Królewska Szwedzka Akademia Nauk przyznała tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za "przełomowy wkład w rozumienie złożonych układów fizycznych". Połowa nagrody trafia do Syukuro Manabe z Princeton University i Klausa Hasselmanna z Max Planck Institute for Meteorology w Hamburgu za "modelowanie fizyczne klimatu Ziemi, opis jego zmienności i wiarygodną prognozę procesów jego ocieplania". Z kolei Giorgio Parisi z Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie został wyróżniony drugą połową nagrody Nobla za odkrycie zależności stanu nieuporządkowania i fluktuacji w układach fizycznych w skali od układów atomowych, po planetarne.
W sumie nagrodę przyznano za badania chaotycznych i przypadkowych procesów. Manabe i Hasselmann położyli fundamenty pod naszą wiedzę na temat klimatu i tego, jaki wpływ wywierają na klimat ludzie. Parisi wniósł wybitny wkład w teorię materiałów nieuporządkowanych i procesów losowych.
Przypadkowość i nieuporządkowanie sprawiają, że układy złożone są trudne do rozumienia. Tegoroczna nagroda Nobla docenia nowe metody opisu i przewidywania zachowania tych układów. Układem złożonym o szczególnym znaczeniu dla ludzkości jest atmosfera Ziemi i panujący tu klimat. Syukuro Manabe jako pierwszy pokazał zależność miedzy rosnącym poziomem dwutlenku węgla w atmosferze, a wzrostem temperatury powierzchni Ziemi. W latach 60-tych ubiegłego wieku doprowadziło to do stworzenia pierwszych modeli klimatycznych, a Manabe jako pierwszy badał zależności między bilansem promieniowania a pionowym przemieszczaniem się mas powietrza.