Do egzaminu z matematyki maturzyści przystąpili w poniedziałek 8 maja o godzinie 9.00. Egzamin przeprowadzony został w dwóch Formułach - 2015 i 2023. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne. Arkusze dla egzaminu z matematyki w Formule 2023 rozwiązuje dla Was matematyk z wieloletnim stażem Tomasz Wierzchowski z liceum w Węgorzewie.
Opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkusz zawierał 31 zadań, w tym 25 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi, albo wskazuje, które z podanych odpowiedzi są prawdziwe lub fałszywe. W pozostałych zdający sam musi udzielić odpowiedzi i poprawnie zapisać sposób rozwiązywania. Część zadań było zadaniami złożonymi.
Zdający musieli się wykazać m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, np. wykonywać działania na potęgach i logarytmach. Należało też umieć rozwiązywać równania i nierówności.
Część zadań wymagała m.in. znajomości pojęcia funkcji i umiejętności korzystania z ich własności, a także wiedzy na temat kartezjańskiego układu współrzędnych.
W arkuszu znalazły się także zadania dotyczące ciągów liczbowych - arytmetycznego i geometrycznego, a także obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia.
Maturzyści musieli w zadaniach zastosować wiadomości z rodzajów figur geometrycznych i ich własności, np. podobieństwa figur, kątów wpisanych w okręgu. Najwyżej oceniane było zadanie polegające na obliczeniu objętości i pola powierzchni całkowitej ostrosłupa.