Uczniowie kończący szkołę podstawową zmierzą się z pierwszym ważnym egzaminem w ich życiu - sprawdzianem szóstoklasisty. Egzaminu tego wprawdzie nie można nie zdać, ale każdy, kto marzy o lepszym gimnazjum poza rejonem musi go napisać dobrze. Po zakończeniu sprawdzianu, arkusze zdań wraz z odpowiedziami opublikujemy na RMF 24.

Pisemny sprawdzian składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera zadania z języka polskiego i matematyki. Druga - z języka obcego, najczęściej angielskiego. Egzamin piszecie jednego dnia. Część pierwsza trwa 80 minut; część druga - 45 minut.  Dzieli je przerwa na odpoczynek i drugie śniadanie.

Jutro, chwilę po tym, jak Centralna Komisja Egzaminacyjna upubliczni arkusze zadań, na stronie RMF24 będziemy publikować rozwiązania zadań. Koniecznie wejdźcie i sprawdźcie, jak wam poszło.


Pamiętacie, co wolno ze sobą zabrać na egzamin? Oprócz legitymacji szkolnej są to wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis ‎z czarnym tuszem albo atramentem, a w przypadku części pierwszej również linijkę. Na sprawdzianie nie można korzystać ani z kalkulatora, ani ze słowników. Nie wolno także używać telefonów komórkowych i innych urządzeń telekomunikacyjnych.‎

Zadania z języka polskiego i matematyki mają formę zamkniętą i otwartą. Wśród zadań ‎otwartych z języka polskiego jest dłuższa wypowiedź pisemna. Z kolei zadania z języka ‎obcego mają formę zamkniętą, czyli taką, w której uczeń ‎wybiera jedną odpowiedź spośród kilku podanych. W zadaniach otwartych zdający samodzielnie pisze odpowiedź.

Olimpijczycy mają lepiej! Uczeń, który jest laureatem konkursu przedmiotowego (o zasięgu co najmniej wojewódzkim) z języka polskiego, matematyki lub języka obcego, będzie ‎zwolniony z odpowiedniej części sprawdzianu. A to oznacza, że automatycznie uzyska z tej części najwyższy wynik.

O tym jak napisaliście sprawdzian szóstoklasisty dowiecie się na zakończenie roku szkolnego. Wtedy każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu. Będą na nim podane wyniki, wyrażone w procentach. Np. ‎jeśli zdający zadania matematyczne zdobędzie 18 punktów spośród 22 możliwych do ‎zdobycia, to uzyska wynik równy 82%.

Wyniki sprawdzianu szóstoklasisty są ostateczne. To oznacza, że nie można ich podważyć na drodze sądowej.

Jak spędzić ostatnie godziny przed egzaminem?

Przede wszystkim się nie stresuj. Staraj się myśleć wyłącznie pozytywnie. Wyobraź sobie np. co przyjemnego będziesz robić w dniu po egzaminie. Z powtórek "na ostatnią chwilę" zrezygnuj, bo tylko "zaśmiecisz" sobie głowę, a niewiele z tego zapamiętasz. Nie skupiaj się na tym, czego nie umiesz, ale na tym w czym jesteś dobry. W dniu egzaminu musisz być wypoczęty i mieć "otwartą" głowę. Dlatego dzień przed sprawdzianem wybierz się na długi spacer, w nocy koniecznie się wyśpij, a rano zjedz pożywne śniadanie. Bez śniadania na egzamin ani rusz!

Jak pisać sprawdzian?


Zanim przystąpisz do rozwiązywania zadań, przede wszystkim przeczytaj dokładnie instrukcję. Polecenia czytaj uważnie - tak, abyś wszystko dokładnie zrozumiał i niczego nie pominął. Jeśli nie znasz odpowiedzi na wszystkie pytania zacznij od najłatwiejszych zadań. Nie zatrzymuj się przy tych z którymi masz problem - wrócisz do nich później. Jeśli zostanie ci trochę czasu zadania z matematyki przelicz dla pewności  dwa razy. Z kolei jeśli przy wypracowaniu z języka polskiego nie będziesz mieć żadnego pomysłu wymyśl pytania do zadanego tematu. Wtedy na pewno coś przyjdzie ci do głowy. Jeśli starczy ci czasu przeczytaj wypracowanie jeszcze raz. Będziesz miał szansę wyłowić ewentualne błędy ortograficzne czy interpunkcyjne.

Pamiętaj! Nie taki diabeł straszny, jak go malują!