Ukraińskie wojsko zostało postawione w stan pełnej gotowości bojowej. Siły rosyjskie blokują i rozbrajają kolejne ukraińskie bazy na Krymie. "Sytuacja jest bardzo napięta" - przyznał p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow. Wydarzenia związane z Ukrainą śledzimy w relacji minuta po minucie!
19:13 Kilkaset osób demonstrowało przez ambasadą Rosji w Londynie, protestując przeciwko rosyjskiej interwencji na Krymie i przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi. "Nie dla wojny", "Uwolnić Ukrainę", "Putin, ręce precz od Ukrainy", a także: "Putin nie słucha, musimy działać", "Putin, handlarz śmiercią" - można było przeczytać na transparentach i tablicach niesionych przez demonstrantów.
19:11 Polska ma szczególną rolę w sprawie wydarzeń na Ukrainie, bo jesteśmy sąsiadem tego państwa - podkreśla Sławomir Dębski, szef Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia. Polskim zadaniem powinno być - i jest - mobilizowanie światowej opinii publicznej do bardzo stanowczego potępienia agresji Rosji na Ukrainę, bo autoryzowanie przez Radę Najwyższą Federacji Rosyjskiej agresji na Ukrainę i wprowadzenie tam wojsk bez zgody władz ukraińskich to w istocie złamanie Karty Narodów Zjednoczonych - tłumaczy.
19:09 Powierzone mi jednostki są gotowe i zdolne zapewniać sobie ochronę oraz bronić się przed radykalnymi, separatystycznymi i innymi działaniami. Mamy dość sił i środków. Wszyscy żołnierze na 100 proc. są obecnie wierni złożonej przysiędze i swemu wojskowemu obowiązkowi - oświadczył dowódca Krymskiego Dowództwa Terytorialnego wojsk wewnętrznych MSW Mykoła Bałaban.
19:07 Jaki scenariusz wydarzeń wokół Ukrainy uważacie za najbardziej prawdopodobny? Zagłosujcie w naszej sondzie:
19:06 Prokuratura Generalna Ukrainy wszczęła śledztwo przeciwko odsuniętemu od pełnienia obowiązków dowódcy ukraińskiej marynarki wojennej kontradmirałowi Denysowi Berezowskiemu w sprawie zdrady stanu.
18:59 "Scenariusz krymski" może być tylko wstępem do zajęcia wschodniej Ukrainy - ocenia Zbigniew Brzeziński. Cały komentarz eksperta znajdziecie TUTAJ!
18:57 Minister obrony Ukrainy Ihor Teniuch mianował nowego dowódcę marynarki wojennej - kontradmirała Serhija Hajduka.
18:37 Stowarzyszenie Memoriał, rosyjska organizacja pozarządowa broniąca praw człowieka i dokumentująca stalinowskie zbrodnie, nazwało ewentualną decyzję o wprowadzeniu wojsk na Ukrainę zbrodnią. W oświadczeniu Memoriał podkreślił, że jest to zbrodnia "nie tylko przeciwko Ukrainie, ale także przeciwko Rosji, przeciwko rosyjskiej kulturze i rosyjskiej historii, przeciwko ich nierozerwalnym więzom z historią i kulturą Ukrainy, przeciwko wspólnej przyszłości naszych krajów". Stowarzyszenie zauważyło, że jako powód dla wysłania wojsk podano "zagrożenie życia rodaków". Wiemy z doświadczeń przeszłości, że jest to zwykłe uzasadnienie agresji. Uzasadnienie to jest kłamliwe. Przeciwnie: wprowadzenie wojsk stworzy zagrożenie dla naszych rodaków - będą traktowani jak przedstawiciele agresora - podkreślono w oświadczeniu.Jeszcze nie jest za późno, by się opamiętać - podsumował Memoriał.
18:35 Fundacja Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, której ratownicy medyczni nieśli pomoc na kijowskim Majdanie, postawiła w stan gotowości swój zespół medyczny. Jest on zdolny do podjęcia działań poza granicami Polski w 24 godziny i obecnie przygotowuje się do kolejnego wyjazdu na Ukrainę.
