Dziś rozpoczynają się szczepienia przeciw Covid-19 dla nauczycieli. Preparat w pierwszej kolejności dostaną ci, którzy pracują stacjonarnie - chodzi więc o nauczycieli przedszkoli, klas I-III szkół podstawowych i szkół specjalnych, a także pracowników żłobków.
Szczepienia będą prowadzone w szpitalach węzłowych i w wyznaczonych przez NFZ punktach szczepień. Nauczyciele i pracownicy żłobków będą szczepieni preparatem firmy AstraZeneca.
Szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk w czwartek na konferencji prasowej poinformował, że na najbliższe trzy dni szpitale węzłowe i punkty szczepień, w których będą szczepieni nauczyciele, zamówiły z Agencji Rezerw Materiałowych ponad 60 tys. dawek szczepionki. Dodał, że każdy ze szpitali i punktów sam organizuje kalendarz szczepień w porozumieniu z dyrektorami szkół, przedszkoli i placówek oświatowych.
Mamy nadzieję, że akcja szczepienia nauczycieli rozpocznie się w sposób płynny (...) bez większych komplikacji. Oczywiście, jak na początku każdego procesu trzeba się spodziewać, trzeba założyć, że będą pewne zgrzyty, mogą być jakieś nieporozumienia, ale je na bieżąco będziemy wyjaśniać - zapewnił Dworczyk.
W pierwszej grupie nauczycieli do szczepień przeciw Covid-19 znaleźli się ci, którzy obecnie pracują stacjonarnie z dziećmi i młodzieżą: nauczyciele wychowania przedszkolnego, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc nauczyciela, osoby zatrudnione na stanowisku pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych (w tym wychowawcy świetlic), nauczyciele szkół i placówek specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, pracownicy pedagogiczni poradni psychologiczno-pedagogicznych i pedagogiczna kadra kierownicza tych szkół i placówek.
Podsumowując akcję rejestracji nauczycieli wiceminister edukacji i nauki Marzena Machałek oceniła, że zakończyła się ona sukcesem. Poinformowała, że zarejestrowało się 268 tys. nauczycieli. To koło 65 procent uprawnionych - podała.
Rejestracja nauczycieli chcących zaszczepić się ruszyła w poniedziałek. Chętnych zgłaszali dyrektorzy szkół, przedszkoli lub placówek oświatowych za pośrednictwem Systemu Informacji Oświatowej przez formularz zgłoszeniowy.