Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że w związku ze wzrostem groźby wszczęcia przez "ugrupowania rosyjsko-terrorystyczne" szerokich działań bojowych jego kraj potrzebuje nowej strategii bezpieczeństwa. Jej założeniem będzie członkostwo w NATO.
Siły prorosyjskie w Donbasie, wspierane dostawami broni i sprzętu z Rosji, liczą ponad 40 tysięcy bojowników, a po rosyjskiej stronie granicy skoncentrowano ponad 50 tys. żołnierzy regularnej armii - ujawnił szef państwa na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) w Kijowie.
Jest to półtora raza więcej, niż w lipcu 2014 roku. () Strzelba, która wisi na ścianie, wcześniej czy później wystrzeli. Ta zasada dotyczy nie tylko zwykłego teatru, ale i teatru działań wojennych - powiedział Poroszenko.
Prezydent podkreślił, że groźba ataku sprawia, że obecnie należy skoncentrować się na przegrupowaniu wojsk i podwyższeniu zdolności obronnych w rejonie wybrzeża Morza Azowskiego. Prowadzi wzdłuż niego najkrótsza droga lądowa z Rosji przez okupowany przez nią od ubiegłego roku Krym. Według prawa międzynarodowego półwysep ten należy do Ukrainy.
Mówiąc o projekcie nowej strategii bezpieczeństwa, Poroszenko zaznaczył, że jej podstawą powinna być ścisła współpraca Ukrainy z NATO i UE.
Nasza strategia ma zapewnić możliwość uzyskania w przyszłości członkostwa Ukrainy w NATO i () oddanie wspólnej polityce bezpieczeństwa i obrony UE - oświadczył prezydent.
W grudniu ub. roku ukraiński parlament zmienił Ustawę o polityce wewnętrznej i zagranicznej i Ustawę o podstawach bezpieczeństwa, zezwalając Ukrainie na przynależność do międzynarodowych bloków militarnych, takich jak NATO. Wcześniej, za rządów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, na Ukrainie obowiązywała ustawa o statusie państwa pozablokowego.
(mal)