18:26 Szef ukraińskiej marynarki Denis Berezowski przechodzi na stronę Moskwy. Rosyjskie media ujawniły nagranie, na którym mianowany ledwo wczoraj admirał ukraińskiej marynarki ślubuje wierność Krymowi, a nie Kijowowi. Rosyjskie media wciąż podają informację o kolejnych ukraińskich żołnierzach ze wschodu kraju, przechodzących na ich stronę. Ministerstwo Obrony Narodowej Ukrainy wydało oświadczenie, w którym twierdzi, że te doniesienia "pewnych zagranicznych mediów" - jak to określono, to absolutna nieprawda.
18:22 Dziennikarz i publicysta Zbigniew Nosowski zrezygnował z członkostwa w Radzie Programowej Polsko-Rosyjskiego Forum Dialogu Obywatelskiego. Decyzję podjął "w związku z zapowiedzią zbrojnej agresji Federacji Rosyjskiej na niepodległą Ukrainę". Państwo rosyjskie podważa podstawowe standardy polityki międzynarodowej, grożąc inwazją wojskową niepodległej Ukrainie, a nieoficjalnie już wcześniej prowadząc konsekwentną politykę zmierzającą do rozczłonkowania państwa ukraińskiego. W tej sytuacji uważam za niemożliwe dalsze uczestniczenie w gremium, którego członkowie ze strony rosyjskiej mianowani są przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej. Prawdziwie obywatelski, szczery dialog Polaków z Rosjanami jest (coraz bardziej) potrzebny. Nie mogę jednak swoim nazwiskiem wspierać inicjatywy, którą ze strony rosyjskiej współtworzą organy państwowe - uzasadnił swoją decyzję.
18:20 Zobaczcie zdjęcie pokazujące rosyjskich żołnierzy wokół ukraińskiej bazy wojskowej we wsi Perewalne w pobliżu Symferopola. To właśnie ta ukraińska jednostka odmówiła złożenia broni [PRZECZYTAJCIE ARTYKUŁ: "Dowódca w Perewalnem: Nie oddamy bazy Rosjanom"]:
18:16 Donald Tusk: Kto nieustannie ustępuje, kupuje tylko trochę czasu. [PODSUMOWANIE WYSTĄPIENIA PREMIERA ws. UKRAINY]
18:10 Rosyjskie media publiczne mówią jednym głosem z władzami, podzielając wezwania do jedności przeciwko "faszystom, którzy przejęli władzę w Kijowie" - odnotowuje agencja AFP, pisząc o "medialnej wojnie" mającej uzasadnić działania Rosji na Ukrainie.
Telewizja Rossija 24, sugerując, że za niedawnymi wydarzeniami w Kijowie mógł stać Zachód, pokazała wypowiedź młodego Rosjanina, który twierdził, że oferowano mu pieniądze za to, by był snajperem po stronie sił opozycyjnych. "Tam byli najemnicy, przyjechali z różnych krajów - z USA, Niemiec - nosili jednakowe mundury" - relacjonował. Prezenter telewizji ostrzegł następnie, że "najemnicy ci udali się obecnie na Krym", gdzie ogniskuje się napięcie.
18:06 Teraz powstała sytuacja, w której ta rosyjska ziemia stanie się niezależna od Ukrainy; stanie się jakby protektoratem Rosji. Być może nie przyłączy się do Federacji Rosyjskiej, podobnie jak nie przyłączyły się do niej Abchazja i Osetia Południowa, ale będzie terytorium, na którym interesy Moskwy będą respektowane - ocenia szef radia Echo Moskwy Aleksiej Wieniediktow. To historyczny powrót Krymu pod władzę Moskwy - tak będzie to zapisane w podręcznikach historii. Putin trafi do nich jako ten, który zebrał rosyjskie ziemie. I on w to wierzy - dodaje.
