolu w obwodzie zaporoskim, gdzie nie ma jedzenia ani wody z powodu "rosyjskiego wyzwolenia", mieszkańcom rozdawane są materiały propagandowe.