Do egzaminu z matematyki maturzyści przystąpili w poniedziałek 8 maja o godzinie 9.00. Egzamin przeprowadzony został w dwóch Formułach - 2015 i 2023. Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała arkusze egzaminacyjne. Arkusze dla egzaminu z matematyki w Formule 2015 rozwiązuje dla Was matematyk z wieloletnim stażem Tomasz Wierzchowski z liceum w Węgorzewie.
Opublikowany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną arkusz maturalny w starej formule w zawierał 36 zadań, w tym 29 zamkniętych, czyli takich, w których uczeń wybiera jedną z czterech możliwych odpowiedzi. W pozostałych zdający sam musi udzielić odpowiedzi i poprawnie zapisać sposób rozwiązywania.
Marurzyści musieli się wykazać m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, np. wykonywać działania na potęgach i logarytmach, wykonywać obliczenia procentowe. Należało też umieć rozwiązywać równania i nierówności. Część zadań wymagała m.in. znajomości pojęcia funkcji - liniowej i kwadratowej, i umiejętności korzystania z ich własności.
W arkuszu znalazły się także zadania dotyczące ciągów liczbowych - arytmetycznego i geometrycznego, a także obliczania prawdopodobieństwa zdarzenia.
Maturzyści musieli w zadaniach zastosować wiadomości z rodzajów figur geometrycznych i ich własności, np. podobieństwa figur, kątów wpisanych w okręgu. Najwyżej oceniane było zadanie polegające na obliczeniu pola powierzchni całkowitej i objętości graniastosłupa.
Poniżej publikujemy propozycję rozwiązań testu z matematyki w Formule 2015, przygotowaną przez matematyka pana Tomasza Wierzchowskiego z liceum w Węgorzewie.
***
TUTAJ PUBLIKUJEMY ROZWIZANIA ZADAŃ MATURALNYCH W FORMULE 2023. Kliknij, aby sprawdzić odpowiedzi
Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o przebieg egzaminu, przekazał informację o jednym incydencie. W internecie, ktoś znów publikował w trakcie egzaminu zdjęcia. Wiemy kto, będziemy unieważniać (egzamin) zdającemu i całej sali - powiedział Smolik. Dodał, że dyrektor właściwej terytorialnie okręgowej komisji egzaminacyjnej "wie, co robić".
W tym roku egzaminy maturalne przeprowadzane są w dwóch formułach. Tegoroczni absolwenci techników to ostatni rocznik, który skończy czteroletnie technikum i zdaje maturę w starej formule - Formuła 2015.
Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym w Formule 2015 trwał 170 minut.
Arkusz egzaminacyjny składał się z trzech grup zadań.
I grupa zawiera zadania zamknięte. Dla każdego z tych zadań są podane cztery odpowiedzi, z których tylko jedna jest poprawna. Każde zadanie z tej grupy jest punktowane w skali 0-1. Zdający wskazuje właściwą odpowiedź, zaznaczając swoją decyzję na karcie odpowiedzi.
II grupa zawiera zadania otwarte krótkiej odpowiedzi. Zdający podaje krótkie uzasadnienie swojej odpowiedzi. Zadania z tej grupy punktowane są w skali 0-2.
III grupa zawiera zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi. Zadania te wymagają starannego zaplanowania strategii rozwiązania oraz przedstawienia sposobu rozumowania i są punktowane w skali 0-4, 0-5 albo 0-6.
Za rozwiązanie zadań z matematyki na poziomie podstawowym (formuła 2015) można uzyskać maksymalnie 46 punktów, w tym: 29 pkt - zadania zamknięte; 17 pkt - zadania otwarte. Do zdania matury konieczne jest zdobycie 30 proc. możliwych punktów.
Chcesz wiedzieć, jak poszła ci matura z języka polskiego na poziomie podstawowym? Sprawdź propozycje rozwiązań przygotowane przez nauczycielki z XXX LO w Lublinie.
Czy egzamin był trudny? Tegoroczni abiturienci są podzieleni. A co mówią nauczyciele?
W naszym raporcie specjalnym są również propozycje rozwiązań zadań matury pisemnej z języka angielskiego na poziomie podstawowym, przygotowane przez anglistkę Annę Antoniak z XI LO w Warszawie.
Znajdziecie tam również arkusze CKE z innych języków obcych nowożytnych: francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego i włoskiego.
Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. W przypadku przedmiotu do wyboru nie ma progu zaliczeniowego, wynik z egzaminu służy tylko przy rekrutacji na studia.
Prace maturzystów sprawdzą egzaminatorzy. Centralna Komisja Egzaminacyjna 7 lipca ogłosi wyniki tegorocznych matur. Tego też dnia maturzyści poznają swoje indywidualne wyniki.
Znaleźć je będzie można w systemie ZIU o godzinie 8:30. Tego samego dnia szkołom zostaną wydane świadectwa i informacje o wynikach. Uczniowie, którzy będą poprawiać maturę w sierpniu o wynikach dowiedzą się 8 września 2023 roku.
Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki. Sesja egzaminów poprawkowych odbędzie się 21-22 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.