18:01 W Brukseli właśnie zakończyło się nadzwyczajne spotkanie ambasadorów NATO w sprawie Ukrainy. Teraz rozpoczęły się rozmowy z ukraińskim ambasadorem - donosi nasza korespondentka.
18:00 Inwazji nie dokonuje ktoś, kto jest mocny. Robi to ktoś, kto jest słaby - pisze na Twitterze Sekretarz Stanu USA John Kerry.
17:52 Uzbrojeni napastnicy zajęli główne sztaby ukraińskich pograniczników - podaje Państwowa Służba Graniczna. Chodzi o azowsko-czarnomorski urząd regionalny oraz oddział symferopolski.
Przed sztaby podjechała znaczna grupa ludzi w cywilnych ubraniach. Demonstracyjnie - jak informuje ukraińska służba graniczna - zaczęli zakładać kamizelki kuloodporne i hełmy. Potem do nich dołączyli się rosyjscy wojskowi - przyjechali ciężarówkami kamaz i ural. Napastnicy wyłamali wszystkie drzwi do biur. Niszczyli przede wszystkim środki łączności, ale także inny sprzęt elektroniczny. Broni nie udało im się przechwycić, bo nie sforsowali zamknięć w magazynie. Teraz trwają negocjacje ukraińskiego dowództwa z napastnikami.
17:46 Amerykański spektakl grożenia trwa nadal. Tymczasem Rosja robi, co chce. Chyba nikt nie ma już wątpliwości, że w Waszyngtonie amerykańska administracja nie ma kompletnie pomysłu, co zrobić z Władimirem Putinem i jego wojennymi zapędami - pisze na blogu nasz amerykański korespondent Paweł Żuchowski. Cały tekst znajdziecie TUTAJ!
17:32 O godzinie 18 w cerkwi pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Bogurodzicy w Warszawie Anna Komorowska oraz szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski wezmą udział w uroczystej liturgii poświęconej ofiarom tragicznych wydarzeń na Ukrainie. Organizatorami uroczystości są Związek Ukraińców w Polsce oraz Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą.
17:28 Przed ambasadami Rosji w Berlinie, Brukseli i Rydze protestowali przeciwnicy ewentualnej rosyjskiej inwazji na Ukrainę:
17:14 Nie ujrzymy żadnych twardych kroków UE wobec Rosji w związku z sytuacją na Krymie. Zestaw narzędzi, jakie Unia ma do dyspozycji, jest dość ograniczony - ocenia dyrektor think-tanku Carnegie Europe Jan Techau. Jeśli dojdzie do eskalacji i działań wojennych, to tylko Stany Zjednoczone mają jakiekolwiek możliwości sprostania tej sytuacji, a nie UE - dodaje.
17:03 Ukraiński MON przyznaje, że większość baz wojskowych na Krymie jest w tym momencie zablokowana, ale - jak zapewnia - ukraińscy żołnierze są bardzo powściągliwi. Starają się negocjować z Rosjanami, ale równocześnie odmawiają oddawania broni.
16:58 Ukraiński MON dementuje doniesienia o wycofaniu okrętów swojej straży przybrzeżnej z portów na Krymie. Po południu agencje informowały, że Ukraina wycofała swoje jednostki z dwóch krymskich portów - Kercza i Sewastopola - i skierowała je do innych baz na Morzu Czarnym. Resort obrony nazywa te doniesienia "prowokacją obcych służb specjalnych". Według ministerstwa, to element wojny informacyjnej, która ma zdestabilizować sytuację w kraju. Wszystkie okręty ukraińskiej marynarki znajdują się w swej głównej bazie w Sewastopolu i nie opuściły zatoki - napisano w oficjalnej informacji przekazanej mediom.
16:53 Ambasador Ukrainy przy ONZ Jurij Serhejew w CNN: Pokażemy, że jesteśmy w stanie sami siebie obronić, jak to zdecydowano dziś w parlamencie, i przygotowujemy się do obrony. Jeśli jednak sytuacja będzie się zaostrzać w ten sposób, że rosyjskie wojska z każdą godziną będą zwiększać swą liczebność, naturalnie poprosimy o wsparcie militarne i każde inne.
16:45 Sekretarz stanu USA John Kerry: Nie można zachowywać się w XXI wieku jak w wieku XIX, dokonując inwazji na inny kraj pod całkowicie wymyślonym pretekstem.
16:39 Ukraińska 36. brygada wojsk ochrony brzegowej w miejscowości Perewalne na Krymie nie wpuści obcych wojsk na terytorium swej bazy - oświadczył podpułkownik Wałerij Bojko, zastępca dowódcy jednostki, którą otoczyli rosyjscy żołnierze. Rosjanie wezwali Ukraińców do złożenia broni i poinformowali, że znajdują się przed ukraińską bazą wojskową, by "zapewnić jej bezpieczeństwo". Odmówiliśmy - poinformował Bojko. Ta baza jest własnością zbrojnych sił Ukrainy. Na jej terytorium znajduje się broń, amunicja i sprzęt wojskowy. Nie pozwolimy nikomu jej zająć - zapewnił.
O bohaterskiej postawie ukraińskich żołnierzy przeczytacie więcej TUTAJ!
16:38 Sytuacja na Ukrainie zmienia się dynamicznie. W takich okolicznościach na pewno Polska i inne państwa nie powinny sprawiać wrażenia, jakby uznały, że Krym jest stracony. Na Krymie wciąż jest autonomia ustanowiona przez władze Ukrainy i są władze tego państwa. Tak trzeba traktować tę sytuację - powiedział po spotkaniu u prezydenta były szef rządu Jerzy Buzek. Dziś w naszym kraju istnieje daleko posunięte porozumienie, jakiego dawano nie było, jak powinnyśmy się zachować wobec zagrożeń i jak namawiać wspólnotę międzynarodową do działania - podkreślił. My Polacy powinniśmy robić wszystko, żeby przygotowywać się na trudne czasy. Bo nawet przy optymistycznym scenariuszu trudne czasy są nieuniknione. Jeśli bowiem uda się Ukrainie utrzymać swój rząd i zacznie on porządkować sytuację, to Ukraińcy będą mieli ogromne potrzeby. Ten kraj jest teraz w rozsypce i jest zagrożony gospodarczo - ostrzegł.
16:33 Mamy do czynienia z absolutnie nie do zaakceptowania działaniami Federacji Rosyjskiej, groźbą użycia wojsk, co jest aktem agresywnym. I sądzę, że demokratyczny świat musi znaleźć na to odpowiedź - powiedział po spotkaniu u Bronisława Komorowskiego były prezydent, Aleksander Kwaśniewski.
Dodał, że nie będzie to odpowiedź militarna, ale "polityczna i ekonomiczna".
16:30 Wielka Brytania dołączy w tym tygodniu do innych krajów G8, które zawieszają współpracę w ramach grupy, kierowanej w tym roku przez Rosję, w tym jeśli chodzi o mające się odbyć w tym tygodniu spotkania przygotowawcze przed szczytem - poinformował brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague przed odlotem do Kijowa. Dodał, że decyzja obowiązuje również w odniesieniu do kolejnych spotkań aż do wydania nowego rozporządzenia.
16:27 Ukraiński oligarcha Dmytro Firtasz, który jest przewodniczącym Federacji Pracodawców Ukrainy, zwrócił się do partnerów biznesowych w Rosji, by użyli swych wpływów w celu niedopuszczania do zaognienia konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. My biznesmeni, jak nikt inny wiemy, że wszelkie kwestie można rozwiązać przy stole rozmów - napisał w liście otwartym w imieniu kręgów biznesowych Ukrainy do przewodniczącego Rosyjskiego Związku Przemysłowców i Przedsiębiorców Aleksandra Szochina. Jestem przekonany, że rozumie pan, iż w takim konflikcie nie może być zwycięzców - przegrają wszyscy - zaznaczył.
16:23 Zobaczcie zdjęcia z protestu w Petersburgu przeciw ewentualnej rosyjskiej interwencji na Ukrainie:
16:19 Donald Tusk: Powinniśmy umieć zatrzymać Rosję w jej agresywnych zapędach po to, żeby uniknąć konfliktu. Historia pokazuje, że ten, kto nieustannie ustępuje myśląc, że w ten sposób kupuje pokój, z reguły kupuje tylko trochę czasu. Dlatego dziś potrzebna jest spokojna, zrównoważona, ale twarda i wspólnotowa polityka wobec Rosji. Kluczem do niej jest brak zgody na te kroki i te zapowiedzi, jakie z Moskwy dzisiaj padają. Po to, żeby uniknąć odłożonego w czasie, ale zbliżającego się wielkimi krokami, konfliktu na wielką skalę.
16:17 Donald Tusk: UE i cała wspólnota Zachodu "musi znaleźć taki język w rozmowach z Rosją na temat przyszłości Ukrainy, który nie będzie językiem bezradności". Nie zgadzamy się na działania, które by prowadziły do dezintegracji Ukrainy. Dzisiaj jest to Krym, ale musimy mieć świadomość, że ta destabilizacja dotyczy nie tylko Krymu - mówił szef polskiego rządu po spotkaniu z liderami politycznymi.
16:14 Donald Tusk: Uczestnicy spotkania byli zgodni w ocenie działań, które należałoby podjąć, "jeśli ten konflikt się zaostrzy".
16:09 Demonstracje przeciw ewentualnej interwencji Rosji zorganizowano w wielu ukraińskich miastach. Co ciekawe, poza kijowskim Majdanem największe manifestacje odbyły się na wschodzie i południu Ukrainy. W Nikołajewie na ulice wyszło kilkadziesiąt tysięcy ludzi, wśród nich mnóstwo młodzieży, studenci i rektorzy miejscowych uczelni. Z kolei ponad 10 tysięcy ludzi zgromadziła demonstracja w Dniepropietrowsku. Zebrani skandowali: "Precz z Putinem" i "Jedna Ukraina". Podobne akcje miały miejsce m.in. w Doniecku i Charkowie.
16:02 Prawo i Sprawiedliwość będzie dążyć do tego, by w sposób przemyślany, rozsądny, a jednocześnie bardzo zdecydowany Polska podejmowała wyzwanie tak, by pewnego dnia można było powiedzieć, że niebezpieczeństwa zostały zażegnane, prawo międzynarodowe znów obowiązuje w Europie, a integralność terytorialna Ukrainy razem z Krymem została zachowana - zapowiada Jarosław Kaczyński.
16:00 Polska musi być aktywna ws. Ukrainy i w sposób dyskretny, i w taki, który jest bardziej widoczny dla opinii publicznej - postuluje prezes PiS Jarosław Kaczyński.
15:47 Szef dyplomacji USA John Kerry potępił "niewiarygodny akt agresji" na Ukrainę.
15:41 Ukraina wycofała jednostki straży przybrzeżnej z krymskich portów Kercz i Sewastopol i skierowała je do innych baz na Morzu Czarnym - Odessy i Mariupola. Według agencji Reuters, oznacza to, że wojska rosyjskie finalizują przejęcie półwyspu.Sytuacja na granicach Ukrainy poza Krymem jest spokojna - zapewniła straż przybrzeżna w oświadczeniu.
15:37 Donald Tusk: Zadaniem polskiej władzy jest trzymać zagrożenia jak najdalej od polskich granic.15:35 Donald Tusk: Polska nie może pozwolić światu odwrócić się od Ukrainy. To dla Polski jest być albo nie być.
15:34 Donald Tusk: Jeśli wspólnota międzynarodowa będzie udawała, że nic się nie dzieje, to doprowadzi to do eskalacji rosyjskiej polityki. Wtedy Ukraina będzie zagrożona jako państwo.
15:32 Donald Tusk: Nie ma dziś bezpośredniego zagrożenia dla Polski i jej granic. Ale zagrożeniem byłaby sytuacja długotrwałej destabilizacji czy interwencji zbrojnej na Ukrainie.
15:31 Agencje fotograficzne opublikowały zdjęcia rosyjskich żołnierzy, blokujących bazę ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu:
15:28 P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow: Bardzo nad tym ubolewam, ale nie udało mi się skontaktować z prezydentem Putinem, ani z premierem Miedwiediewem.15:27 Sytuacja na Krymie jest bardzo napięta, a żołnierze rosyjscy blokują miejsca stacjonowania garnizonów wojsk ukraińskich - poinformował pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow.W nocy dowództwo sił zbrojnych Rosji, a w szczególności dowódca północnokaukaskiego okręgu wojskowego postawił ukraińskim żołnierzom ultimatum, by złożyli broń i opuścili miejsca swojej dyslokacji do godziny 5 rano - poinformował Turczynow. Dodał, że był zmuszony w nocy przeprowadzić rozmowę z dowództwem rosyjskim. Zaznaczył, że po upływie ultimatum nie doszło do szturmu na ukraińskie jednostki, ale sytuacja pozostaje bardzo napięta.
15:25 Donald Tusk: Chcemy, by w Europie nie było hipokryzji w kwestii Ukrainy. Świat Zachodu musi postępować racjonalnie, ale twardo.
15:24 Donald Tusk: To kryzys, który może zaważyć na historii Polski i Ukrainy, konflikt, który może poprzedzić wojnę.
15:18 W Brukseli trwa posiedzenie Rady Północnoatlantyckiej.
W drodze na to spotkanie sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen ogłosił: "Działania Rosji na Ukrainie zagrażają bezpieczeństwu Europy. Moskwa musi powstrzymać swoje działania militarne i groźby". [PRZECZYTAJ PEŁNĄ RELACJĘ]Równocześnie jednak korespondentka RMF FM Katarzyna Szymańska-Borginon usłyszała od jednego z dyplomatów, że "żołnierze NATO nie będą umierać, żeby Krym pozostał na Ukrainie".
15:07 Bardzo sugestywne zdjęcie opublikowały agencje fotograficzne. Ukraiński (po lewej) i rosyjski (po prawej) okręty wojenne zakotwiczone naprzeciw siebie w porcie w Sewastopolu:
15:00 Dwie i pół godziny trwało spotkanie premiera Donalda Tuska z przedstawicielami środowisk politycznych i ekspertami na temat sytuacji na Ukrainie. W spotkaniu udział wzięli m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski, były premier Włodzimierz Cimoszewicz, szef PiS Jarosław Kaczyński, lider PSL, wicepremier Janusz Piechociński, szef SLD Leszek Miller, lider Twojego Ruchu Janusz Palikot, lider Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro, były szef PE Jerzy Buzek, były minister spraw zagranicznych Adam D. Rotfeld i szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna. Obecni byli również szefowie resortów: spraw zagranicznych, obrony narodowej, spraw wewnętrznych. Tematem narady była sytuacja na Ukrainie po zezwoleniu przez rosyjską Radę Federacji na użycie Sił Zbrojnych FR na terytorium Ukrainy. O tę zgodę zwrócił się prezydent Rosji Władimir Putin, uzasadniając to "zagrożeniem" dla rosyjskich obywateli, w tym wojskowych, mieszkających na Krymie. W sobotę Donald Tusk oświadczył, że Europa i świat nie będą tolerowały aktów agresji czy zbrojnej interwencji. Podkreślił, że presję na rzecz utrzymania pokoju należy wywierać nie na Ukrainę, a przede wszystkim na Rosję. Świat stanął na krawędzi konfliktu, którego skutków dzisiaj jeszcze nie dostrzegamy, bo trudno sobie wyobrazić te dramatyczne scenariusze, które mogą być konsekwencją tego konfliktu - mówił premier. Podkreślił, że "trzeba bardzo wyraźnie dać sygnał stronom w ten konflikt zaangażowanym, że Europa i świat nie będą tolerowały żadnych aktów agresji czy interwencji".